Przejdź do głównej zawartości

Mineralny czy chemiczny, oto jest pytanie. Co wiesz o filtrach SPF?

13.05.2022

Kasia

Przeczytasz w 8 minut

Lubimy wygrzewać się na słońcu. Jego promienie to źródło przyjemnego ciepła, witaminy D i dobrego humoru. Musimy jednak pamiętać także o niekorzystnych wpływach promieniowania, które wraz z nim przenika przez uszkodzoną warstwę ozonową do naszej skóry. W celu skutecznej ochrony przed chorobami skórnymi, zmarszczkami i przebarwieniami powinniśmy codziennie sięgać po preparaty z filtrem SPF. I to nie tylko latem!

Zgłębiając temat SPF spotykamy się z filtrami chemicznymi,  mineralnymi czy fizycznymi.  Czym się różnią? Który z nich jest najlepszy?

Żeby nie iść na łatwiznę, na wstępie objaśnię dokładne znaczenie tych nazw. 

Filtr mineralny, nazywany też fizycznym, możemy zaliczyć do filtrów nieorganicznych. Powodem jest skład – tlenek cynku lub dwutlenek tytanu.  Do drugiej grupy filtrów przeciwsłonecznych należą filtry organiczne, zwane również chemicznymi. Zawierają one grupy węglowe i inne związki chemiczne. 

Jak właściwie działa filtr po nałożeniu na skórę?

Kosmetyki z filtrem nie pozwalają na przenikanie promieniowania UV w głąb skóry, chroniąc tym samym jej komórki przed uszkodzeniem. Filtry SPF pochłaniają promienie UV, zamieniając je w niewielką ilość energii – w ciepło. Jest to praktycznie nieodczuwalne, a przemiana nie ma żadnego wpływu na ogólną temperaturę ciała.  O wiele większe ryzyko przegrzania stanowi dla organizmu wystawienie go na długotrwałe, bezpośrednie działanie promieni słonecznych, dlatego pamiętaj, aby latem jak najwięcej czasu spędzać w cieniu. 

Filtry chemiczne pochłaniają 100% promieniowania UV, podczas gdy filtry fizyczne pozostają na powierzchni skóry i odbijają 5-10% promieniowania niczym lustro. Jeśli chodzi o inne rodzaje promieniowania, krem z filtrem mineralnym działa dokładnie tak samo, jak ten chemiczny. 

Jak rozpoznam, ile SPF potrzebuje moja skóra?

Pożądany stopień ochrony (SPF 20, 30, 50 itd.) zapewni nam tylko i wyłącznie nałożenie odpowiedniej ilości kremu. Czyli pewnie więcej, niż myślisz,  bo aż 2 mg produktu na cm2 skóry. Wyobraź sobie średnią ilość kremu nawilżającego, którą zazwyczaj nakładasz – to zdecydowanie za mało. :)

Ja dla ułatwienia stosuję metodę palca wskazującego i środkowego. Nabieram krem na całą ich długość i dokładnie taką ilość kremu wcieram w twarz, wraz z okolicami oczu i uszu.  Jeżeli ochrony wymaga też szyja, nakładam na nią kolejny „palec” kremu.  Na SPF nie oszczędzam również wtedy, kiedy smaruję całe ciało.

Jakie właściwości mają filtry UV i na który się zdecydować?

Filtr chemiczny (organiczny)

  • Zapobiega powstawaniu przebarwień.
  • Szybciej się wchłania.
  • Nie pozostawia białych smug na twarzy a jeśli już, to niewielkie.
  • Może wydawać się bardziej klejący w dotyku, ale jednocześnie też bardziej nawilżający.
  • Często jest używany do cery z widoczną strukturą skóry (ale nie tylko, filtr jest odpowiedni do wszystkich rodzajów cery).
  • Nadaje się pod makijaż.
  • Może zawierać więcej składników kosmetycznych, dlatego przed użyciem warto przetestować działanie preparatu pod względem ewentualnej reakcji alergicznej.

Wybór filtrów chemicznych Notino: 

  • Szukasz ochrony przed słońcem, która zaprzyjaźni się z Twoim makijażem? Fluidowa formuła La Roche-Posay Anthelios SHAKA przypadnie Ci do gustu!
  • Vichy Capital Soleil UV-Age Daily nie tylko chroni skórę przed słońcem, ale zawiera również składniki, skutecznie zapobiegające powstawianiu zmarszczek i przebarwień.
  • Masz tłustą cerę ze skłonnością do trądziku? Sięgnij po Sun Oil Control od Eucerin. Żelowa konsystencja chroni przed słońcem i jednocześnie delikatnie matuje cerę.
  • Jeśli szukasz ochrony przed promieniowaniem, nawilżenia i ukojenia skóry w jednym, wypróbuj Nuxe Sun.

Produkty:

Filtr fizyczny (mineralny/nieorganiczny)

  • Działa na powierzchni skóry, odbijając część promieniowania słonecznego.
  • Główny składnik (tlenek cynku lub dwutlenek tytanu) może pozostawić białe ślady, które nie muszą odpowiadać osobom z ciemniejszym odcieniem cery.
  • Biała warstwa czasami wywołuje wrażenie, że wystarczy mniejsza ilość kremu, niż jakiej w rzeczywistości potrzebuje nasza skóra.
  • Ma bogatą konsystencję, którą doceni sucha cera.
  • Często zapewnia efekt matujący.
  • Gęsta formuła i delikatnie widoczny odcień filtra nie musi stanowić dobrego połączenia z makijażem, może też się kruszyć.
  • Prostszy skład sprawia, że jest odpowiedni do skóry problematycznej, ze skłonnością do egzemy, skóry wrażliwej ze skłonnością do podrażnień oraz delikatnej skóry dziecka.

