Przejdź do głównej zawartości

Jak prawidłowo myć włosy: 6 najczęściej popełnianych błędów

28.05.2023

Jana Uhlir

Przeczytasz w 5 minut

Przez kilka dni wystarczał Ci suchy szampon, „must-have” każdej zabieganej kobiety, ale w końcu nadszedł czas na porządne mycie głowy? Mamy wspaniałe rady od doświadczonej fryzjerki, jak dbać o włosy, aby wyglądały pięknie, były sprężyste, puszyste i zdrowe.

Logistyka związana z myciem włosów bywa czasem trudna do ogarnięcia. Czy mam już dziś myć głowę, czy fryzura jeszcze jakoś wytrzyma? Czy poradzi sobie z tym suchy szampon, a może lepiej wskoczyć pod prysznic? Razem z fryzjerką Nelą Matýskovą doradzimy Ci, jak prawidłowo myć włosy, aby były długo miękkie i zdrowe.

Jak prawidłowo myć włosy? 

Włosy w zasadzie nie bywają brudne, dlatego szamponem powinniśmy usunąć zanieczyszczenia głównie ze skóry głowy. Jak to zrobić? „Najpierw dokładnie zmocz włosy, woda nie powinna być ani za bardzo gorąca, ani za zimna, ponieważ wtedy nie zmyłaby dokładnie wszystkich zanieczyszczeń. Spień szampon w dłoniach i równomiernie rozprowadź na głowie. Aktywujesz go, dodając wody. Zmoczenie i mycie powoduje otwarcie włókien włosów, dlatego zawsze po myciu trzeba ponownie zamknąć włosy za pomocą odżywki lub maski. Nie szoruj skóry, ale masuj okrężnymi ruchami opuszkami palców”, zaleca fryzjerka Nela Matýsková. 

Jakie błędy popełniamy najczęściej podczas mycia włosów? 

  1. 1. Używamy nieodpowiednich produktów.
  2. 2. Myjemy włosy tylko raz.
  3. 3. Nie używamy odżywki ani maski.
  4. 4. Źle spłukujemy produkty do włosów.
  5. 5. Myjemy niedelikatnie / szorujemy skórę głowy.
  6. 6. W przypadku włosów kręconych i falowanych nie stosujemy metody CGM (Curly Girl Method).

A ile razy Ty myjesz głowę? 

Raz i wystarczy? Nic bardziej mylnego. Ważne jest, aby myć włosy dwa razy. „Pierwsze mycie usuwa zanieczyszczenia. Czasem może się zdarzyć, że za pierwszym razem nie uda nam się dostatecznie spienić szamponu. Do drugiego mycia użyj już mniej szamponu, wtedy będzie się lepiej pienił. Dodawaj stopniowo wodę, a nie szampon”, przypomina fryzjerka. W czasie mycia włosów pamiętaj o każdym miejscu na głowie. „Piana musi być wszędzie, w przeciwnym wypadku włosy będą znowu wyglądać na przyklapnięte i tłuste”, mówi fryzjerka. 

Przydadzą się do mycia głowy

Po myciu głowy wystarczy tylko ściągnąć pianę w kierunku wzrostu włosów. Ważną zasadą, ale często nieprzestrzeganą, jest dokładne spłukanie produktu z włosów. „Gdy tego nie zrobisz, możesz się nabawić łupieżu albo czegoś równie nieprzyjemnego”, wyjaśnia fryzjerka. Potem przychodzi kolej na regenerację

Jak często myć włosy? 

Według fryzjerki, najlepiej myć włosy dwa razy w tygodniu, ale to też zależy od typu włosów. „Mycie włosów dwa razy w tygodniu jest naprawdę idealne, ale nie jest to regułą raz na zawsze. Osobom z suchą skórą głowy wystarczy mycie włosów tylko raz w tygodniu, inni myją głowę nawet codziennie”, wyjaśnia Nela Matýsková.

Ogólnie można zatem powiedzieć, że delikatne włosy w większości trzeba myć co drugi dzień, normalne wystarczy dwa razy w tygodniu, a mocne i grube raz w tygodniu. Weź pod uwagę swój styl życia, częstotliwość ćwiczeń, użycie preparatów do stylizacji włosów, a przede wszystkim ustal, jaką masz skórę głowy. 

Pamiętaj o regeneracji

Jedna osoba oszczędza szampon, inna nie żałuje sobie piany. Ile szamponu jest w sam raz? Jeśli nie chcesz usłyszeć uniwersalnej odpowiedzi, że najlepsza jest „odpowiednia ilość”, przyjmij, że z powodzeniem wystarczy ilość szamponu odpowiadająca wielkości orzecha laskowego. „Wszystko zależy oczywiście od tego, jakiej marki używasz i o jaki rodzaj szamponu chodzi”, wyjaśnia Nela Matýsková. 

Jak wybrać szampon do włosów? 

Nie ma uniwersalnej odpowiedzi dla każdego. Wybierz produkt według typu swoich włosów i tego, czego akurat potrzebują. Możesz się też poradzić swojej fryzjerki. Wypróbuj na przykład szampony bez siarczanów, których jest bardzo wiele na rynku. Do czego właściwie służą siarczany w szamponach? „Pomagają usuwać zanieczyszczenia i sebum. Podczas mycia włosów wytwarzają obfitą pianę, która wzmacnia efekt doskonale umytych włosów. Jednak piana to nie wszystko, a szampony bez siarczanów równie dobrze zmyją sebum z Twoich włosów”, wyjaśnia fryzjerka. Siarczany w szamponach mogą bowiem podrażniać i przesuszać skórę lub osłabiać cebulki włosów. 

Prawidłowe mycie włosów się bez nich nie obejdzie

Reverse hair washing, tak czy nie? 

Może słyszałaś już o nowym trendzie reverse hair washing. Ciekawiło nas, do jakiego typu włosów, zdaniem doświadczonej fryzjerki, będzie odpowiedni. „Odwrócone mycie włosów to technika polegająca na wykonywaniu poszczególnych czynności w odwrotnej kolejności niż zwykle – najpierw nanosisz na mokre włosy odżywkę, a dopiero potem szampon. Radzę zastosować tę metodę podczas mycia delikatnych i słabych włosów, aby nie były przyklapnięte”, wyjaśnia Nela Matýsková. 

Kluczowe jest zatem dobranie odpowiedniego produktu. Jeśli to się uda, żaden odwrócony sposób mycia nie będzie potrzebny. Jeśli niewłaściwie dobierzesz produkt, zaburzysz logiczny proces mycia, w ramach którego szampon otwiera włos, a preparat pielęgnacyjny go zamyka. Włosy mogłyby się elektryzować albo nadmiernie puszyć.

Mycie włosów nie jest jakąś wiedzą tajemną, gdy wiesz, jak to robić. Teraz wystarczy już tylko wybrać odpowiednie produkty, aby efektem były idealnie czyste włosy.