Instruktaż makijażu: Jak wybrać właściwy odcień podkładu?

21 marca 2019notino.pl
Wybór podkładu to jedna z najtrudniejszych kwestii w makijażu ever. Powinien być dobrany tak, aby nie był widoczny, bo tylko wtedy zamiast wspominać o Twoim makijażu, wszyscy będą Ci mówić, jaką idealną masz cerę. Jak wybrać najlepszy podkład? I czy można to zrobić online?

W dobie smartfonów logiczne byłoby najprostsze rozwiązanie: ściągasz aplikację, która przy pomocy np. zdjęcia z portalu społecznościowego albo na podstawie selfie pomoże Ci wybrać odpowiedni odcień podkładu. Rzeczywiście, było kilka takich aplikacji. Ale już ich nie ma. Jeżeli na jakąś trafisz, będzie to aplikacja konkretnej marki (Oriflame czy L’Oréal), która poleci Ci podkład danej firmy. I choć proponowane efekty wyglądają bosko, do analizy trzeba podchodzić ostrożnie. Każdy telefon, aparat czy tablet ma inną optykę, inną kalibrację, za każdym razem robisz zdjęcie w innym świetle itd. Nie mówiąc o tym, że wybierając podkład, warto go dotknąć, by sprawdzić konsystencję, krycie czy odporność na ścieranie.

Jedyne, na czym możesz naprawdę polegać, to Twoje oczy, dzienne światło, odpowiednie miejsce, w którym testujesz podkład, a przede wszystkim znajomość swojego tonu skóry, co jest w tym wszystkim najważniejsze. Nie spiesz się z wyborem, a szukając właściwego odcienia trzymaj się następujących kroków.

Jak wybrać odcień podkładu – podstawowe zasady:

1. Wypróbuj podkład w dziennym świetle

W blasku lampy jarzeniowej wszystkie kolory są zniekształcone. Nie ryzykuj i nanoś próbki podkładu w naturalnym świetle.

2. Nakładaj podkład w odpowiednim miejscu

Nie testuj go na nadgarstku czy grzbiecie dłoni, ale zawsze na zewnętrznej części twarzy. Nanieś trzy paski od dolnej części policzka, przez szczękę aż do szyi. Jeden podkład, którego kolor jest według Ciebie najbardziej odpowiedni, drugi o odcień jaśniejszy, a trzeci o odcień ciemniejszy. Sprawdź je w dziennym świetle i daj się zaskoczyć!

3. Rozpoznaj ton skóry

Przed wybraniem próbek i ich testowaniem określ w dziennym świetle tzw. ton swojej skóry. Ton nie zmienia się w ciągu roku ani nie zależy od aktualnego koloru skóry, ale niejako prześwituje przez skórę. To najważniejszy etap przy wyborze idealnego podkładu, dzięki termu pozbędziesz się zbyt pomarańczowego lub zbyt różowego odcienia cery

Zimny ton ma skóra, która w świetle dziennym wpada w porcelanowy, bladoróżowy lub bladoniebieski odcień. Pasuje do niej srebrna biżuteria, a żyłki na nadgarstku przybierają niebieskawą, fioletową albo zielonkawą barwę. Podkłady mogą mieć oznaczenie C (Cold) i są dość… „porcelanowe“.

Ciepły ton skóry kocha złoto, a cera w świetle ma kolor żółty, brzoskwiniowy lub lekko pomarańczowy. Żyłki na nadgarstku są zielone, a nawet oliwkowo-zielone. Idealny będzie dla Ciebie podkład, który przy numerze ma literkę W (Warm) – zazwyczaj wpada w pomarańczowe odcienie.

Neutralny ton ma skóra, która lubi i srebro i złoto, a w słońcu wygląda nieco zielonkawo. Sama skóra jest najczęściej oliwkowa, a żyłki na nadgarstku mają zielono-niebieską barwę... Jeżeli rozpoznajesz u siebie te cechy, wybieraj podkłady z literą N (Neutral).

Świetne oznaczenia według tonów oferuje YSL i jego trwały podkład Encre de Peau All Hours Foundation, dostępny np. w odcieniach Ivory, Cool Ivory i Warm Ivory… Oznaczenia literowe stosuje też L’Oréal Paris True Match, Esteé Lauder (np. Double Wear Maximum Cover, przeznaczony do twarzy i ciała albo długotrwały Double Wear Stay-In-Place).

Na łatwy wybór według tonów pozwala też marka MAC, oferująca podkłady Studio, które są ekstremalnie lekkie i można je też stosować na całe ciało. Jeżeli te propozycje Ci nie wystarczą, przejrzyj całą sekcję podkładów! Możesz się jednak nieco wstrzymać z zamówieniem. W kolejnym odcinku Instruktażu makijażu podpowiemy, jak dobrać konsystencję podkładu i jaki stopień krycia jest najlepszy dla danego wieku i rodzaju skóry!

Czytaj więcej