Jak rozpoznać grzybicę pochwy?
Symptomy to specyficzna wydzielina o nieprzyjemnym zapachu, świąd i pieczenie okolic intymnych. Czasem towarzyszy temu zapalenie dróg moczowych. Jak do tego dochodzi?
Cóż, latem zdarza się nam przykładać mniejszą uwagę do higieny intymnej, kiedy np. przebywamy nad wodą czy przy aktywnym spędzaniu wolnego czasu. Z kolei zwiększone ryzyko zapalenia dróg moczowych pojawia się często wraz z niedostatecznym uzupełnianiem płynów. Nie pomaga też pozostawanie przez dłuższy czas w mokrych strojach kąpielowych czy przepoconych ubraniach. Krocze jest miejscem namnażania się drożdżaków i bakterii, ponieważ najwolniej traci wilgoć przy jednoczesnym podtrzymywaniu wyższej temperatury w porównaniu z resztą ciała.
„Często nie przykłada się również odpowiedniej wagi do samych strojów kąpielowych, które często tylko płuczemy po całodziennym noszeniu. Najbardziej ryzykowna jest kąpiel w wodach stojących, które nie są wyznaczone jako kąpieliska, ponieważ nie są one monitorowane pod kątem odpowiednich warunków sanitarnych..." – dodaje ginekolożka.
Leczenie w domu czy wizyta u ginekologa?
Nawet jeśli obiecałaś sobie dbać o higienę intymną, warto zabrać ze sobą na wakacje na problemy ginekologiczne produkty tzw. pierwszej pomocy, dostępne w aptekach. Jeśli chodzi o leczenie grzybicy, w aptece z łatwością kupisz różne czopki dopochwowe czy kremy (do stosowania zarówno przez kobiety, jak i ich partnerów), w ten sposób zyskujesz możliwość zareagowania na czas.
„Ważne jest, by leczenie trwało tyle, ile zaleca się w załączonej ulotce, by stan zapalny szybko nie wrócił. W okresie leczenia należy również zwrócić szczególna uwagę na higienę osobistą, unikać nadmiernego spożycia cukrów i alkoholi, zwłaszcza tych poddawanych procesom fermentacji" – uzupełnia dr Kamila Žižková, podkreślając, że jeśli problemy powracają lub trwają dłużej niż 5–7 dni, należy udać się do lekarza.
Pamiętaj, aby zawsze zabierać ze sobą w podróż odpowiednie preparaty, jeśli borykasz się z przewlekłymi infekcjami dróg moczowych bądź masz do nich tendencję. Niech będą to przynajmniej herbaty urologiczne, żurawina, korzeń pietruszki i pokrzywa czy produkty zawierające tzw. D-mannozę. Podstawą powinny być specjalne żele do higieny intymnej (wystarczy zaopatrzyć się w miniatury, czyli opakowania podróżne), a także przyjmowanie probiotyków w celu wzmocnienia mikroflory pochwy.