Przejdź do głównej zawartości

Odparzenia pieluszkowe

Czym są odparzenia?

Medyczna nazwa odparzeń to intertrigo. Są to czerwone lub wręcz purpurowe obszary skóry, która pozbawiona dostępu powietrza odparzyła się. Cierpią na nie głównie niemowlęta, ale występują one także u osób otyłych, u których odparzenia tworzą się w załamaniach skóry. U niemowląt spotykamy się najczęściej z odparzeniami w pachwinach, na pupie, pod pachami lub pod szyją.

Zapewnij swojemu dziecku ulgę w odparzeniach i zapoznaj się ze wskazówkami, jak leczyć odparzenia i skutecznie im zapobiegać!

Dlaczego moje dziecko ma odparzenia?

Wiele mam myśli, że w 100% jest w stanie rozpoznać odparzenia u dziecka. Wyobrażają je sobie jako nieładne, czerwone wykwity na skórze. To prawda, że każde zaczerwienienie stanowi pewną anomalię. Nawet lekko zaczerwieniona skóra to objaw odparzenia, dlatego jeśli nie jesteś pewna, czy Twoje dziecko cierpi na odparzenia, porównaj kolor podejrzanego miejsca z barwą skóry na przykład na rączkach.

Odparzenia powstają najczęściej w wyniku niewystarczającego dostępu powietrza do skóry. Jeżeli używasz pieluch jednorazowych, zmieniaj je jak najczęściej, najlepiej już po pierwszym zmoczeniu. Pozostałości kupki nie ścieraj nawilżanymi chusteczkami, ale zmyj je pod strumieniem letniej, bieżącej wody. Przed założeniem czystej pieluszki przewietrz dobrze skórę i dokładnie, ale delikatnie ją wysusz. Nawet trochę wilgotna skóra zwiększa ryzyko powstania odparzeń.

 

Jeżeli stosujesz pieluchy tetrowe, pierz je regularnie w hipoalergicznym i bezzapachowym środku do prania dla dzieci.

Przyczyną powstania odparzeń może być także nieodpowiedni rozmiar pieluchy. Może Twoje dziecko potrzebuje już większego rozmiaru? Nie sugeruj się wagą podaną na opakowaniu, ale własną oceną. Ma to zastosowanie również do ubrań, te luźniejsze są znacznie bardziej oddychające.

Syntetyczne materiały, dzięki którym odzież jest elastyczna, również przyczyniają się do powstawania odparzeń. Wybieraj takie ubrania, które składają się w większości z bawełny lub lnu, a zawartość elastanu nie przekracza 5%.

Odparzeń nie unikniecie z reguły przy biegunce. W tym przypadku należy szczególnie zadbać o higienę, płukać skórę pod wodą przy każdym przebieraniu i smarować ją kremem ochronnym.

cały tekst ukryć tekst

Jak prawidłowo radzić sobie z odparzeniami?

Odparzenia skóry u niemowląt to wyzwanie, przed którym stoją wszyscy rodzice. Warto wiedzieć, jak sobie z nimi skutecznie radzić. Co robić, kiedy po zdjęciu pieluszki stwierdzisz, że Twoje dziecko ma odparzenia?

1. Delikatnie, ale dokładnie umyj dziecko letnią wodą, w razie potrzeby używając bezzapachowego mydła. Do kąpieli możesz dodać rumianek lub na przykład olejek z nagietka, który pomoże złagodzić podrażnienia. Jeżeli masz w domu suszone zioła, wystarczy je parzyć przez kilka minut i dodać do kąpieli.

2. Następnie delikatnie osusz skórę, oklepując ją bawełnianą, a najlepiej bambusową pieluchą. Bambusowe i muślinowe pieluchy są wprawdzie droższe, ale mają znacznie gładszą strukturę i są delikatniejsze dla skóry.

 

3. Najbardziej zaczerwienione miejsca posmaruj maścią na odparzenia. Być może będzie trzeba wypróbować kilka maści, aby stwierdzić, która z nich działa najlepiej na skórę Twojego dziecka. Jedną z najpopularniejszych jest bez wątpienia Sudocrem, hipoalergiczna biała maść z cynkiem. Nie zalecamy stosowania zasypki dla dzieci ze względu na kontrowersje związane z zawartością substancji rakotwórczych. Wielu rodziców twierdzi też, że ma ona tendencję do tworzenia grudek w załamaniach skóry.

4. Kluczowy moment! Nie zakładaj dziecku pieluchy od razu, ale pozwól mu jak najdłużej pozostać bez niej. W okresie zimowym załóż mu skarpetki, koszulkę i przykryj je lekkim kocem. Mimo, że dzisiejsze pieluchy są oddychające, skóra zdecydowanie lepiej oddycha bez nich.

Aby pozbyć się odparzeń, czasem trzeba nawet kilku dni. Podstawą leczenia odparzonej skóry jest utrzymywanie jej suchej, czystej i dobrze wentylowanej. Jeżeli walka z odparzeniami trwa dłużej niż tydzień, skontaktuj się z pediatrą. Do odparzenia mogły dołączyć drożdżaki, z którymi poradzi sobie maść na receptę.

cały tekst ukryć tekst