Przejdź do głównej zawartości

Czym jest SPF i jak chroni przed słońcem?

11 maja 2022notino.pl
Ochrona skóry przed słońcem to dziś wiedza konieczna w tematyce pielęgnacji skóry. Im więcej wiesz o SPF, tym łatwiej będzie Ci dobrać odpowiednie produkty przeciwsłoneczne i nie tylko. Dermatolodzy stale przypominają, że stosowanie filtrów przeciwsłonecznych na twarz to już codzienna konieczność.

Każdy zna skrót SPF, ale nie zawsze mamy pewność, jak wybierać i stosować produkty zapewniające ochronę przeciwsłoneczną. Czym właściwie jest SPF? Jaką ilość kremu z filtrem należy stosować na ciało? I czy powinnam stosować dodatkowo krem z filtrem SPF, jeśli mój podkład już go zawiera? Zobaczmy, co warto wiedzieć o SPF. 

Co oznacza współczynnik SPF?

Skrót SPF oznacza Sun Protection Factor, czyli „współczynnik ochrony przeciwsłonecznej”. W uproszczeniu można powiedzieć, że jest to wskaźnik określający czas, przez jaki można bezpiecznie wystawiać skórę na działanie promieniowania słonecznego. Jeżeli wiesz, że bez kremu z filtrem SPF poparzysz się w ciągu 10 minut, pomnóż tę liczbę przez liczbę SPF podaną na produkcie. Czyli: powyższe 10 minut pomnóż przez filtr przeciwsłoneczny o wartości SPF 15.

Otrzymasz wynik 150 minut. Zatem Twoja skóra jest chroniona przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym przez 150 minut. Południowe słońce operuje najsilniej w miesiącach letnich, choć należy również wziąć pod uwagę poziom zachmurzenia i ilość stosowanego kremu. Pamiętaj o ochronie przed słońcem w pomieszczeniach zamkniętych, w samochodzie i w pobliżu okien. Choć może się to wydawać niewiarygodne, to promieniowanie UVA przenika przez szyby okienne, przyczyniając się do szybszego starzenia się skóry. 

Produkty

Jaka jest różnica między SPF 30 a SPF 50?

Produkt o współczynniku 10 chroni przed 90% promieniowania UVB, produkt o współczynniku 30 odfiltrowuje 97% promieniowania UVB, a produkt o współczynniku 50 odfiltrowuje 98% promieniowania UVB. Dlatego wybierając odpowiedni produkt, należy wziąć pod uwagę potrzeby skóry. Na przykład w przypadku skóry z silną pigmentacją bezpieczniej jest stosować filtr SPF 50. 

I jeszcze jedno: wśród SPF 30 i 50 mogą występować duże różnice w konsystencji, zwłaszcza jeśli chodzi o poszczególne marki. Dotyczy to w szczególności tych mineralnych, które są zazwyczaj cięższe. Na rynku obecne są jednak marki, które są w stanie poradzić sobie z tym dzięki odpowiedniej technologii. 

Bezpieczne opalanie

Według najnowszych badań, codzienne stosowanie ochrony przeciwsłonecznej gwarantuje młodszy wygląd skóry. Najważniejsze to wiedzieć, jakie rodzaju skórę mamy, czego potrzebuje i jak reaguje. Większość z nas wie, czy nasza skóra dobrze znosi słońce, czy jest wrażliwa i jak szybko się czerwieni. To gwałtowne zaczerwienienie wskazuje moment, w którym skóra prosi „chroń mnie”. 

Dobrym pomysłem jest rozsądne opalanie się, stosowanie kremu z odpowiednim filtrem SPF i stopniowe nabywanie opalenizny.

Daj czas swojej skórze. Przy wyższym SPF opaleniznę nabędziesz może wolniej, ale będzie ona trwalsza. Na szczęście czasy wystawiania się na bezpośrednie działanie promieniowania słonecznego bez użycia kremu z filtrem, i to przez długi czas, „aby szybciej się opalić”, już dawno minęły. Dziś wiemy znacznie więcej na temat ochrony przeciwsłonecznej i zagrożeń związanych z opalaniem. 

Dawniej stosowana ochrona nie była tak istotna, a rak skóry był pojęciem w zasadzie nieznanym. Nieodpowiedzialne wystawianie się na działanie promieni słonecznych bez ochrony może prowadzić do nowotworów skóry, których liczba w ostatnich latach znacznie wzrosła. Coroczne badanie znamion powinno stanowić istotny element profilaktyki w zakresie raka skóry. 

Co to jest melanina i jaką odgrywa rolę?

Melanina to pigment występujący w skórze, włosach, tęczówce i siatkówce oka, który chroni skórę przed uszkodzeniem powodowanym światłem, tj. promieniowaniem UV. Jego produkcja w organizmie jest wspomagana przez rośliny zielone, dlatego latem włączaj do swojej diety jeszcze więcej sałaty, brokułów czy koktajli z zielonych warzyw. 

Produkty

Pierwszy w historii krem przeciwsłoneczny? Na lodowiec!

Filtr SPF został opracowany przez młodego szwajcarskiego chemika. W roku 1938 doznał on poparzenia słonecznego wysoko w górach i w związku z tym postanowił wynaleźć coś, co mogłoby chronić skórę przed intensywnym słońcem. 

