Warto wiedzieć, że fluor znajduje się naturalnie w organizmie, ponieważ jest on jednym z istotnych pierwiastków śladowych, wchodzących w skład kości i zębów. Fluor w pastach do zębów pomaga chronić zęby przed próchnicą.
W jaki sposób fluor chroni przed próchnicą?
Fluor wiąże się ze szkliwem zębów, na którym tworzy warstwę ochronną. Dzięki temu bakterie nie są w stanie dotrzeć w głąb zębów, które stają się bardziej odporne. Proces ten nazywany jest remineralizacją. Ale to nie wszystko. Fluor spowalnia również rozwój bakterii i zwalcza kwasy, pochodzące z posiłków i napojów. Fluor jest też w stanie zatrzymać próchnicę zębów w jej początkowym stadium.
Czy wiesz, że zęby są jedną z najtwardszych struktur w organizmie? Warstwa szkliwa na powierzchni zęba jest twardsza od betonu, co stanowi świetną ochronę przed próchnicą.
Ile fluoru potrzebujesz?
Kiedy w organizmie brakuje fluoru, jesteśmy narażeni na większe ryzyko wystąpienia próchnicy, a szkliwo zębów traci swoją odporność i wytrzymałość. Dlatego dobrze jest sięgać po pastę do zębów z fluorem. Jak wysoka powinna być jego zawartość? Zależy to od wieku i stanu uzębienia.
Ogólnie średnia dzienna dawka fluoru u osób dorosłych wynosi około 4 mg dla mężczyzn i 3 mg dla kobiet. Ponieważ każdy człowiek ma inną strukturę zębów, potrzebuje też różnych ilości fluoru. Pamiętaj, aby skonsultować się ze swoim dentystą na temat odpowiedniej dawki.
Gdzie znaleźć fluor?
Pasty do zębów nie są jedynym źródłem fluoru. Substancję tę znajdziesz również w wodzie, rybach, czarnej herbacie, warzywach, zbożach, orzechach włoskich, kawie, mleku czy produktach mlecznych. Fluor można czerpać z wielu źródeł i większość z nas może zaspokoić zapotrzebowanie na niego w codziennej diecie. Warto go uzupełniać, jeśli dentysta zauważy, że szkliwo Twoich zębów jest osłabione, jeśli masz próchnicę czy tendencję do próchnicy oraz inne problemy stomatologiczne.
Zęby są tak samo unikalne jak odciski palców. Każdy z nich ma wyjątkowy kształt, wielkość i ułożenie, dlatego w kryminalistyce dokumentacja stomatologiczna może dostarczyć cennych informacji, pozwalających zidentyfikować daną osobę.
Warto jednak zachować umiar, jak we wszystkim. Nadmierna ilość fluoru może spowodować rozwój fluorozy. Zęby stają się wtedy bardziej porowate i pojawiają się na nich białe plamy, które z czasem ciemnieją. Dodatkowo nadmiar fluoru może uszkodzić mikroflorę jelitową i obniżyć zdolności obronne organizmu.
Pasty do zębów bez fluoru
Nie stosujesz pasty do zębów z fluorem, ale chcesz chronić swoje zęby przed próchnicą? Pasty do zębów bez fluoru mogą również zapobiegać próchnicy. Naturalne pasty do zębów są zazwyczaj oparte na ziołach, dzięki czemu wzmacniają szkliwo i pielęgnują dziąsła w łagodny i naturalny sposób. Oprócz czyszczenia zębów, mogą je również wybielić, redukować ich wrażliwość czy odświeżać oddech.
Pasty do zębów bez fluoru
Fluor a mleczne zęby
Fluor jest bardzo ważny dla dzieci, ponieważ ich zęby są słabiej chronione przed próchnicą niż zęby dorosłych. W przypadku dzieci poniżej trzeciego roku życia należy stosować pasty bez fluoru, ale w późniejszym wieku warto zaproponować dziecku odpowiednią pastę z fluorem, która pomoże chronić wyrzynające się zęby stałe. Uwaga: należy nauczyć dziecko i kontrolować, by podczas mycia zębów nie połykało pasty.
Pasty do zębów dla dzieci z fluorem i bez fluoru
A Ty co sądzisz na temat obecności fluoru w pastach do zębów? Niech Twoja podróż do promiennego uśmiechu będzie możliwie jak najprzyjemniejsza, z fluorem czy bez!