Przejdź do głównej zawartości

Jak wybrać najlepszy krem do opalania dla dzieci, jak często i jak dużo nakładać?

10.05.2023

Iva Davies

Przeczytasz w 4 minuty

Niezależnie od tego, czy masz w domu niemowlę czy większe dziecko, nakładanie filtrów przeciwsłonecznych podczas wakacji, nad wodą czy na wycieczce zależy w całości od Ciebie. Dziecko po prostu samo się nie posmaruje. A jeśli już, to zapewne nie zrobi tego w stu procentach prawidłowo. Jaki jest najlepszy krem z filtrem dla dzieci? Czym kierować się przy jego wyborze i jak smarować skórę dziecka?

Czy wiesz, że najwięcej szkód wyrządzamy naszej skórze w okresie do dwudziestego roku życia? Chodzi oczywiście o szkody wyrządzone przez promienie słońca. Mama nie zawsze jest obok, żeby przypomniała o kremie. A smarowanie się filtrami na koncercie czy festiwalu to już w ogóle ostatnia rzecz, jaka przyjdzie nam do głowy.

Wszystkie te drobne przewinienia podczas opalania skóry w przyszłości dadzą o sobie znać – znienacka, wtedy, kiedy już codziennie grzecznie smarujesz się kremem ochronnym. A żeby tego uniknąć, warto przyzwyczajać dzieci do stosowania kremów z filtrem już od najmłodszych lat i cierpliwie tłumaczyć im, jak ważna jest ochrona przed słońcem – to nauka, na której można tylko skorzystać.

Który z kremów do opalania dla dzieci jest najlepszy?

Najlepszy krem z filtrem to oczywiście taki, po który Ty i Twoje dzieci będziecie chętnie sięgać. Dlatego wybieraj kremy o takiej konsystencji, która Ci odpowiada – nieważne, czy będzie to krem, mleczko, spray czy sztyft.

Ważne, by był to krem przeznaczony specjalnie dla skóry dziecka.

Powinien zawierać:

Szeroki zakres ochrony

Dermatolodzy przy każdej okazji podkreślają, że kremy o szerokim spektrum działania to jedyna słuszna droga. Powinny one chronić nie tylko przed promieniowaniem UVB, które powoduje oparzenia słoneczne i może powodować raka skóry, ale także przed promieniowaniem UVA. To drugie co prawda nie powoduje oparzeń, ale może być przyczyną raka i prowadzić do przedwczesnego starzenia się skóry. Na opakowaniu tego rodzaju ochrona oznaczona będzie napisem „broad spectrum”, „PA+++” lub „UVB+UVA”.

Kremy z filtrem dla dzieci

Wysoki faktor ochronny

Często smarujemy się niewystarczającą ilością kremu, co prowadzi do tego, że nie zapewniamy skórze ochrony obiecywanej na opakowaniu produktu. Odpowiednia ilość to łyżeczka kremu na twarz oraz kieliszek kremu na całe ciało. Czyli całkiem sporo. Warto od razu sięgnąć po krem z wysokim faktorem ochronnym – SPF 30 lub więcej. 

Wodoodporność

Dzieci większość swojego czasu latem czy podczas wakacji spędzają w wodzie. Dlatego wodoodporny krem to podstawa, ponieważ jego ochrona utrzymuje się na skórze nawet podczas zabawy w wodzie czy pocenia się. Jednak pamiętaj, by co dwie godziny powtarzać nakładanie kremu ochronnego. I po każdym wyjściu z wody, rzecz jasna!

Ochrona przeciwsłoneczna dla dzieci

Kolejne wskazówki:

  • Nie zapominaj o posmarowaniu nosa, uszu, grzbietów dłoni i stóp.
  • Nakładaj krem z filtrem co dwie godziny i po każdej kąpieli.
  • Dzieci poniżej 6 miesiąca życia w ogóle nie powinny być wystawiane na działanie promieniowania słonecznego. Zaopatrz je w specjalne ubranie z filtrem UV (również do wody) i kapelusz oraz postaraj się, aby były w cieniu.
  • Jeśli skóra Twojego dziecka jest wrażliwa lub szybko zaczerwienia się od słońca, taka odzież będzie szczególnie pomocna, bo zawsze zapewnia stuprocentową ochronę.
  • Między godziną 11 a 15 staraj się pozostawać z dziećmi (i sobą) w cieniu.
  • Nawet jeśli wolisz używać kremu lub balsamu, wrzuć do swojej torby plażowej spray z filtrem i bądź jak prawdziwy ninja – zawsze przygotowany na to, by szybko spryskać skórę dziecka, kiedy nie ma czasu na długie smarowanie.

Dzięki odpowiedniej ochronie SPF nie musisz w ogóle obawiać się letniego (i całorocznego) słońca. I nie zapomnij o sobie, na Ciebie też świeci słońce!