Przejdź do głównej zawartości

Zakola i łysina na horyzoncie? Wypadanie włosów u mężczyzn to na szczęście problem, który da się rozwiązać!

4.01.2023

Jana Potuznik

Przeczytasz w 4 minuty

Dopóki nie zaczną ich tracić, nigdy się do tego nie przyznają. Mężczyźni są dumni ze swoich włosów, tak samo jak my, kobiety. Tylko że panowie, za sprawą genetyki, hormonów lub stylu życia, są dużo bardziej narażeni na ich utratę. Co robić, aby nieakceptowane zakola lub postępująca łysina pojawiły się jak najpóźniej?

Naturalne straty się nie liczą

Dla jasności, codziennie wszystkim nam – mężczyznom i kobietom – wypadają dziesiątki włosów. Mówi się nawet o stu włosach dziennie. To zwykle włosy, które po prostu zakończyły swój cykl życia i weszły w tzw. fazę telogenową lub spoczynkową, gdy są już po okresie wzrostu i właśnie czekają na wypadnięcie z mieszka włosowego. Nie trzeba zatem wpadać w panikę z powodu kilku włosów na grzebieniu lub pod prysznicem. 

Uwaga, nadmierne wypadanie włosów!

Ale co wtedy, gdy tych wypadających włosów jest naprawdę dużo? Co wtedy, gdy to trwa już długo i ewidentnie mamy do czynienia z problemem nadmiernego wypadania włosów? Wtedy trzeba poszukać przyczyny. Czyli udać się do dermatologa albo jeszcze lepiej – do gabinetu tzw. trychologa, lekarza specjalizującego się w zwalczaniu dolegliwości związanych z włosami i skórą głowy. 

Nadmiar szkodzi…

Do wypadania włosów może się przyczynić także nadmiar zabiegów pielęgnacyjnych. Nieustanna stylizacja. Nieodpowiednie suszenie i modelowanie. Częste noszenie czapki lub kasku. Pozornie banalne powody, które mogą zmienić Twoje życie w piekło. 

Dziedziczność? Hormony? I jedno i drugie może mieć tu swój udział!

Jeśli chodzi o „klasyczne łysienie”, to nierozłącznie wiąże się z wiekiem (starzejące się włosy słabną i łatwo wypadają) i dziedzicznością. Tylko że to nie jest jedyny powód wypadania włosów u mężczyzn. Kolejnym są hormony płciowe. 

U mężczyzn wypadanie włosów jest skutkiem tzw. łysienia androgenowego, które zaczyna się często już po trzydziestce  (a czasem nawet przed 20. urodzinami). Odpowiada za to przede wszystkim proces przemiany testosteronu w dihydrotestosteron. To aktywna forma testosteronu, która osłabia mieszki włosowe i powoduje wypadanie włosów. 

Istnieją też inne rodzaje łysienia

Istnieje bowiem wiele rodzajów tej choroby, różnią się także jej przyczyny (dużo mówi się o przyczynach autoimmunologicznych) i sam przebieg utraty włosów. Podczas gdy łysienie androgenowe zaczyna się od charakterystycznych „zakoli” i przesuwania się linii włosów w stronę ciemienia, to w przypadku innych typów łysienia mamy do czynienia z tzw. ogniskową utratą włosów lub owłosienia na większych obszarach głowy i ciała. 

Profilaktyka zapewniająca zdrowe i mocne włosy

  • Kontroluj poziom stresu. Odpoczywaj, wysypiaj się, a jeśli nie radzisz sobie ze stresem w pracy, to spróbuj na przykład coachingu.
  • Pamiętaj o najwyższej jakości jedzeniu. Włosy potrzebują magnezu, biotyny (czyli witaminy H), witamin z grupy B, cynku, miedzi, selenu, krzemu… Dlatego na Twoim talerzu powinny się znaleźć rośliny strączkowe, pełnoziarniste produkty zbożowe, warto też dodać kwasy tłuszczowe omega z orzechów i ziaren, z ryb morskich, ważne są świeże owoce i warzywa.
  • Zadbaj też o picie odpowiedniej ilości płynów. Bez słodzonych napojów, za to z dostateczną ilością wody.

Sięgnij po witaminy przeciwko wypadaniu włosów

Włosy sprawiające problemy wymagają optymalnej pielęgnacji

Dlatego pamiętaj, aby także podczas mycia i pielęgnacji włosów po myciu stawiać na produkty, które są specjalnie opracowane tak, aby zapewnić zdrowie skóry głowy i pomóc we wzroście nowych, zdrowych włosów. 

Idealna pielęgnacja w przypadku walki z wypadaniem włosów obejmuje nie tylko specjalne szampony stymulujące wzrost włosów (zwykle z zawartością pobudzającej kofeiny), ale także tonik lub serum przeciwko wypadaniu włosów. Skuteczne są również długotrwałe kuracje wzmacniające włosy. 

Wypróbuj kosmetyki do pielęgnacji włosów

Czy wiesz już wszystko o wypadaniu włosów u mężczyzn (i nie tylko)? Wspaniale!