Wilgoć, ciepło, brak powietrza i nieprzyjemne podrażnienie skóry. Środowisko pod maseczką ochronną może sprzyjać powstawaniu różnych problemów skórnych. Tak jak maski stały się obecnie symbolem naszych czasów, tak staje się nim również maskne – czyli zmiany trądzikowe, powstające pod maseczkami ochronnymi. Jak walczyć z maskne i w jaki sposób można zapobiegać powstawaniu zmian zapalnych?
Czym jest maskne i jakie są jego przyczyny?
Maskne to określenie zmian zapalnych skóry, wywoływanych długotrwałym noszeniem jakiejś formy ochrony na ustach i nosie, takich jak maseczek ochronnych, zarówno jednorazowych, jak i tych z filtrem. Stanowi najczęstszy typ tzw. acne mechanica – trądziku mechanicznego.
Połączenie mechanicznego tarcia, ciepła, słabego dostępu powietrza i wilgoci, tworzącej się w wyniku pocenia się, oddychania i mówienia, tworzy pod maską idealne środowisko do namnażania się mikroorganizmów i zapychania porów. Drobne uszkodzenia naskórka, powodowane ocieraniem się maseczki, ułatwiają wnikanie zanieczyszczeń i bakterii w głąb skóry. Pory ulegają zapychaniu, a na skórze pojawiają się różne formy zmian zapalnych, od pryszczy i zaskórników po bardziej nasilony trądzik torbielowaty.
Jak przeciwdziałać pojawianiu się maskne?
Zapobieganie to pierwszy krok do sukcesu. Postępuj zgodnie ze wskazówkami, dotyczącymi prawidłowego noszenia masek ochronnych, a ograniczysz do minimum ryzyko wystąpienia maskne:
- Noś maseczkę ochronną jedynie wtedy, kiedy to niezbędne. Przebywając na świeżym powietrzu, kiedy nie masz kontaktu z innymi ludźmi, odchyl ją, by pozwolić skórze oddychać.
- Zapobiegaj namnażaniu bakterii, zmieniając maskę regularnie – nawet kilka razy w ciągu dnia. Papierowa maska ochronna nasiąka wilgocią już po 20 minutach noszenia i wtedy należy ją wymienić na nową. Jeśli masz możliwość, przed założeniem nowej maski, pozwól skórze się „przewietrzyć“.
- Jeśli nosisz maseczkę z tkaniny, po każdym użyciu wypierz ją lub wygotuj, a następnie wyprasuj. Używaj delikatnych detergentów i unikaj produktów zmiękczających pranie, które mogą podrażniać skórę i sprzyjać zapychaniu porów.
- Jeśli kupujesz maskę z tkaniny, wybieraj te uszyte z przyjemnego materiału – najlepiej ze 100% bawełny. Powinny idealnie pasować, nie uciskać, nie trzeć i nie podrażniać skóry. Przed pierwszym zastosowaniem maskę należy wyprać i wyprasować.
Jak pozbyć się maskne?
Czy na Twojej skórze pojawiły się już pierwsze zmiany trądzikowe, wywołane noszeniem maski ochronnej? Nadszedł czas, aby uzupełnić codzienną pielęgnację o specjalistyczne kosmetyki, zwalczające maskne, wdrażając nowe nawyki w pielęgnacji skóry.
Pielęgnacja skóry pod maską ochronną
Przed założeniem maseczki skóra musi być idealnie czysta i zabezpieczona przed otarciami. Przestrzegaj następujących zasad dotyczących codziennej pielęgnacji:
- Myj skórę wodą i specjalną pianką, emulsją lub żelem, przeznaczonym do skóry trądzikowej. Możesz ją następnie dodatkowo oczyścić, sięgając po delikatny tonik.
- Po oczyszczeniu skóry nanieś krem nawilżający – stworzy cienką warstwę ochronną między skórą a maską, zapobiegając tym samym mechanicznym otarciom.
- Wybierz niekomedogenny krem do twarzy o delikatnej formule, który nie zapcha porów i nie obciąży niepotrzebnie skóry. Doskonale sprawdzą się tutaj kremy o formule żelowej oraz lekkie sera.
- Postaw na pielęgnację z antyoksydantami, które ochronią skórę przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych.
