Przejdź do głównej zawartości

Dermatolog: Na trądzik pomóc może tylko odpowiednio wcześnie wdrożona pielęgnacja i właściwe kosmetyki

11.08.2023

Jana Potuznik

Przeczytasz w 8 minut

Problematyczna skóra z objawami trądziku nie ogranicza się jedynie do okresu dojrzewania czy wybranego czasu w życiu. Dlaczego trądzik nie daje nam spokoju? Jakie produkty i sposoby pielęgnacji mogą Ci pomóc i czy można całkowicie go wyeliminować? Wszystkie wątpliwości rozwiała dla nas dermatolożka Lucie Rajská.

O trądziku mówimy w kontekście skóry problematycznej, ale przecież nie rodzimy się z nim. Kiedy skóra zaczyna sprawiać problemy?

Najczęściej trądzik pojawia się wraz z zaburzeniami równowagi hormonalnej w okresie dojrzewania. Ale równie dobrze może pojawić się w czasie ciąży i po porodzie. W trakcie i po zakończeniu karmienia piersią. Podczas PMS i po menopauzie... Krótko mówiąc, w okresach znaczących wahań hormonalnych. 

A co z genetyką i stylem życia? Czy my sami mamy wpływ na ryzyko pojawienia się trądziku, na przykład poprzez nieprawidłową dietę?

Prawdą jest, że żywność o wysokim indeksie glikemicznym, np. biały chleb czy słodycze, może nasilać trądzik. A już na pewno fast food. Ale nie chodzi o to, że nadmiar tłuszczu w diecie w jakiś sposób sprawia, że przetłuszczać zaczyna się również skóra. To bardziej złożone procesy metaboliczne. Wpływ na pojawienie się trądziku wykazuje również palenie, alkohol czy stres. Oczywiście, swoją niechlubną rolę odgrywa też genetyka.

Czy możliwe jest, by w życiu nie doświadczyć żadnych problemów ze skórą? Na przykład, stosując w ramach profilaktyki odpowiednią pielęgnację? 

Odpowiednia pielęgnacja skóry, wdrażana już około dziewiątego lub dziesiątego roku życia, może znacząco zredukować problem z niedoskonałościami skóry z co najmniej kilku powodów. Ważne jest, by dzieci odpowiednio wcześniej nauczyły się odpowiednio dbać o swoją skórę i rozpoznawać jej potrzeby. W perspektywie krótkoterminowej zredukuje to ryzyko wystąpienia trądziku. Na dłuższą metę stopniowe wdrażanie odpowiedniej pielęgnacji sprawia, że działamy prewencyjnie nie tylko w kierunku trądziku, ale inwestujemy w spowolnienie procesu starzenia się skóry. 

Jak powinna wyglądać taka przeciwtrądzikowa pielęgnacja skóry u nastolatków?

Podstawa to nauczenie się, jak oczyszczać, nawilżać i chronić skórę. 

Dawniej do oczyszczania skóry zalecano produkty z alkoholem, które niestety wysuszały problematyczną skórę. Czy nadal tak jest?

Alkohol można stosować jedynie wtedy, gdy w danym produkcie do oczyszczania twarzy uzupełniają go tzw. substancje kompensujące, takie jak kwas hialuronowy czy gliceryna, które nie dopuszczają do przesuszenia skóry i zapewnią jej nawilżenie. Wtedy obecność alkoholu w produkcie jest dopuszczalna.

Na jakie składniki powinniśmy zwracać szczególną uwagę w kosmetykach do cery problematycznej? 

Kwas salicylowy. Rozpuszcza sebum oraz radzi sobie z obumarłymi komórkami skóry i zatkanymi porami, dzięki czemu redukuje częstotliwość występowania wyprysków i zaskórników. Sprawdzają się również kwasy AHA, szczególnie kwas glikolowy. Złuszcza obumarłe komórki, dzięki czemu skóra jest czystsza i gładsza oraz odtłuszczona, co redukuje ilość wyprysków. Kwas glikolowy może również radzić sobie z przebarwieniami po zagojonych pryszczach, delikatnie wygładzając blizny. 

Które inne składniki sprawdzą się równie dobrze?

Świetny jest również retinol, pochodna witaminy A, która wspomaga gojenie się trądzikowych stanów zapalnych i działa łagodząco. Witamina C rozjaśnia skórę, chroni ją przed szkodliwymi czynnikami środowiskowymi, a jednocześnie delikatnie rozświetla wszelkie przebarwienia pozapalne, powstające w miejscu wygojonych zmian. Doskonale sprawdza się też niacynamid. Substancja ta również łagodzi objawy zapalne trądziku i wspiera między innymi nawilżenie skóry.

Kwasy AHA spotykane są najczęściej w peelingach chemicznych. Czy klasyczny peeling jest równie odpowiedni? 

Należy uważać na peeling mechaniczny, lepszy i delikatniejszy będzie peeling enzymatyczny. A jeśli do oczyszczającego mleczka, żelu, pianki i peelingu dołączysz tonik do twarzy oraz maseczkę 2 razy w tygodniu, Twoja cera Ci się odwdzięczy. 

Ale samo oczyszczanie skóry nie wystarczy, wspominała Pani o nawilżaniu?

Gdybyśmy jedynie oczyszczali i przesuszali skórę, ta zrekompensuje sobie suchość wzmożoną produkcją sebum. Można temu zapobiec poprzez nawilżanie, w którym aktywnymi składnikami są kwas hialuronowy, gliceryna, niacynamid czy pantenol. Doskonale sprawdzają się również kosmetyki z probiotykami. Jeśli mikrobiom skóry jest w dobrej kondycji, ryzyko pojawienia się trądziku spada. 

Wspomniała Pani o ochronie skóry trądzikowej? Jak mamy to rozumieć?

Chodzi o ochronę przed słońcem. Chociaż witamina D, którą słońce pomaga nam wytworzyć, wspomaga leczenie skóry, bez ochrony skóra niezwykle łatwo ulega poparzeniu. Nawet jeśli zmiany trądzikowe lekko przeschną, pozostaną po nich ciemne przebarwienia. Dlatego tak ważne są kosmetyki z filtrem SPF.

A jeśli nie możemy pozbyć się pryszczy nawet w późniejszym okresie życia? Czy pielęgnacja dojrzałej skóry trądzikowej powinna być inna niż ta kierowana do młodzieży?

Jak najbardziej. Tu można i warto pozwolić sobie na silniejsze stężenia składników aktywnych. Codzienna pielęgnacja skóry w późniejszym wieku bywa bardziej złożona niż w przypadku skóry nastolatków, więc należy o nią dbać na kilku poziomach. Zdecydowanie warto sięgać po odpowiednie serum z bogactwem substancji aktywnych...

Czy warto wypróbować jakieś urządzenia do domowej pielęgnacji skóry?

Dokładne oczyszczenie skóry zapewni z pewnością szpatułka ultradźwiękowa. Druga strona urządzenia pozwala na skuteczniejsze i dogłębne rozprowadzanie serum lub kremu. 

Jeśli nic z powyższych sposobów nie zadziała, czy może pomóc już tylko dermatolog?

Jeśli stosujesz kompleksową pielęgnacją przeciwtrądzikową przez sześć tygodni i nic nie działa, warto umówić się na wizytę u specjalisty. Z trądzikiem należy poradzić sobie szybko, zanim odbije się na poczuciu własnej wartości czy życiu towarzyskim. Szczególnie u nastolatków jest to bardzo ważne. Dlatego nie warto odkładać wizyty u dermatologa, jeśli nie widzimy znacznej poprawy stanu skóry trądzikowej. Im wcześniej skonsultujesz się z dermatologiem, tym skuteczniej, szybciej i łatwiej powstrzymasz trądzik. 

Twierdzi Pani, że dermatolog jest w stanie rozwiązać problem trądziku – ale jak konkretnie?

Dermatolog może ustalić, co jest przyczyną trądziku i co go nasila, doradzi odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne lub kosmetyki, a w ostateczności może przepisać lek. Początkowo stosuje się zwykle roztwory na bazie antybiotyków. Po sześciu tygodniach pacjent zgłasza się na badanie kontrolne. W tym czasie pielęgnację można uzupełnić profesjonalnie wykonanymi peelingami chemicznymi, zabiegami laserowymi itp. Inną opcją, zapewniającą doskonałe rezultaty, może być mikrodermabrazja, peeling kawitacyjny czy doustne stosowanie tak zwanej izotretynoiny, stanowiącej pochodną witaminy A, która zapewnia świetne efekty. 

Co należy zrobić, jeśli trądzik pozostawia blizny?

Peeling chemiczny wykonany rękoma specjalisty czy zabieg laserowy, najlepiej w połączeniu z domową kuracją retinolem czy kwasem salicylowym, może zdziałać naprawdę wiele. Ważne jest jednak, aby zapobiegać pojawianiu się nowych zmian trądzikowych i powstawaniu blizn poprzez odpowiednią i regularną pielęgnację skóry oraz maksymalne ograniczenie nawykowego wyciskania pryszczy... To naprawdę ważne! 

Przydatni pomocnicy w walce z trądzikiem