W 1944 roku jego kolega stosował jedną z odmian wazeliny na skórze żołnierzy jako fizyczną barierę przed słońcem. Połączyli więc swoje siły i stworzyli pierwszy krem ochronny. Powstał on z połączenia wazeliny, masła kakaowego i oleju kokosowego i nosił nazwę "Gletcher Creme" – czyli krem na lodowiec. 

Jak dzielimy filtry UV?

  • UVA – „A“ pochodzi od słowa „aging“ (starzenie). Długość tych fal promieniowania przyczynia się do starzenia się skóry, przebarwień i alergii słonecznych. Nawet jeśli nie widać słońca zza chmur, ono i tak jest obecne.
  • UVB – „B“ jako skrót od „burning“ (poparzenie). Odpowiada za oparzenia słoneczne i opaleniznę skóry.

Niektóre z marek, dostępnych obecnie na rynku, oprócz tradycyjnych filtrów UV, oferują nowsze składniki, które podnoszą poziom ochrony przed słońcem. Współczesne filtry przeciwsłoneczne zawierają również składniki aktywne, takie jak niacynamid, witaminy czy kwas hialuronowy. Producenci doskonale zdają sobie sprawę z tego, że kremy ochronne coraz częściej stanowią codzienny element w pielęgnacji skóry. 

Jak słońce działa na skórę?

Jedną z konsekwencji tego zjawiska jest przyspieszone starzenie się skóry. Włókna kolagenu i elastyny tracą swoją elastyczność. Skóra ulega zwiotczeniu, co sprawia, że wygląda starzej. Inną nieprzyjemną konsekwencją coraz częściej jest uczulenie na słońce. Alergia objawia się świądem, wysypką, zaczerwienieniem i pieczeniem, których doświadcza coraz większa liczba osób w populacji. Przebarwienia, które również powstają w wyniku nadmiernej ekspozycji na słońce, potrafią być równie trudne do zniwelowania.

Czy wiesz, ile kremu przeciwsłonecznego należy aplikować na skórę?

Może Cię to zaskoczyć tak samo jak mnie, ale na całe ciało potrzebna jest ilość preparatu, odpowiadająca wielkości piłki golfowej. Do twarzy wystarczy ilość kosmetyku, odpowiadająca objętości trzech palców. Nie zapomnij o uszach, które łatwo ulegają poparzeniu. Skóra na nich jest bardzo wrażliwa i często narażona na działanie czynników zewnętrznych.

Stosowanie SPF w ciągu dnia powinno się zatem stać stałym elementem codziennej pielęgnacji skóry twarzy i ciała. Na zakończenie porannych rytuałów, należy zawsze włączyć preparat z filtrem SPF. Oznacza to, że na krem na dzień można nanieść dodatkową warstwę kosmetyków, tym razem z filtrem przeciwsłonecznym. Wybór produktu jest obecnie tak duży, że znalezienie najbardziej odpowiadającej nam konsystencji nie stanowi problemu. Im lżejsza formuła, tym bardziej komfortowa będzie aplikacja na skórę.

Podkład zawierający SPF nie zastępuje stosowania filtrów przeciwsłonecznych. Pozytywnym aspektem jest to, że zapewnia kolejną barierę. Taka „druga skóra” chroni również wiele kobiet przed ewentualnymi przebarwieniami.

Czy stosowanie kremu na dzień z filtrem SPF wystarczy?

Krem na dzień może wprawdzie zapewnić pewną ochronę przed słońcem, ale nie może w pełni zastąpić samego kremu z filtrem. Krem na dzień nie zapewnia całodziennej ochrony, ponieważ nawet filtr przeciwsłoneczny SPF 50 może nie wystarczyć na cały dzień. Szczególnie, jeśli przebywamy na zewnątrz i jesteśmy narażeni na silne promieniowanie słoneczne. W takim przypadku zaleca się aplikację filtra SPF ponownie w ciągu dnia. 

Jak to robić?

Ponowna aplikacja SPF brzmi skomplikowanie, ale to prostsze niż przypuszczasz. Oczywiście nie musisz zmywać makijażu i ponownie go nakładać. Wystarczy użyć produktów w formie sprayu. W ciągu dnia w swojej torebce noszę odświeżający spray matujący do twarzy Anthelios SPF 50 i w razie potrzeby mogę z łatwością nanieść go na makijaż.

W przypadku wody można stosować tonujące kremy ochronne. Mogą one częściowo zastąpić makijaż i zapewnić doskonałą ochronę przed słońcem. Część z nim jest wodoodporna, choć i tu można się spodziewać, że filtr może się w miarę upływu czasu zmywać pod wpływem wody. W takim przypadku ponownie stosuję krem tonujący z filtrem SPF na pierwotną warstwę. Pod uwagę należy brać również stosowanie ręcznika, ponieważ tarcie mechaniczne może naruszać ochronę skóry.

Filtry SPF a dzieci

Nigdy nie należy wystawiać niemowląt na działanie promieni słonecznych, ponieważ ich skóra nie jest jeszcze w stanie sama się chronić. Skóra małego dziecka jest niezwykle wrażliwa, bardzo łatwo ulega poparzeniom i niebezpiecznemu dla zdrowia i życia przegrzaniu. Dzieci powinny być chronione przed słońcem przede wszystkim poprzez noszenie odpowiedniej odzieży, a podczas zabawy na świeżym powietrzu lub w wodzie najlepiej jest stosować ochronę o możliwie najwyższej jakości. Czy często wychodzisz z dziećmi na zewnątrz? Zawsze miej pod ręką małe opakowanie kremu z filtrem przeciwsłonecznym do twarzy.

Czytaj więcej