Czy kiedykolwiek myślałeś, że suche powietrze może powodować drapanie w gardle, spierzchnięte usta lub zatkany nos? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, co potrafią wysokiej jakości nawilżacze!
A co z wilgocią?
Wilgotność powietrza wskazuje, ile pary wodnej znajduje się w powietrzu. Organizm ludzki jest dość wrażliwy na wahania wilgotności powietrza. Sprawa się pogarsza, jeśli cierpisz na alergię, astmę lub problemy skórne. Optymalna wilgotność powietrza wynosi około 50% – zwykle pomiędzy 40 a 60%. Najbardziej suche powietrze występuje w zimie. W sezonie grzewczym wilgotność w domu może spaść zaledwie do 20%, co jest porównywalne z wilgotnością na pustyni.
Dlaczego warto kupić nawilżacz powietrza do mieszkania, domu lub biura?
- Optymalna wilgotność powietrza wspiera całkowitą odporność organizmu.
- Wysuszone błony śluzowe dróg oddechowych stają się mniej odporne na podrażnienia i skłonniejsze do infekcji. Suche powietrze może zatem powodować suchy kaszel, przewlekły katar lub częste choroby układu oddechowego.
- Przebywanie w suchym powietrzu może powodować długotrwałe uczucie zmęczenia i wyczerpania. Suche powietrze jest większym obciążeniem dla organizmu, dlatego nawet po długim śnie możesz nie czuć się wypoczęty.
- Wysuszone błony śluzowe mogą także przyczyniać się do chrapania.
- W suchym powietrzu nieustannie unoszą się cząsteczki kurzu, tworząc elektryczność statyczną.
- Suche powietrze przyczynia się do suchej skóry. Jest to szczególnie ważne, jeśli cierpisz na egzemę, łuszczycę lub podobną przypadłość, w przypadku której konieczne jest aktywne utrzymywanie nawilżenia skóry.
- Suche powietrze może także pogorszyć wygląd Twojej skóry. Sucha skóra jest bardziej skłonna do tworzenia zmarszczek oraz utraty elastyczności.
- Suche powietrze nie jest dobre także dla Twojego domu. Meble oraz obrazy mogą ulegać przedwczesnemu niszczeniu. Jest ono także niekorzystne dla roślin pokojowych oraz dla zwierząt domowych.
Teraz już wiesz, dlaczego powietrze w Twoim domu nie powinno być zbyt suche. Jednak stwierdzenie „im bardziej wilgotno, tym lepiej” również nie ma tu zastosowania. Jeśli wilgotność powietrza przekracza 60%, ryzykujesz namnażaniem mikroorganizmów oraz rozrostowi pleśni w mieszkaniu.
Jak wybrać najlepszy nawilżacz powietrza?
Na jakie funkcje warto zwrócić uwagę?
- Higrostat: Higrostat to automatyczny regulator wilgoci. Innymi słowy, taki nawilżacz sam monitoruje wilgotność powietrza i automatycznie włącza się i wyłącza, aby była zawsze optymalna.
- Kontrola wilgotności: Wybierz urządzenie z kilkoma poziomami wilgotności, aby ustawić idealny tryb dla swojego domu.
- Działanie przeciwdrobnoustrojowe: W stojącej wodzie z łatwością rozmnażają się mikroorganizmy, których na pewno nie chcesz wypuszczać do powietrza. Jeśli nie zamierzasz regularne i dokładne czyścić zbiornika na wodę, wybierz model, który ma specjalne filtry lub inne wyposażenie. Możesz także zastosować srebro jonizacyjne do wody, które możesz otrzymać w formie sztabek lub kostek.
A co z wyglądem?
- Wystarczająco duży zbiornik: Mały zbiornik wystarcza tylko na krótki okres pracy. Jeśli nawilżacz ma być używany przez dłuższy czas, np. przez całą noc, zbiornik musi być wystarczająco duży.
- Wielkość pomieszczenia: W przypadku nawilżaczy producent zazwyczaj podaje odpowiednią wielkość pomieszczenia w m3. Na przykład, mały nawilżacz zasilany bateryjnie prawdopodobnie będzie miał niską wydajność i nie będzie skutecznie nawilżał dużego pomieszczenia. Natomiast mocniejszy nawilżacz może być stosowany także w małym pomieszczeniu.
- Kółka i uchwyty: Jeśli planujesz przenosić nawilżacz z pokoju do pokoju, wybierz taki, który jest łatwy do przenoszenia – na przykład z kółkami lub poręcznymi uchwytami.
