Wstąp z nami do świata zapachów i wybierz swoje perfumy na notino.pl! W naszej ofercie znajdziesz tysiące markowych perfum, wód toaletowych i zapachów do domu ponad dwustu producentów z całego świata.
Bezustannie odkrywamy dla Ciebie kolejne nowości i co tydzień proponujemy dziesiątki perfum w promocyjnych cenach. U nas znajdziesz największe bestsellery popularnych marek Calvin Klein, Hugo Boss, Yves Saint Laurent czy Armani a także niepowtarzalne perfumy niszowe, które docenią nawet najwięksi znawcy.
Maksymalnie ułatwimy Ci wybór zapachu. Przy pomocy filtrów łatwo znajdziesz perfumy damskie, perfumy męskie lub unisex. Możesz wybrać również perfumy, wodę toaletową i wodę perfumowaną lub kolońską o żądanej intensywności i wytrzymałości.
Preferujesz określony rodzaj zapachu? Filtr pozwoli Ci wybrać, czy szukasz woni kwiatowej, wodnej, czy też drzewnej, dzięki czemu dobierzesz perfumy dokładnie według życzeń. Niezdecydowanym oferujemy próbki perfum, pozwalające na przetestowanie zapachu przed zakupem.
Do wód perfumowanych i toaletowych proponujemy również kosmetyki zapachowe i piękne zestawy upominkowe, które sprawdzą się świetnie jako prezenty dla kobiet i mężczyzn.
Notino jest specjalistą w sprzedaży perfum. Wybierz z naszej szerokiej oferty zapach, który będzie do Ciebie idealnie pasował!
Perfumy: wszystko, co chcielibyście wiedzieć
Zapachy otaczają nas przez całe życie. Mają moc poprawiania nastroju, przywoływania miłych wspomnień i pobudzania zmysłów. Wybrane z nich wzmacniają pewność siebie i roztaczają niewidzialną aurę, która towarzyszy nam na każdym kroku. Wybierz odpowiedni zapach dla siebie.
Jak dobierać perfumy?
Czas na nowe perfumy? Bez względu na to, czy wybierasz perfumy dla siebie czy na prezent, przyda Ci się kilka podstawowych informacji dotyczących tego, jak skonstruowany jest świat zapachów.
Intensywność perfum: Woda toaletowa vs perfumowana
Perfumy, woda perfumowana czy woda toaletowa? Różnica między nimi tkwi w zawartości procentowej substancji zapachowych. Ogólnie rzecz ujmując, im większe jest ich stężenie, tym bardziej zapach jest intensywny i długotrwały. Należy jednak pamiętać, że na intensywność i wytrzymałość aromatu wpływa również jakość składników perfum oraz inne czynniki. Dlatego dobre markowe perfumy o niższej koncentracji mogą pachnieć dłużej niż tanie perfumy o wyższym stężeniu. Jak to dokładnie wygląda w przypadku poszczególnych rodzajów zapachów?
- Perfumy (Extrait de Parfum – P) z zawartością 15–30% składników aromatycznych w kompozycji to najmocniejsza dostępna w sprzedaży forma zapachu. Wystarczy niewielka ilość, aby pachnieć wybranym zapachem nawet przez kilkadziesiąt godzin.
- Woda perfumowana (Eau de Parfum – EdP) zawiera 8–15% esencji zapachowych w około 85% roztworze alkoholu. Wraz z wodą toaletową stanowi najczęściej sprzedawaną formę perfum. Na skórze utrzymuje się w przybliżeniu od 4 do 8 godzin.
- Woda toaletowa (Eau de Toilette – EdT) z zawartością 4–8% kompozycji zapachowej w około 80% roztworze alkoholu nadaje się idealnie do noszenia na co dzień. Zapach utrzymuje się przez 3–4 godzin, potem trzeba powtórzyć aplikację.
- Woda kolońska (Eau de Cologne – EdC) zawiera 3–5% składników zapachowych rozpuszczonych w 70% roztworu alkoholu. Jej zapach utrzymuje się przez około 2 godziny, wymaga więc częstszego stosowania. Kojarzona jest przede wszystkim z męskimi zapachami, istnieje jednak cały szereg wód kolońskich dla kobiet.
Podział perfum według kryterium grupy docelowej
Klasyczna szkoła dzieli perfumy na damskie, męskie, dziecięce i unisex. Każdą z tych kategorii charakteryzuje inny rodzaj zapachu:
- Perfumy dla kobiet składają się najczęściej z nut kwiatowych, takich jak jaśmin, róża, kwiat pomarańczy czy konwalia. W damskich zapachach można też wyczuć owoce, pudrowe nuty, wanilię lub przyprawy.
