Zgłębiając temat SPF spotykamy się z filtrami chemicznymi, mineralnymi czy fizycznymi. Czym się różnią? Który z nich jest najlepszy?
Żeby nie iść na łatwiznę, na wstępie objaśnię dokładne znaczenie tych nazw.
Filtr mineralny, nazywany też fizycznym, możemy zaliczyć do filtrów nieorganicznych. Powodem jest skład – tlenek cynku lub dwutlenek tytanu. Do drugiej grupy filtrów przeciwsłonecznych należą filtry organiczne, zwane również chemicznymi. Zawierają one grupy węglowe i inne związki chemiczne.
Jak właściwie działa filtr po nałożeniu na skórę?
Kosmetyki z filtrem nie pozwalają na przenikanie promieniowania UV w głąb skóry, chroniąc tym samym jej komórki przed uszkodzeniem. Filtry SPF pochłaniają promienie UV, zamieniając je w niewielką ilość energii – w ciepło. Jest to praktycznie nieodczuwalne, a przemiana nie ma żadnego wpływu na ogólną temperaturę ciała. O wiele większe ryzyko przegrzania stanowi dla organizmu wystawienie go na długotrwałe, bezpośrednie działanie promieni słonecznych, dlatego pamiętaj, aby latem jak najwięcej czasu spędzać w cieniu.
Filtry chemiczne pochłaniają 100% promieniowania UV, podczas gdy filtry fizyczne pozostają na powierzchni skóry i odbijają 5-10% promieniowania niczym lustro. Jeśli chodzi o inne rodzaje promieniowania, krem z filtrem mineralnym działa dokładnie tak samo, jak ten chemiczny.
Jak rozpoznam, ile SPF potrzebuje moja skóra?
Pożądany stopień ochrony (SPF 20, 30, 50 itd.) zapewni nam tylko i wyłącznie nałożenie odpowiedniej ilości kremu. Czyli pewnie więcej, niż myślisz, bo aż 2 mg produktu na cm2 skóry. Wyobraź sobie średnią ilość kremu nawilżającego, którą zazwyczaj nakładasz – to zdecydowanie za mało. :)
Ja dla ułatwienia stosuję metodę palca wskazującego i środkowego. Nabieram krem na całą ich długość i dokładnie taką ilość kremu wcieram w twarz, wraz z okolicami oczu i uszu. Jeżeli ochrony wymaga też szyja, nakładam na nią kolejny „palec” kremu. Na SPF nie oszczędzam również wtedy, kiedy smaruję całe ciało.
Jakie właściwości mają filtry UV i na który się zdecydować?
Filtr chemiczny (organiczny)
- Zapobiega powstawaniu przebarwień.
- Szybciej się wchłania.
- Nie pozostawia białych smug na twarzy a jeśli już, to niewielkie.
- Może wydawać się bardziej klejący w dotyku, ale jednocześnie też bardziej nawilżający.
- Często jest używany do cery z widoczną strukturą skóry (ale nie tylko, filtr jest odpowiedni do wszystkich rodzajów cery).
- Nadaje się pod makijaż.
- Może zawierać więcej składników kosmetycznych, dlatego przed użyciem warto przetestować działanie preparatu pod względem ewentualnej reakcji alergicznej.
Wybór filtrów chemicznych Notino:
- Szukasz ochrony przed słońcem, która zaprzyjaźni się z Twoim makijażem? Fluidowa formuła La Roche-Posay Anthelios SHAKA przypadnie Ci do gustu!
- Vichy Capital Soleil UV-Age Daily nie tylko chroni skórę przed słońcem, ale zawiera również składniki, skutecznie zapobiegające powstawianiu zmarszczek i przebarwień.
- Masz tłustą cerę ze skłonnością do trądziku? Sięgnij po Sun Oil Control od Eucerin. Żelowa konsystencja chroni przed słońcem i jednocześnie delikatnie matuje cerę.
- Jeśli szukasz ochrony przed promieniowaniem, nawilżenia i ukojenia skóry w jednym, wypróbuj Nuxe Sun.