Rozszerzone i popękane naczynka na twarzy: Wiemy, jak sobie z nimi poradzić!

22 października 2021Kasia
Ponieważ chcesz się rumienić tylko w wyjątkowych momentach swojego życia. Kiedy na twarzy pojawia się zaczerwienienie w postaci szkarłatnych żyłek, robimy wszystko, by je zamaskować. Rozszerzone lub popękane naczynka, inaczej couperose, pojawiają się na naszej skórze, ponieważ małe naczynia krwionośne tracą elastyczność, a ich ścianki stają się coraz cieńsze. Jak zapobiegać rozszerzaniu i pękaniu naczynek oraz jak radzić sobie, kiedy problem jest już widoczny na skórze?

Dlaczego naczynka pękają? 

Zaczerwienienie twarzy, powodowane rozszerzonymi lub pękającymi naczynkami na twarzy, jest coraz bardziej widoczne w miarę upływu lat – warto więc zwrócić na nie uwagę po ukończeniu 30 roku życia. Ściany naczyń krwionośnych tracą z wiekiem swoją naturalną elastyczność, naczynka rozszerzają się i zaczynają pękać. Na twarzy zaczynają się pojawiać drobne żyłki, przybierające czasem kształt czerwonych pajęczynek, którym może również towarzyszyć zaczerwienienie skóry. Na pojawienie się popękanych naczynek wpływ mają nie tylko geny, ale i styl życia.

Co może stanowić przyczynę problemu z naczynkami?

 • Genetyka – czy ktoś w rodzinie boryka się z podobnym problemem? Jeśli tak, istnieje większe prawdopodobieństwo, że inni członkowie rodziny również będą mieć tendencję do rozszerzających i pękających naczynek.
 • Zmiany hormonalne – popękane naczynka mogą pojawiać się na twarzy w czasie ciąży, dojrzewania lub menopauzy, bądź w wyniku stosowania antykoncepcji hormonalnej.
 • Choroby skóry – rozszerzone żyłki na twarzy często współwystępują z innymi problemami skórnymi, takimi jak trądzik różowaty lub egzema. 
 • Promieniowanie słoneczne – to kolejny powód, dla którego warto stosować ochronę SPF przez cały rok. 
 • Wysokie i niskie temperatury – skóra skłonna do rozszerzających się i pękających naczynek nie lubi upałów, ekstremalnego zimna ani gwałtownych zmian temperatury. 
 • Picie alkoholu i palenie papierosów 
 • Inne szkodliwe czynniki środowiskowe – na przykład pobyt w zanieczyszczonym środowisku. 

Jak zapobiegać rozszerzaniu i pękaniu naczynek? 

Jeśli chcesz jak najdłużej zachować piękną, wolną od zaczerwienień skórę, warto przestrzegać kilku podstawowych zasad! Jak dbać o skórę skłonną do pajączków?

 • Jeśli Twoja skóra jest wrażliwa na ekstremalne temperatury, zrezygnuj z gorących kąpieli, sauny, ciepłych okładów, solarium czy przechowywania masażerów do twarzy w lodówce.
 • Stosuj filtry SPF regularnie, przez cały rok.
 • Nie używaj peelingów chemicznych ani mechanicznych – w przypadku bardziej wrażliwej skóry możesz wypróbować delikatny peeling do twarzy, np. enzymatyczny. 
 • Staraj się ograniczyć w swojej diecie pokarmy, które rozszerzają naczynia krwionośne. Należą do nich między innymi pikantne potrawy, alkohol czy kawa. 
 • Staraj się redukować stres tak bardzo, jak to tylko możliwe.
 • Ważna jest również regularna pielęgnacja skóry, oczyszczanie i oczywiście stosowanie wysokiej jakości kosmetyków!

Jak radzić sobie z popękanymi naczynkami?

Jeśli obserwujesz już na swojej skórze charakterystyczne pajączki, nie przejmuj się. Wprowadzając zmiany w stylu życia oraz stosując odpowiednie kosmetyki do codziennej pielęgnacji skóry, możesz w znacznym stopniu zredukować widoczność rozszerzonych i popękanych naczynek. 

Wybieraj produkty przeznaczone do skóry wrażliwej, dobierając je do swojego rodzaju skóry oraz zwracając szczególną uwagę na substancje nawilżające.

Z zaczerwienioną i uwrażliwioną skórą z pewnością doskonale poradzi sobie krem do twarzy Clinique Redness Solutions Daily Relief Cream With Microbiome Technology. Zapewnia ekstra dawkę nawilżenia, zapobiegając w ten sposób powstawaniu zaczerwienień i rozszerzaniu się naczynek. Podobną skutecznością wykazuje się krem do skóry naczynkowej FlosLek Laboratorium Dilated Capillaries

Jeśli masz bardzo wrażliwą skórę, wypróbuj wzmacniający krem do cery naczynkowej For Sensitive Skin marki Alcina z nagietkiem i kasztanowcem, który zapewni jej przyjemne ukojenie. 

Szukasz kremu, który oprócz nawilżenia i ukojenia, ochroni Twoją skórę przed słońcem? W takim razie Ty i Twoja skóra pokochacie Iwostin Capillin – zapobiega pojawianiu się widocznych na powierzchni skóry naczynek, a dzięki zielonemu pigmentowi od razu redukuje widoczność już obecnych zaczerwienień. 

Aby zapobiegać zaczerwienieniom oraz rozszerzaniu i pękaniu naczynek, warto uzbroić się nie tylko w odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji skóry, ale i odrobinę cierpliwości! Z pewnością jednak warto poczekać na efekty! 

Polecamy:

Czytaj więcej