- Unikaj gęstych, odżywczych kremów, wazeliny, produktów nadmiernie natłuszczających oraz tych stymulujących produkcję sebum.
- W ciągu dnia unikaj również stosowania produktów z retinolem i innymi substancjami o potencjalnie drażniących właściwościach. Zjawisko okluzji, powstające podczas noszenia masek ochronnych, nasila skuteczność substancji aktywnych, które działając intensywniej mogą wywierać negatywny wpływ na skórę.
- Krem na maskne aplikuj przynajmniej 15 minut przed nałożeniem maski, aby wchłonął się dostatecznie, a jego pozostałości nie wcierały się w materiał.
Pielęgnacja wieczorna przeciw maskne
Wieczorem należy ponownie głęboko oczyścić skórę i zastosować kosmetyki, które pomogą zregenerować zestresowaną noszeniem maseczki ochronnej skórę:
- Oczyść twarz natychmiast po powrocie do domu. W ciągu dnia pod maseczką zbiera się pot, sebum i zanieczyszczenia, które należy jak najszybciej usunąć, aby zapobiec zapychaniu się porów.
- Do pielęgnacji wieczornej wprowadź produkty, przeciwdziałające maskne, z substancji aktywnymi dedykowanymi do skóry problematycznej – nadtlenkiem benzoilu, kwasem salicylowym czy kwasami AHA. Zachowaj ostrożność przy ich aplikacji, jeśli podczas noszenia maseczki Twoja skóra uległa podrażnieniom. W takim przypadku sięgaj po niższe stężenia lub przynajmniej tymczasowo zastąp je delikatnymi produktami łagodzącymi i nawilżającymi.
- Aby zapobiegać podrażnieniom, nie stosuj jednocześnie więcej niż jednego produktu z substancjami aktywnymi, celującego w maskne. Bardziej intensywnie działającą pielęgnację miejscową aplikuj jedynie na poszczególne zmiany trądzikowe, nie na całą twarz. Jeśli jesteś przyzwyczajona do stosowania produktów na bazie retinolu, stosuj je co drugi dzień zamiennie z produktami do stosowania miejscowego.
- Przynajmniej raz w tygodniu stosuj na twarz maskę łagodzącą, która odświeży i zregeneruje skórę.
Aby osiągnąć możliwie najlepsze efekty, stosuj się również do pozostałych zasad, dotyczących tego jak pozbyć się trądziku: nie wyciskaj pryszczy, nie dotykaj twarzy brudnymi rękoma, pij dostateczną ilość płynów, jedz zdrowo, a przede wszystkim unikaj stresu.
Najlepsze produkty na maskne
Makijaż pod maseczką ochronną a maskne
Dermatolodzy nie zalecają noszenia makijażu pod maskami ochronnymi. Może się on przyczynić do zapychania porów, a tym samym do pogorszenia stanu skóry z przejawami maskne. Podczas noszenia maseczek, należy ograniczyć ich stosowanie do minimum. Jeśli mimo wszystko zależy Ci na zatuszowaniu zmian trądzikowych makijażem, pamiętaj, że mniej znaczy więcej i przestrzegaj kilku podstawowych zasad, które zminimalizują negatywne dla skóry konsekwencje:
- Makijaż zawsze nakładaj na oczyszczoną i nawilżoną skórę z dużym wyprzedzeniem przed nałożeniem maseczki ochronnej.
- Przed naniesieniem makijażu dokładnie umyj ręce. Jeśli do aplikacji makijażu używasz pędzla lub gąbki, myj je regularnie.
- Postaw na niekomedogenny podkład o składzie niezapychającym porów. Najlepiej sięgnąć po specjalistyczne podkłady do skóry problematycznej z oferty dermokosmetyków, które poprzez substancje w nich zawarte pielęgnują skórę trądzikową.
- Przypudruj podkład pudrem utrwalającym, który zmniejszy ryzyko wtarcia makijażu w maseczkę ochronną.
- Jeśli chcesz zatuszować jedynie niewielkie zmiany trądzikowe, możesz to zrobić przy pomocy lekkiego kremu BB, który znacznie mniej obciąża skórę.
- Makijaż zmyj tak szybko, jak to możliwe, aby skóra mogła w pełni oddychać. Następnie dokładnie oczyść cerę.