Przejdź do głównej zawartości

Gdzie wyrzucać? Dowiedz się, jak segregować opakowania po kosmetykach

16.10.2023

Jana Krajco

Przeczytasz w 5 minut

Plastikowa tubka, metalowe części aplikatora, zakrętka wykonana z czegoś, co przypomina folię aluminiową oraz papierowe pudełko pokryte celofanem. Zamiast tracić czas na kontemplację, do którego kosza wyrzucić opakowanie, w efekcie której opakowanie i tak ląduje w odpadach zmieszanych – przeczytaj nasz artykuł, jak należy segregować opakowania po kosmetykach.

Do którego kosza? 

Segregacja śmieci to nie fizyka kwantowa, a wiele informacji można wyczytać z etykietki. Trójkąt ze strzałek to znak, że opakowanie nadaje się do recyklingu. Towarzyszące mu liczby i litery pomogą w identyfikacji materiału, a co za tym idzie – odpowiedniego pojemnika na odpad. Możesz też po prostu zajrzeć do naszego przewodnika po segregacji. 

Łatwe w segregacji są: 

  • Żele pod prysznicszamponymleczka do ciałakremy do rąk. Zazwyczaj sprzedawane są w opakowaniach plastikowych, więc sprawa jest jasna – po zużyciu ich miejsce jest w żółtym koszu na tworzywa sztuczne.
  • Perfumy. Szklany flakon wyrzuć do szkła, nakrętkę w zależności od materiału, z którego została wykonana (metal, tworzywo sztuczne). Nie zaprzątaj sobie głowy opakowaniami z pompką oraz częściami wykonanymi z innych materiałów – te zostaną oddzielone na kolejnych etapach segregacji. 
  • Szklane opakowania po kremach i podkładach należy wyrzucać do szkła.
  • Dezodoranty i antyperspiranty można wyrzucać do tworzyw sztucznych lub szkła, dezodoranty w kulce zazwyczaj są plastikowe. Jeśli opakowanie jest z aluminium, należy wyrzucić je do pojemnika na metal, pamiętaj jednak, że musi być całkowicie opróżnione!

Ciut trudniej będzie z segregacją: 

  • pudrówróżybronzerów. Ich opakowania są zwykle plastikowe, ale nie w całości. Problematyczne są lusterka, które nie nadają się do recyklingu, ale można je wyjąć z kasetki i wyrzucić osobno. To samo należy zrobić z metalowymi częściami opakowania. 
  • Tubki po paście do zębów mogą być wykonane z plastiku lub metalu, więc kwestia jest prosta. Niektóre opakowania składają się jednak z obu tych materiałów, więc powinny wylądować w odpadach zmieszanych. 
  • Buteleczki po lakierach do paznokci można wrzucić do szkła, bez nakrętki z pędzelkiem i tylko pod warunkiem, że będą całkowicie puste. 

Do odpadów zmieszanych należy wyrzucać: 

  • Opakowania po tuszach do rzęsszminkach i wysuwanych kredkach do oczu. Są to opakowania, w których zawsze pozostają trudne do usunięcia resztki produktu, dlatego ich miejsce jest w odpadach zmieszanych. Wyjątkiem od tej reguły mogą być zakrętki od szminek. 
  • Płatki do demakijażu i chusteczki nawilżane również nie nadają się do recyklingu. 
  • Pędzle i szczoteczki do makijażu. Zdecydowanie zmieszany. 
  • Żyletki i maszynki do golenia mogą być wykonane z różnych materiałów, w dodatku łatwo się nimi zranić, dlatego nie należy ich segregować.

Dbaj o środowisko i uzupełniaj wielokrotnie

Do samego dna 

Właściwa segregacja na początku wymaga skupienia. Do najczęstszych błędów należą resztki zawartości w opakowaniach.Opakowań nie trzeba myć, ale należy je całkowicie opróżnić – tłumaczy Radim Dvořáček z internetowego magazynu samosebou.cz. – Opakowanie po kremie można np. wytrzeć zwyczajną chusteczką higieniczną przed wyrzuceniem do kosza – dodaje. 

Najlepiej wykorzystać produkt do ostatniej kropli. Można nawet przeciąć tubę, by dostać się do resztek produktu. Zdziwisz się, jak wiele pasty lub kremu zostaje w środku, nawet jeśli opakowanie wygląda na puste. Jeśli produkt zdążył się przeterminować i zmienił konsystencję, należy przelać jego pozostałości do woreczka i wyrzucić je do odpadów zmieszanych. Uważaj na resztki tłustych produktów, bo zawierające je opakowania również nie nadają się do recyklingu. 

Czy to ma jakiś sens? 

Być może zadajesz sobie to pytanie, trzymając w ręku mały, aluminiowy pojemnik po kremie do rąk. Co na to ekspert? – Sortowanie opakowań zawsze ma sens. Zwłaszcza, jeśli zostały wykonane z jednego rodzaju materiału. Mniejsze opakowania aluminiowe warto składować dłużej, a kiedy uzbiera się ich więcej, można zgnieść je w większą kulkę o średnicy co najmniej pięciu centymetrów i wyrzucić do kosza na metale – wyjaśnia Radim Dvořáček. Segregacja nie ma sensu w przypadku już wspomnianych opakowań zawierających resztki produktu lub wyprodukowanych z wielu różnych rodzajów materiału.   

Stań się jeszcze bardziej eko

Co jest jeszcze lepsze od segregacji? Nie musieć w ogóle segregować! Albo przynajmniej wybierać produkty w takich opakowaniach, które można łatwo posegregować. Spróbuj o tym pamiętać już podczas zakupów. A może tak zastąpić żel pod prysznic mydłem w kostce, którego zazwyczaj nie pakuje się w plastik? Zamiast jednorazowych maszynek do golenia można sięgnąć po maszynkę z wymiennymi ostrzami, która wystarcza na całe życie. Porzuć raz na zawsze waciki i chusteczki do demakijażu, zamiast tego zaopatrz się w alternatywne produkty, które nadają się do prania. 

Kosmetyki zero waste dla Ciebie

Mamy nadzieję, że udało nam się rozwiać Twoje wątpliwości dotyczące segregacji opakowań po kosmetykach i teraz wspólnie uda nam się jeszcze bardziej zadbać o środowisko. Od czego zaczniesz?