Melatonina – tabletki, kapsułki, krople i spray z melatoniną, które być może widziałeś już w aptece. Chcesz wiedzieć, jaki wpływ na sen ma melatonina? Czym właściwie jest melatonina? Czy jest bezpieczna? Która z nich jest najlepsza? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej!
Melatonina & sen
Melatonina to naturalny hormon wytwarzany przez ludzki mózg. Powstaje on w szyszynce.
Korzystny wpływ melatoniny na sen i ogólny rytm biologiczny człowieka odkryto po raz pierwszy w latach 70. XX wieku. Naukowcy odkryli, że melatonina ma zdolność przyspieszania zasypiania i wydłużania całkowitego czasu snu.
Stopniowo melatoninę zaczęto stosować jako suplement diety i lek pomagający w leczeniu bezsenności oraz jet lagu (jet lag to niemożność spania w nocy na skutek podróżowania przez wiele stref czasowych).
Jak działa melatonina?
- Melatonina reguluje sen i czuwanie. Przyczynia się do głębszego i lepszego jakościowo snu w nocy, jednocześnie wspierając czujność w ciągu dnia.
- Synchronizuje rytm dobowy całego organizmu. Oznacza to, że zapewnia harmonijną pracę wszystkich narządów.
- „Hormon snu” jest także przeciwutleniaczem – chroni komórki przed uszkodzeniem przez wolne rodniki i działa przeciwzapalnie.
- Reguluje temperaturę ciała i aktywność białych krwinek.
- Reguluje wydzielanie hormonów.
- Stymuluje trawienie.
- Poprawia stabilność emocjonalną i nastrój.
Jak działa naturalna melatonina w ludzkim organizmie?
Szyszynka jest połączona z układem wzrokowym. Dzięki temu wie, czy jest dzień czy noc – w zależności od tego, ile światła dotrze do Twoich oczu.
Kiedy jest ciemno, mózg zaczyna produkować melatoninę. Jest to sygnał dla ciała, że czas iść spać. Funkcje organizmu zaczynają zwalniać i odczuwasz senność. Kiedy z kolei jest jasno, produkcja melatoniny spada. Twój wewnętrzny zegar zaczyna tykać, a Ty czujesz się żywy i pełen energii.
Ponieważ produkcja melatoniny zależy od ilości przyjmowanego światła, wpływa na nią nie tylko naprzemienność dnia i nocy, ale także pora roku i położenie geograficzne. Dlatego zimą często czujemy się senni.
Najwięcej melatoniny produkują dzieci, natomiast w starszym wieku jej produkcja naturalnie maleje. Dlatego nierzadko wraz z wiekiem coraz trudniej jest zasnąć i często „nie można dospać” rano.
Stosowanie melatoniny
Suplementy diety zawierające melatoninę zazwyczaj zawierają melatoninę syntetyczną, która działa na nasz organizm tak samo jak melatonina naturalna. Po zażyciu daje ciału znać, że czas iść spać. Dzięki temu możesz szybciej zasnąć i zapewnić sobie wysokiej jakości odpoczynek.
Dla kogo są odpowiednie tabletki nasenne z melatoniną?
- Przy bezsenności lub problemach z zasypianiem.
- Na chorobę lokomocyjną.
- Dla osób pracujących na zmiany nocne lub popołudniowe.
- Dla seniorów mających problemy ze snem.
Melatonina dla dzieci
Produkty z melatoniną nie są przeznaczone dla dzieci! Jeśli nie zaleci tego bezpośrednio pediatra, melatoniny nie powinny przyjmować dzieci poniżej 18 roku życia; niezależnie od tego, czy jest to wersja na receptę czy melatonina dostępna bez recepty.
Melatonina w okresie ciąży i karmienia piersią
Przyszłym i młodym mamom również zaleca się, aby najpierw skonsultowała się z lekarzem w sprawie stosowania melatoniny.
Jak stosować melatoninę?
- Produkt należy stosować jak najszybciej przed pójściem spać – nie dłużej niż godzinę. Idealnie byłoby, gdyby było to mniej więcej o tej samej porze każdego wieczoru.
- Po zażyciu melatoniny nie spożywaj pokarmów i pij jedynie wodę. Daj sobie odpocząć – najlepiej od razu iść do łóżka.
- Aby nie denerwować się oczekiwaniem na sen, odpręż się na przykład przy dobrej książce. Elektronikę najlepiej trzymaj zamkniętą w szafce. Sen wkrótce nadejdzie.
- Zawsze przestrzegaj zalecanej dawki i nie przekraczaj jej.
Czy melatonina ma jakieś skutki uboczne?
Skutki uboczne melatoniny są raczej łagodne i rzadkie w zalecanej dawce. Nadmierne spożycie może powodować:
- Senność nawet w ciągu dnia, dezorientacja i zmniejszona zdolność reagowania. Może to być niebezpieczne np. podczas prowadzenia samochodu.
- Ból głowy lub brzucha.
- Nudności i wymioty.
- Nieprzyjemne sny, koszmary.
- Stany lękowe i depresyjne.
- Melatonina może również wchodzić w interakcje z niektórymi lekami. Jeśli przyjmujesz jakiekolwiek leki, najpierw porozmawiaj z farmaceutą lub lekarzem o przyjmowaniu melatoniny.
Porady dla dobrej jakości snu
Zanim zdecydujesz się na zakup suplementów melatoniny, pamiętaj, że dobra dieta ma również duży wpływ na jakość snu.
- Stosuj zbilansowaną dietę i dbaj o odpowiednie nawodnienie. Ogranicz alkohol i spróbuj unikać nadmiernego stresu.
- Unikaj ekspozycji na niebieskie światło przez co najmniej godzinę przed snem. Zamień telefon, tablet lub monitory na książkę, krzyżówkę, czasopismo, a nawet haft. Jeśli nie masz wystarczająco dużo do stracenia, a nadal musisz coś zrobić na komputerze, użyj przynajmniej trybu nocnego – wpływa on na sen znacznie mniej.
- Niebieskie światło pochodzi nie tylko z wyświetlaczy, ale także z oświetlenia LED. Pamiętaj więc, aby zaopatrzyć się w żółtą żarówkę do sypialni i używać tylko małej lampki przed pójściem spać, aby Twoje ciało wiedziało, że jest już noc.
- Nie pij kawy, coli, czarnej ani zielonej herbaty wieczorem lub wczesnym wieczorem. Doświadczenie każdego jest inne, ale im dłużej jesteś bez kofeiny przed snem, tym lepiej.
- Jeśli nie masz wystarczająco dużo ciemności do spania, wypróbuj zasłony zaciemniające lub zaopatrz się w poręczną maseczkę do spania.
- Jeśli to możliwe, staraj się utrzymywać regularny harmonogram snu i codziennie wstawaj o tej samej porze.
Czasami sen po prostu nie przychodzi, nawet jeśli robisz wszystko dobrze. Wysokiej jakości odpoczynku potrzebuje każdy. Jeśli cierpisz na nieprzespane noce i bezsenność, melatonina może być właśnie dla Ciebie. Sprawdź też inne suplementy diety na dobry sen w aptece online na Notino.