Jak wybrać nawilżacz powietrza dla dzieci?
- Nawilżacz dla dzieci ma wesoły design, który dzieci pokochają.
- Regularnie czyść urządzenie lub kup model z regulacją antybakteryjną.
- Nie zapomnij się upewnić, że nawilżacz powietrza dla niemowląt lub dzieci jest cichy, aby Twoje dziecko mogło spokojnie spać.
Rodzaje nawilżaczy
Ultradźwiękowy nawilżacz powietrza
Ultradźwiękowy nawilżacz powietrza rozbija wodę na mikroskopijne kropelki przy pomocy fal o wysokiej częstotliwości. Następnie wypuszcza krople w formie pary. Ten rodzaj jest obecnie najbardziej rozpowszechniony.
Zalety
- Niskie zużycie energii.
- Cicha praca.
- Odpowiedni dla gospodarstw domowych z dziećmi i zwierzętami.
Wady
- Jeśli woda jest zanieczyszczona, uwalnia bakterie i mikroorganizmy do powietrza. Zbiornik wody powinien być zatem regularnie czyszczony, najlepiej przy użyciu przegotowanej lub przefiltrowanej wody.
Parowy nawilżacz powietrza
Doprowadza wodę do wrzenia wewnątrz i wypuszcza tak powstałą parę.
Zalety
- Nawilżacze parowe same gotują wodę, dzięki czemu para jest higienicznie czysta.
Wady
- Wysokie zużycie energii.
- Wewnątrz woda jest gorąca. Ten typ nie jest odpowiedni dla gospodarstw domowych z małymi dziećmi i niesfornymi zwierzętami. Przewrócenie nawilżacza grozi poparzeniem.
Nawilżacz ewaporacyjny
Jest on wyposażony w filtry lub dyski, które rozpraszają wodę w powietrzu. W przeciwieństwie do innych typów, nie tworzy widocznej pary, ale uwalnia wodę już rozproszoną w powietrzu.
Zalety
- Jest to najbardziej „naturalna” metoda nawilżania.
- Nie ma ryzyka nadmiernego nawilżenia – nawilżacz ewaporacyjny uwalnia tylko tyle wody, ile może pomieścić powietrze.
- Może wychwytywać niektóre alergeny i cząsteczki kurzu, ale nie na poziomie oczyszczacza powietrza.
- Odpowiedni dla dzieci i zwierząt domowych.
Wady
- Woda jest podatna na rozwój bakterii. Konieczne jest regularne i dokładne czyszczenie urządzenia lub wybór modelu z powłoką antybakteryjną.
- Może być głośniejszy, więc nie nadaje się jako nawilżacz do sypialni.
Dodatkowe funkcje
Oprócz nawilżania, znajdziesz tu także inne przydatne funkcje, zapewniające przyjemniejsze mieszkanie.
Oczyszczacz powietrza z nawilżaczem – 2w1
Oczyszczacz powietrza z nawilżaczem (lub nawilżacz z oczyszczaczem) zarówno nawilża, jak i oczyszcza powietrze – z bakterii, wirusów, a nawet nieprzyjemnych zapachów. Modele te w większości przypadków dysponują filtrem węglowym lub filtrem HEPA.
Nawilżacz powietrza z jonizatorem
Jonizator wytwarza jony ujemne, które niszczą mikroorganizmy oraz ograniczają unoszenie się cząsteczek kurzu. Kurz jest zbierany i osadza się dzięki jonizatorowi – następnie wystarczy go wytrzeć.
Dyfuzor zapachowy & nawilżacz powietrza
Jeśli model jest przeznaczony do tego celu, do specjalnej komory można dodać olejek zapachowy. Nawilżacz z dyfuzorem zapachowym nie tylko nawilża powietrze w pomieszczeniu, ale także sprawia, że ładnie pachnie.
Jak prawidłowo używać nawilżacza powietrza?
- Zawsze umieszczaj nawilżacz na podłodze, najlepiej na środku pomieszczenia, aby para nie spadała bezpośrednio na ściany lub meble.
- Podczas działania nie wietrz i zamknij drzwi, aby nawilżacz mógł efektywnie pracować.
- Jeśli Twój model nie jest wyposażony w higrostat, możesz osobno kupić prosty higrometr i sprawdzić, czy wilgotność mieści się w prawidłowym zakresie.
Więc który model wybierasz? Czy wolisz dyfuzor zapachowy i nawilżacz powietrza, a może raczej nawilżacz i oczyszczacz powietrza w jednym? Wybierz już dziś w Notino!