- Perfumy dla mężczyzn mają zazwyczaj bardziej wyrazisty, drzewny zapach, któremu towarzyszą świeże cytrusy i przyprawy. Dużą popularnością w męskich zapachach cieszą się też lawenda, orientalne aromaty, skóra lub tytoń.
- Perfumy unisex to uniwersalne perfumy dla kobiet i mężczyzn. Zapachy unisex odznaczają się często wyrazistymi cytrusowymi składnikami, a także nutami drzewnymi, wodnymi i zielonymi.
- Perfumy dla dzieci to zazwyczaj słodkie perfumy o zapachu cukierków, gum do żucia, coli, karmelu i soczystych owoców. Słodkie nuty może też równoważyć delikatny aromat kwiatów lub na przykład kokosa.
Jak zbudowane są perfumy?
Głowa, serce i baza perfum
Czy zauważyliście, że zapach większości perfum zmieni się z upływem czasu? Kompozycja perfum składa się zwykle z trzech następujących po sobie części, które tworzą tak zwaną piramidę olfaktoryczną:
- Głowa perfum (górne nuty) to zapach wyczuwalny od razu po użyciu. Zazwyczaj tworzą go lekkie cytrusowe i ziołowe tony, których zadaniem jest przyciągnięcie uwagi. Nuty głowy po kilku sekundach, a czasami minutach ustępują miejsca sercu perfum.
- Serce perfum (środkowe nuty) zaczyna rozwijać się po około 15 minutach i utrzymuje swój zapach przez 2–3 godziny. W nutach serca znajdują się najczęściej kwiaty, owoce, przyprawy i zielone akordy.
- Baza perfum (dolne nuty) zaczyna być wyczuwalna po około 30 minutach i często potrafi utrzymywać się przez kilka godzin. W nutach głębi znajdziemy zazwyczaj składniki drzewne, piżmo, ambrę, ale także orientalne akordy, takie jak kadzidło lub wanilia.
Zgodnie z tą piramidą komponuje się ogromną większość perfum, istnieją jednak zapachy o układzie liniowym, które przez cały czas pachną tak samo.
Rodzaje zapachów
Kategorie zapachowe dzielą perfumy na aldehydowe, aromatyczne, cytrusowe, drzewne, szyprowe, korzenne, skórzane, kwiatowe, orientalne, owocowe, wodne i zielone. Te podstawowe grupy dzielą się na węższe kategorie, mamy więc perfumy kwiatowo-owocowe, szyprowo-drzewne, orientalno-korzenne i inne. Wystarczy wybrać ulubioną grupę w filtrze naszej wyszukiwarki i wybrać dla siebie odpowiednie perfumy.
Najpopularniejsze składniki perfum
Choć w składzie perfum podaje się zazwyczaj tylko kilka składników, większość zapachów zawiera ich kilkadziesiąt do nawet kilkuset. Niektóre z nich są wyraźnie wyczuwalne w perfumach, inne bardzo trudno zidentyfikować. Do najpopularniejszych komponentów perfum należą bezsprzecznie jaśmin, róża, irys, oud, wanilia czy fiołek. Masz swoje ulubione składniki i chcesz, aby były obecne w Twoich nowych perfumach? Odwiedź naszą stronę Zapachy perfum i wybierz perfumy według składu.
Perfumy niszowe ze szczyptą wyjątkowości
Chcesz się wyróżnić zapachem i podkreślić swoją wyjątkowość? Zapraszamy do naszej sekcji z perfumami niszowymi! Te luksusowe perfumy są jedyne w swoim rodzaju nie tylko ze względu na jakość składników, ale także oryginalne kompozycje zapachowe, które sprawiają niezapomniane wrażenie.
Jak prawidłowo sprawdzać perfumy?
Bez względu na to, czy testujesz próbkę perfum w domu czy w perfumerii, zalecamy przestrzeganie kilku podstawowych zasad:
- Testuj perfumy na własnej skórze. Zapach reaguje z pH Twojej skóry, a na papierku lub nadgarstku innej osoby może pachnieć zupełnie inaczej. Papierek w perfumerii wykorzystaj do ogólnego sprawdzenia kilku zapachów, a dopiero te, które Ci się najbardziej spodobają, aplikuj bezpośrednio na skórę.
- Nie daj się zwieść pierwszemu wrażeniu. Pozwól rozwinąć się w pełni zapachowi perfum. Górne nuty utrzymują się tylko przez kilka minut, ale perfumy powinny pachnieć przez cały czas.
- Wypróbuj maksymalnie trzy rodzaje perfum. Zmysł węchu nie jest w stanie rozróżnić większej liczby.
Jak stosować perfumy?
Ulubione perfumy już wybrane? Sprawdźmy więc, jak prawidłowo nosić perfumy, aby zapach rozwijał się z maksymalnym efektem i utrzymał się możliwie jak najdłużej.
