Przejdź do głównej zawartości

Potrafisz dobrze umyć zęby? Jakie są najczęstsze błędy podczas mycia zębów

14.03.2023

Jana Uhlir

Przeczytasz w 6 minut

Akcesoria dentystyczne to nowe skincare. Chociaż pielęgnacja zębów nie jest tak interesująca jak nakładanie makijażu, to jest bardzo ważnym elementem dbałości o nasze zdrowie i urodę (oraz portfel). Wszyscy wiemy, że powinniśmy myć zęby dwa razy dziennie, ale pielęgnacja wcale na tym się nie kończy. Co oprócz tego?

Tobie też się podoba, kiedy ktoś ma zdrowe, czyste i białe zęby? Jednak Ty takich nie posiadasz, więc wolisz się nimi nie chwalić? Najważniejszy element prawidłowej pielęgnacji zębów znajdujesz każdego dnia podczas codziennej higieny. Tak, chodzi o ich odpowiednie mycie. A teraz nauczymy Cię jak to się robi!

Jak prawidłowo myć zęby

Mycie zębów to nie przedmiot w szkole, ale nawet tutaj można popełnić błąd. „Zęby należy myć dwa razy dziennie, a największą uwagę poświęcić tej czynności wieczorem. Do mycia używaj miękkiej szczoteczki z równo strzyżonymi włóknami” – zalecają zarówno dyplomowana specjalistka Magda Szymańska, jak i Ewa Sobieszewska z gabinetu higieny stomatologicznej Ząb & Dziąsło. To od nas zależy, czy wybierzemy szczoteczkę manualną czy elektryczną. 

Ale jak naprawdę dobrze myć zęby, a nie tylko połaskotać je szczoteczką? „W gabinecie uczymy odpowiednich ruchów – kolistych lub pulsacyjnych. Pamiętaj o tym, aby wyczyścić cały obszar zębów, a najlepiej jeśli końcówka szczoteczki podczas czyszczenia sięga aż dziąsła, “ – opisuje specjalistka. 

Myj zęby, przyjemności poczekają

Z pewnością to znasz: oglądanie telewizji i jednoczesne składanie ubrań – podobnie jest z myciem zębów. Ale to nie jest nawyk, za który pochwali Cię dentysta lub higienistka stomatologiczna. „Niektóre miejsca podczas mycia możesz pominąć lub dokładnie ich nie wyczyścić. Zapalenie dziąseł i próchnica powstają szybko, dlatego podczas mycia zębów należy się skupić,” – wyjaśnia Magda Szymańska. Skoro potrafimy świadomie i w skupieniu jeść, spać czy spacerować po lesie, możemy też świadomie myć zęby.

A mycie zębów będzie się działo (prawie) samo

Kiedy masz problem z…

Podczas pielęgnacji zębów popełniamy jeszcze inny błąd, który może kosztować zdrowie i popsuć humor podczas płacenia za wizytę u dentysty. „Niestety ciągle spotykamy się z opinią, że zapalenie dziąseł oraz paradontozę można wyleczyć samemu przy pomocy ogólnodostępnych leków. Ale to tak nie działa,“ – wyjaśnia higienistka. Jeśli dotyka Cię krwawienie dziąseł, kamień nazębny, rozchwiane zęby lub brzydki zapach z ust, umów się na wizytę do dentysty lub higienistki stomatologicznej. I to jak najszybciej.

Udaj się do dentysty, jeśli szyjki zębów są odsłonięte i wrażliwe. Powodem może być wiele czynników, takich jak procesy zapalne. Niestety nie da się poradzić sobie z problemem domowymi sposobami.

Jak wybrać odpowiednią szczoteczkę międzyzębową

Innym częstym błędem jest samodzielny dobór wielkości szczoteczki międzyzębowej. „Kiedy sam wybierasz szczoteczkę do zębów, może ona nie odpowiadać w rzeczywistości rozmiarowi, którego potrzebujesz” – kontynuuje ekspertka. „Zbyt mała szczoteczka międzyzębowa nie będzie w stanie wystarczająco wyczyścić przestrzeni międzyzębowej, a zbyt wielka z kolei może uszkodzić dziąsła oraz szkliwo zębów.” Przy wyborze odpowiednich akcesoriów międzyzębowych powinna pomóc Ci higienistka stomatologiczna lub dentysta. 

 „Przy stłoczonych zębach, zwłaszcza w przednich odcinkach zgryzu, często sięgamy po nici dentystyczne. Jednak w przypadku szczoteczek międzyzębowych rzadko kiedy wystarcza jeden rozmiar i często trzeba wybrać więcej wielkości”, opowiada Ewa Sobieszewska. Sama nie proponuje klientowi więcej niż trzy wielkości, alby nie zniechęcić go do szczotkowania. 

Oczaruj wszystkich pięknym uśmiechem i świeżym oddechem

Mycie intuicyjne

„Wierzymy, że czyszczenie przestrzeni międzyzębowych jest na tyle intuicyjne, że nie musimy dawać klientom instrukcji obrazkowych, gdzie i jaką szczoteczkę międzyzębową użyć”, – mówi specjalistka higieny stomatologicznej. Podczas czyszczenia zawsze używaj szczoteczki międzyzębowej takaby czuć, że myjesz także sąsiednie powierzchnie zębów. Jeśli nie czujesz, szczoteczka jest za mała.

Najpierw do specjalisty, a później pielęgnacja w domu

Zdecydowałeś się już zacząć używać akcesoriów międzyzębowych naprawdę regularnie, dokładnie tak, jak obiecujesz sobie za każdym razem, gdy wychodzisz z gabinetu? Najpierw skup się na higienie stomatologicznej. Efektywną pielęgnację domową możesz zacząć wtedy, gdy przestrzenie międzyzębowe zostaną oczyszczone z kamienia i osadów, których nie jesteś w stanie usunąć w domu sam. 

Higiena jamy ustnej nie jest zabiegiem kosmetycznym, ale procesem leczniczym

Inwestuj głównie w szczoteczki

Idealne mycie zębów jest według specjalistki zawsze pracą manualną, czyli używaniem szczoteczki i akcesoriów międzyzębowych. Wszystko inne jest tylko dodatkiem. Irygator może być dobrym narzędziem do czyszczenia mostków lub jako final touch po oczyszczeniu przestrzeni międzyzębowych. Nie zastępuje jednak podstawowych akcesoriów do mycia. 

Płyn do płukania jamy ustnej jest z kolei dezodorantem do ust. „Pomaga Ci czuć się przyjemnie, odświeża oddech. W niektórych przypadkach dentysta może zalecić płyn do higieny jamy ustnej, aby przyspieszyć gojenie, ale sam w sobie nie ma znaczącego działania. Inwestuj bardziej w podstawowe akcesoria do mycia, takie jak szczoteczki i akcesoria międzyzębowe”, zaleca Magda Szymańska.

Już wiesz, jak prawidłowo myć zęby i przestrzenie międzyzębowe? Niech to będzie Twoje zadanie jako część Twojej regularnej pielęgnacji jamy ustnej. Kilka minut więcej, a Twoje zęby Ci podziękują!