Odparzenia pieluszkowe
Czym są odparzenia?
Medyczna nazwa odparzeń to intertrigo. Są to czerwone lub wręcz purpurowe obszary skóry, która pozbawiona dostępu powietrza odparzyła się. Cierpią na nie głównie niemowlęta, ale występują one także u osób otyłych, u których odparzenia tworzą się w załamaniach skóry. U niemowląt spotykamy się najczęściej z odparzeniami w pachwinach, na pupie, pod pachami lub pod szyją.
Zapewnij swojemu dziecku ulgę w odparzeniach i zapoznaj się ze wskazówkami, jak leczyć odparzenia i skutecznie im zapobiegać!
Dlaczego moje dziecko ma odparzenia?
Wiele mam myśli, że w 100% jest w stanie rozpoznać odparzenia u dziecka. Wyobrażają je sobie jako nieładne, czerwone wykwity na skórze. To prawda, że każde zaczerwienienie stanowi pewną anomalię. Nawet lekko zaczerwieniona skóra to objaw odparzenia, dlatego jeśli nie jesteś pewna, czy Twoje dziecko cierpi na odparzenia, porównaj kolor podejrzanego miejsca z barwą skóry na przykład na rączkach.
Odparzenia powstają najczęściej w wyniku niewystarczającego dostępu powietrza do skóry. Jeżeli używasz pieluch jednorazowych, zmieniaj je jak najczęściej, najlepiej już po pierwszym zmoczeniu. Pozostałości kupki nie ścieraj nawilżanymi chusteczkami, ale zmyj je pod strumieniem letniej, bieżącej wody. Przed założeniem czystej pieluszki przewietrz dobrze skórę i dokładnie, ale delikatnie ją wysusz. Nawet trochę wilgotna skóra zwiększa ryzyko powstania odparzeń.
cały tekst
Jak prawidłowo radzić sobie z odparzeniami?
Odparzenia skóry u niemowląt to wyzwanie, przed którym stoją wszyscy rodzice. Warto wiedzieć, jak sobie z nimi skutecznie radzić. Co robić, kiedy po zdjęciu pieluszki stwierdzisz, że Twoje dziecko ma odparzenia?
1. Delikatnie, ale dokładnie umyj dziecko letnią wodą, w razie potrzeby używając bezzapachowego mydła. Do kąpieli możesz dodać rumianek lub na przykład olejek z nagietka, który pomoże złagodzić podrażnienia. Jeżeli masz w domu suszone zioła, wystarczy je parzyć przez kilka minut i dodać do kąpieli.
2. Następnie delikatnie osusz skórę, oklepując ją bawełnianą, a najlepiej bambusową pieluchą. Bambusowe i muślinowe pieluchy są wprawdzie droższe, ale mają znacznie gładszą strukturę i są delikatniejsze dla skóry.
cały tekst