Propozycje Notino na kremy z filtrem mineralnym:

  • Mleczko mineralne Clinique Sun SPF 30 Mineral Sunscreen Lotion For Body stanowi doskonałą ochronę skóry całego ciała.
  • Osobom mającym skórę wrażliwą ze skłonnością do podrażnień polecamy mineralne mleczko nieperfumowane Avène Sun Minéral.
  • NeoStrata Defend ma ultralekką, fluidową konsystencję. Nie powoduje podrażnień i jest pełen antyoksydantów, dlatego sprawdzi się jako mineralny krem do opalania twarzy na co dzień.
  • Szukasz mineralnego kremu do opalania dla dzieci? Wypróbuj Heliocare 360°.
  • Skład ochronnego mleczka do ciała COCOSOLIS Natural Sunscreen Lotion ucieszy miłośników kosmetyków naturalnych –  zawiera aż 99% składników pochodzenia naturalnego.

Produkty:

Który wygrywa?

Ciężko jednoznacznie stwierdzić, który z filtrów jest wyraźnie lepszy lub gorszy od innych.  Wybierając preparat do opalania wato kierować się przede wszystkim potrzebami skóry, osobistymi preferencjami i rodzajem cery. Jedyna odpowiednia ochrona SPF to taka, która sprawi nam przyjemność i po którą będziemy chętnie i regularnie sięgać. 

5 PYTAŃ I ODPOWIEDZI NA TEMAT FILTRÓW

1.Jak długo po nałożeniu zaczyna działać filtr chemiczny i mineralny?

Jeśli chodzi o szybkość działania, różnica jest niewielka.  Oba filtry zaczynają działać wraz z wchłonięciem w skórę, które trwa różnie w zależności od produktu, np. nawet do 20 minut. Zanim nałożysz makijaż poczekaj, aż SPF całkowicie się wchłonie. To skuteczny sposób na wzmocnienie ochrony przed promieniowaniem. 

2. Czy filtr nałożony podczas porannej pielęgnacji twarzy wytrzyma przez cały dzień? 

Kluczem do skutecznej ochrony przed słońcem jest powtarzanie tej czynności. Dotyczy to obu rodzajów filtra – w ciągu dnia wyparowują, zmywają się i ścierają.  Jeśli przebywasz na słońcu przez cały dzień (również w aucie), nakładaj preparat z filtrem SPF co dwie godziny, zawsze przed wyjściem na słońce. Jeśli masz makijaż, nałóż dodatkową warstwę filtra gąbeczką lub sięgnij po puder w kompakcie z mocniejszym SPF. Pamiętaj, że istnieją podkłady z filtrem spf.

3. Czy nanocząsteczki cynku w filtrach mineralnych mogą przenikać do naszego ciała?

Nanocząsteczki cynku nie mogą przeniknąć do głębszych warstw skóry ze względu na swoją wielkość, o ile nie nałożymy preparatu na zranioną skórę (poparzenia, otarcia). 

4. Jak rozpoznam, ile SPF potrzebuje moja skóra?

Pożądany stopień ochrony (SPF 20, 30, 50 itd.) zapewni nam tylko i wyłącznie nałożenie odpowiedniej ilości kremu. Czyli pewnie więcej, niż myślisz,  bo aż 2 mg produktu na cm2 skóry. Wyobraź sobie średnią ilość kremu nawilżającego, którą zazwyczaj nakładasz – to zdecydowanie za mało. :)

Ja dla ułatwienia stosuję metodę palca wskazującego i środkowego. Nabieram krem na całą ich długość i dokładnie taką ilość kremu wcieram w twarz, wraz z okolicami oczu i uszu.  Jeżeli ochrony wymaga też szyja, nakładam na nią kolejny „palec” kremu.  Na SPF nie oszczędzam również wtedy, kiedy smaruję całe ciało.

5. Czy kremy do opalania niszczą rafy koralowe?

Kompleksowe badania naukowe, które potwierdzałyby, że kremy do opalania w znacznym stopniu przyczyniają się do trwałego uszkodzenia raf koralowych, wciąż jeszcze nie zostały opublikowane. Do największych zagrożeń dla raf należą przede wszystkim zmiany klimatu, wzrastająca temperatura mórz i oceanów, globalne zanieczyszczenie wód oraz masowy połów ryb. 

Jeśli jednak na tegoroczny urlop planujesz spakować krem z filtrem chemicznym, sprawdź, czy kierunek Twojej podróży nie znajduje się na liście krajów, które prewencyjnie zakazały używania tych produktów (lub substancji w nich zawartych) w swoich morzach czy oceanach.  Jeśli zależy Ci na ochronie środowiska, sięgnij po filtr mineralny. Na Notino znajdziesz bogatą ofertę ekologicznych kremów z filtrem bezpiecznych dla rafy koralowej.