Jak nosić perfumy? Podstawowe zasady stosowania
- Aby zapach idealnie się rozwijał, nanoś perfumy w miejscach wyczuwalnego pulsu, czyli na szyję (w okolicy tętnic), nadgarstki, zagłębienia w łokciach i pod kolanami oraz skórę za uszami. Przy aplikacji perfum na nadgarstki unikaj pocierania nadgarstków o siebie, ponieważ zbyt wysoka temperatura sprawia, że zapach szybciej się ulatnia.
- Zalecamy natrzeć wcześniej miejsca aplikacji wazeliną, kremem lub olejkiem. Perfumy nie wsiąkną do porów skórnych i będą pachnieć znacznie dłużej.
- Jeżeli chcesz jeszcze bardziej wzmocnić zapach perfum, stosuj jednocześnie inne kosmetyki perfumowane z tej samej serii – perfumowane mleczko do ciała, żel pod prysznic lub dezodorant. Wybierz zestaw prezentowy z perfumami, w których znajdziesz wszystkie te produkty.
- Perfumy wprawdzie intensywniej rozwijają się na cieplejszych miejscach z wyczuwalnym tętnem, ale jednocześnie nie są w stanie utrzymać się długo na tych partiach. Dlatego aplikuj je również w kilku chłodniejszych miejscach na ciele, takich jak płatki uszne lub kolana. Tam będą pachnieć znacznie dłużej.
- Aby przedłużyć działanie perfum, można nimi także spryskać włosy, pamiętając o zachowaniu odległości co najmniej 15 centymetrów. Przy częstszym stosowaniu istnieje jednak ryzyko wysuszenia włosów, dlatego lepiej używać specjalnych zapachów do włosów.
- Jeżeli nie chcesz aplikować perfum bezpośrednio na skórę lub nie lubisz pachnieć zbyt intensywnie, zapach możesz rozpylić w powietrzu i przejść przez pachnącą mgiełkę.
- Jeżeli wiesz, że Twoja woda perfumowana lub toaletowa nie wytrzyma przez cały dzień, noś przy sobie miniaturkę perfum, mały atomizer lub próbkę i użyj jej w razie potrzeby.
Perfumy według okazji i pory roku
Sztuka noszenia perfum nie polega jedynie na prawidłowej aplikacji zapachu, ale także na tym, aby wybrać odpowiedni zapach na daną okazję lub porę roku. W zależności od pory dnia wybieraj perfumy w następujący sposób:
- Zapachy na dzień niech będą lżejsze i świeższe. Idealny będzie cytrusowy lub kwiatowy aromat. Jeżeli chodzi o intensywność, najlepiej sprawdzą się wody toaletowe i kolońskie.
- Zapachy na wieczór mogą być nieco cięższe, wyrazistsze i bardziej zmysłowe. Świetnym wyborem będzie woda perfumowana, która utrzyma intensywny aromat przez cały wieczór.
Zgodnie z zasadą, że lżejsze zapachy pasują na dzień, a cięższe na wieczór, również do każdej pory roku przypisana jest odpowiednia woń. Ogólnie można powiedzieć, że im zimniej robi się na zewnątrz, tym intensywniejszy, słodszy i bardziej pikantny może być zapach perfum:
- Typowe wiosenne perfumy są takie jak sama wiosna – lekkie, świeże i pełne wiosennych kwiatów, takich jak konwalia i jaśmin.
- Najlepsze letnie perfumy powinny Cię orzeźwić i pobudzić w upalny dzień. Idealnie sprawdzą się świeże, cytrusowe akordy lub wodne i zielone tony.
- Wraz z jesiennymi perfumami dochodzi do głosu bardziej pikantny, cięższy i słodszy zapach. Jesienią królują przyprawy, takie jak wanilia lub kardamon oraz egzotyczne drzewo sandałowe i cedrowe.
- Zimowe perfumy są najcięższe i najbardziej zmysłowe. Wyczuwalne są nuty Orientu, słodkie owoce i wykwintne akordy.
W każdej sytuacji trzeba jednak dostosować perfumy do swojego stylu i aktualnego nastroju. Najważniejsze jest, aby wybrany zapach poprawiał nasze samopoczucie.
Jak przechowywać perfumy, żeby wytrzymały jak najdłużej?
Twoje ulubione perfumy leżą na półce w łazience lub na oknie? Błąd. Perfumy nie lubią ciepła, wilgoci i promieni słonecznych. Aby zachowały trwałość, należy je przechowywać w suchym, ciemnym i chłodnym miejscu. Najlepiej będzie im w oryginalnym opakowaniu, w temperaturze do 20°C.
Najlepiej sprzedające się perfumy na notino.pl: