Przejdź do głównej zawartości

Olej kokosowy: kiedy warto go użyć, a kiedy lepiej z niego zrezygnować

8.09.2023

Jana Krajco

Przeczytasz w 5 minut

Olej kokosowy pełni tak wiele funkcji, że produkty oferowane w telezakupach w latach 90. mogą się przy nim schować. Nadaje się do gotowania, można wykorzystać go w kosmetykach i, jak się okazuje, nawet w sypialni. Często jednak przypisuje mu się superbohaterskie moce, których tak naprawdę nie ma. Kiedy więc warto sięgnąć po olej kokosowy, a kiedy wręcz przeciwnie, wymagana jest ostrożność?

Unikaj błędów na samym starcie 

Nie spodziewaj się cudów, jeśli na Twojej półce króluje olej kokosowy średniej jakości. Uważaj przy wyborze, szczególnie jeśli kupujesz olej do gotowania. Na opakowaniu znajdziesz oczywiście mnóstwo skomplikowanych informacji, dlatego pozwól, że trochę ułatwimy Ci sprawę. Sięgaj po olej tłoczony na zimno, nierafinowany (lub też virgin czy extra virgin), tylko w szklanym opakowaniu. Zgadza się, jest droższy. Jakościowo jest jednak nie do porównania, ma ładny aromat, zawiera więcej wartości odżywczych niż jego rafinowana wersja, a co więcej – jest przyjazny dla środowiska. Idealny do deserów i domowej granoli!

Główna różnica spoczywa w sposobie produkcji. Rafinowany olej kokosowy powstaje z suszonego miąższu kokosowego, i oznaczony jest literami RBD. Oznacza to, że został poddany procesom rafinowania, wybielania i aromatyzacji, podczas których traci wiele wartości odżywczych oraz charakterystyczny zapach kokosa. Olej ten ma jednak jedną zaletę – o wiele wyższą temperaturę dymienia (232 °C), dlatego też bardziej nadaje się do smażenia. 

Olej kokosowy do smażenia i gotowania

Wróćmy do tego, jak inaczej można go wykorzystać? Które mity dotyczące oleju kokosowego należy obalić? 

1. Do masażu i nie tylko…  

Masaż w zaciszu czterech ścian? Brzmi jak początek romantycznego wieczora. Wykorzystaj olej kokosowy jako olejek do masażu i pozwól, aby jego kokosowy aromat przeniósł was na tropikalną wyspę. Jego praktyczną cechą jest to, że nie rozpływa się w temperaturze pokojowej, nie narobi więc zbyt wiele bałaganu. A jeśli zechcecie kontynuować masaż bardziej dogłębnie, na pewno przyda wam się informacja, że można go użyć zamiast lubrykantu.  

2. Płyn do płukania ust?  

Oil pulling, czyli ssanie oleju, to kolejny z trendów, które opanowały social media. Eksperci kręcą jednak głową z niechęcią. Nie ma bowiem wystarczającej ilość badań potwierdzających, że to trend, który zapewni Ci uśmiech gwiazdy Hollywood. Zapomnij też o stosowaniu oleju kokosowego zamiast pasty do zębów. Isnieją jednak badania, które sugerują, że zawartość kwasu laurowego oraz właściwości antybakteryjne sprawiają, że nadaje się do stosowania jako płyn do płukania ust niwelujący osad i bakterie jamy ustnej.  

3. Kiedy butelka z płynem do demakijażu okaże się pusta 

Wieczorem idziesz zmyć makijaż do łazienki i już sięgasz po płyn do demakijażu, kiedy uświadamiasz sobie, że ze swojej listy zakupów masz wszystko – oprócz płynu. A podkładtusz do rzęs domagają się zmycia. Wtedy na scenę wkracza ostatnia deska ratunku – olej kokosowy. Kto wie, może już nigdy nie sięgniesz po płyn do demakijażu? Olej kokosowy jest łagodny, ale doskonale radzi sobie z wodoodpornym tuszem do rzęs. Wiesz, że można go też stosować jako środek do czyszczenia pędzli do makijażu? 

4. SOS dla Twoich ust  

Popękane usta nie tylko źle wyglądają, ale też są bardzo bolesne. Przywrócenie ich do normy wymaga czegoś więcej niż porządnego balsamu. Wypróbuj olej kokosowy – nałóż go na usta przed pójściem spać jako pielęgnację, a zobaczysz, że do rana zdziała cuda.  

5. Olej kokosowy do opalania 

Obiło Ci się o uszy, że olejem kokosowym można zastąpić krem do opalania? Jeśli tak, to postaraj się o tym jak najszybciej zapomnieć. Badania dowodzą, że ta kwestia jest co najmniej problematyczna. Co więcej, nie udowodniono, że nadaje się jako krem po opalaniu. Radzimy pozostać przy sprawdzonych produktach z aloesem, a po olej kokosowy sięgnąć dopiero wtedy, kiedy skóra się schłodzi i uspokoi. Doda jej wtedy odżywienia i energii, której skóra potrzebuje do regeneracji komórek.  

6. Pielęgnacja włosów 

To nie przypadek, że tyle produktów do pielęgnacji włosów zawiera właśnie olej kokosowy. Według badań potrafi wniknąć głęboko we włosy i zapobiec przedostawaniu się do środka zbyt dużej ilości wody. Zapewnia w ten sposób ochronę przed uszkodzeniami i odpowiedni poziom odżywienia. Olej kokosowy można nakładać na włosy przed lub po myciu oraz jako głęboką pielęgnację.  Ostrożnie z ilością, szczególnie jeśli masz delikatne włosy.

Olej kokosowy do ciała i włosów

7. Olej kokosowy w odchudzaniu?  Lepiej nie  

Olej kokosowy jest często przedstawiany jako magiczny składnik pomagający zrzucić zbędne kilogramy, zapewniający poczucie pełnego żołądka lub dodający natychmiastowej energii. Zdania ekspertów są jednak mocno podzielone.  

Nie zapominaj, że olej ten zawiera nawet ok. 90% nasyconych kwasów tłuszczowych, które podnoszą poziom cholesterolu, a także zwiększają ryzyko chorób serca. Dlatego z olejem kokosowym w kuchni lepiej nie przesadzać. Może nie jest to duże pocieszenie, ale wciąż najlepszym zaleceniem jest zrównoważona dieta i ruch.

Reasumujac, olej kokosowy może i nie jest lekiem na całe zło, ale to zdecydowanie bardzo przydatny pomocnik. Skorzystasz z jego umiejętności?