Do którego kosza?
Segregacja śmieci to nie fizyka kwantowa, a wiele informacji można wyczytać z etykietki. Trójkąt ze strzałek to znak, że opakowanie nadaje się do recyklingu. Towarzyszące mu liczby i litery pomogą w identyfikacji materiału, a co za tym idzie – odpowiedniego pojemnika na odpad. Możesz też po prostu zajrzeć do naszego przewodnika po segregacji.
Łatwe w segregacji są:
- Żele pod prysznic, szampony, mleczka do ciała, kremy do rąk. Zazwyczaj sprzedawane są w opakowaniach plastikowych, więc sprawa jest jasna – po zużyciu ich miejsce jest w żółtym koszu na tworzywa sztuczne.
- Perfumy. Szklany flakon wyrzuć do szkła, nakrętkę w zależności od materiału, z którego została wykonana (metal, tworzywo sztuczne). Nie zaprzątaj sobie głowy opakowaniami z pompką oraz częściami wykonanymi z innych materiałów – te zostaną oddzielone na kolejnych etapach segregacji.
- Szklane opakowania po kremach i podkładach należy wyrzucać do szkła.
- Dezodoranty i antyperspiranty można wyrzucać do tworzyw sztucznych lub szkła, dezodoranty w kulce zazwyczaj są plastikowe. Jeśli opakowanie jest z aluminium, należy wyrzucić je do pojemnika na metal, pamiętaj jednak, że musi być całkowicie opróżnione!
Ciut trudniej będzie z segregacją:
- pudrów, róży, bronzerów. Ich opakowania są zwykle plastikowe, ale nie w całości. Problematyczne są lusterka, które nie nadają się do recyklingu, ale można je wyjąć z kasetki i wyrzucić osobno. To samo należy zrobić z metalowymi częściami opakowania.
- Tubki po paście do zębów mogą być wykonane z plastiku lub metalu, więc kwestia jest prosta. Niektóre opakowania składają się jednak z obu tych materiałów, więc powinny wylądować w odpadach zmieszanych.
- Buteleczki po lakierach do paznokci można wrzucić do szkła, bez nakrętki z pędzelkiem i tylko pod warunkiem, że będą całkowicie puste.
Do odpadów zmieszanych należy wyrzucać:
- Opakowania po tuszach do rzęs, szminkach i wysuwanych kredkach do oczu. Są to opakowania, w których zawsze pozostają trudne do usunięcia resztki produktu, dlatego ich miejsce jest w odpadach zmieszanych. Wyjątkiem od tej reguły mogą być zakrętki od szminek.
- Płatki do demakijażu i chusteczki nawilżane również nie nadają się do recyklingu.
- Pędzle i szczoteczki do makijażu. Zdecydowanie zmieszany.
- Żyletki i maszynki do golenia mogą być wykonane z różnych materiałów, w dodatku łatwo się nimi zranić, dlatego nie należy ich segregować.