Przejdź do głównej zawartości

Zimowe odświeżenie włosów: Jakiej pielęgnacji wymagają w czasie mrozów i dlaczego

15.01.2024

Petra Vachousek

Przeczytasz w 6 minut

Gdy włosy sprawiają zimą kłopoty, z reguły chcą nam przez to coś powiedzieć… Elektryzują się, ekstremalnie się przetłuszczają lub są przesuszone, słabe, łamią się i wypadają? Sprawdźmy, czym jest to spowodowane i jakiej pielęgnacji potrzebują nasze włosy w chłodniejsze dni.

Mrozy, suche powietrze i częste przejścia z ciepła do zimna. Nic z tego nie służy nie tylko naszej skórze, ale także włosom. Gdy dodamy do tego jeszcze regularną stylizację, suszenie gorącym powietrzem i używanie lokówki, nic dziwnego, że włosy zaczynają się nam buntować. Dlatego spróbuj wyeliminować ze swojej codziennej pielęgnacji wszystkie błędy i co jakiś czas zapewnij włosom jakiś dodatkowy zabieg. Nagrodą będą błyszczące, pełne objętości i dobrze układające się włosy. Doradzimy, jak to osiągnąć!

Pamiętaj o codziennym nawilżaniu

Zimą musisz przede wszystkim zapobiec przesuszeniu włosów, które może spowodować ich łamliwość i nadmierne wypadanie. Dlatego sięgaj głównie po te kosmetyki do włosów, które mają właściwości nawilżające. W składzie produktów unikaj alkoholu, który wysusza włosy. Zwróć uwagę na składniki nawilżające (gliceryna, kwas hialuronowyaloe vera), oleje (kokosowyarganowyjojoba) i na keratynę – białko, które ma kluczowe znaczenie dla odbudowania prawidłowej struktury włosów.

Do domowej pielęgnacji włosów włącz także maski nawilżające. Pomagają włosom odzyskać naturalną wilgoć i ogólnie je wzmacniają. „Te maski należy stosować tylko na długości włosów, najwyżej raz w tygodniu lub spokojnie raz na trzy tygodnie. W zależności od tego, jak bardzo Twoje włosy są narażone na działanie zimna,” wyjaśnia stylista włosów Tibor Němec.

Nawilżający doping dla włosów

Nawilżenie także dla tłustych włosów

Włosy potrzebują nawilżenia również wtedy, gdy masz przetłuszczającą się skórę głowy. W takim przypadku dobrze jest jednak łączyć różne kosmetyki do włosów. „Stosuj na przykład szampon do włosów tłustych, ale odżywkę lub maskę do włosów suchych,” radzi fryzjerka Kateřina Hamplová z salonu Klier. 

Jednak nawet tłuste włosy dobrze tolerują olejki i różne rodzaje serum do włosów. Pamiętaj tylko, aby nanosić je wyłącznie na końcówki lub najwyżej na długości włosów. Dzięki temu nie wyrządzisz szkody przetłuszczającej się skórze głowy. Mimo to na początku ich stosowania zachowaj ostrożność. Zacznij od niewielkiej porcji i w zależności od potrzeb zwiększaj ilość olejku lub serum. 

„Na włosy średniej długości wystarczy ilość uzyskana po jednym naciśnięciu pompki. Nanieś ją tylko na końcówki i na długości włosów. Ale nie na skórę głowy. Aplikację powtarzaj tak często, jak będą tego wymagać Twoje włosy. Niektóre włosy w zupełności wystarczy olejować raz do trzech razy w tygodniu, inne mogą potrzebować olejku nawet trzy razy dziennie. Zwłaszcza włosy rozjaśniane dosłownie piją olej,” dodaje fryzjerka.

Olejki odżywcze do włosów

Częste mycie może szkodzić

Nie należy też przesadzać z częstością mycia włosów. Ostatecznie także do tłustych włosów odnosi się zasada, że im częściej je myjesz, tym bardziej i szybciej się przetłuszczają. Unikaj spłukiwania włosów gorącą wodą, która nadmiernie je wysusza. 

„Jeśli nie potrafisz zrezygnować zimą z płukania włosów w gorącej wodzie, po myciu głowy zostań w domu jeszcze przez dwie, trzy godziny i nie wychodź na zewnątrz. Ekstremalna różnica temperatury mogłaby oznaczać dla skóry głowy silny szok, w wyniku którego włosy i skóra głowy przeszłyby do kontrataku – zaczęłyby się bardzo szybko przetłuszczać. W skrajnym przypadku mogłyby zacząć nawet wypadać,” ostrzega stylista włosów Tibor Němec.

A jeśli się spieszysz i musisz szybko wysuszyć włosy, postaraj się przynajmniej suszyć je w jak najniższej możliwej temperaturze. „Używaj także nasadki, specjalnej dyszy na suszarce, która pomaga wygładzić włosy i jednocześnie utrzymuje je z dala od silnika suszarki. Poza tym zdecydowanie konieczna jest ochrana włosów przed wysoką temperaturą,” dodaje fryzjerka Kateřina Hamplová.

Ochrona włosów podczas stylizacji na gorąco

Kilka najlepszych trików 

Zimą często po zdjęciu czapki nasze włosy są w naprawdę rozpaczliwym stanie. Nie tylko dlatego, że pod przykryciem włosy bardziej się przetłuszczają, ale także stają się przyklapnięte i naelektryzowane

Problem przyklapniętych włosów pomoże Ci rozwiązać spray strukturyzujący lub puder do włosów. Oba produkty szybko przywracają włosom utraconą objętość. Wspaniale sprawdzi się także zwykły grzebień lub szczotka, którymi trzeba dokładnie rozczesać włosy w różnych kierunkach. Dzięki temu włosy zyskają optycznie na objętości. 

Produkty zwiększające objętość

Naelektryzowane włosy pomoże Ci poskromić lakier do włosów lub olejek do włosów. „W przypadku cieńszych włosów doradzałbym lakier do włosów w opakowaniu podróżnym, które zmieści się w torebce. Grubsze i mocniejsze włosy możesz poskromić za pomocą olejku, którego niewielką ilość wetrzyj delikatnie w naelektryzowane włosy,” dodaje Tibor Němec.

Warto zwrócić uwagę także na dobór odpowiedniej czapki. Najlepsze są czapki wykonane z mikrowłókna lub flaneli. Te materiały pomagają bowiem ograniczyć tarcie włosów.

Co w zasadach pielęgnacji włosów zimą najbardziej Cię zaskoczyło? Już wiesz, jakie produkty na pewno dodasz do swojego zestawu do pielęgnacji włosów? A który ze wspomnianych fryzjerskich trików pomoże właśnie Tobie zażegnać zimowy problem z włosami?