Przejdź do głównej zawartości

Bezstresowe święta Bożego Narodzenia? Wyłącz piekarnik i Internet, włącz kolędy i maluj paznokcie!

10 listopada 2022Kasia
Czy chcesz usiąść przy wigilijnym stole zmęczona i rozgoryczona z uwagi na ogrom pracy, jaką włożyłaś w przygotowanie domu i rodziny na Święta, które powinny przecież emanować spokojem i błogością? Jeśli tak, to może warto zmienić kilka rzeczy i zorganizować je inaczej niż w poprzednich latach? Ale jak to zrobić?

Baśniowa magia Bożego Narodzenia?

Idea idyllicznych świąt Bożego Narodzenia w śnieżnej scenerii, w całym ich pięknie, blasku i szczęściu jest czymś w rodzaju „zbiorowego marzenia“, które zaczerpnęliśmy z baśni, dziecięcych wspomnień, a później romantycznych filmów. To tak jakby ktoś na długo przed erą mediów społecznościowych rozdawał przerobione zdjęcia twierdząc, że tak właśnie wyglądają prawdziwe Święta. Prawdziwe Święta nie muszą tak wyglądać. Właściwie nie mogą. Dążenie do realizacji idealnej wizji świąt może być bardzo stresujące, a ze stresu nie da się stworzyć sielanki. 

Wyłącz Instagram, zajrzyj do starych albumów ze zdjęciami

„Przestać postrzegać zmodyfikowaną rzeczywistość mediów społecznościowych to pierwszy krok do spokojnego przejścia przez okres przedświąteczny. Zdjęcia z Instagrama zmuszają nas do porównywania się, prowadzą do FOMO – Fear of Missing out – lęku, że coś nas ominie, a wszystko, co dzięki filtrom wszędzie (tylko nie u nas) wydaje się tak idealne i piękne, dosłownie nas zżera“, mówi coachka i mentorka Martina Fau. Wyłącz więc media społecznościowe, włącz kolędy, a zamiast Internetu przeglądaj zdjęcia z dzieciństwa, bo tam radość ze świąt była absolutnie czysta!

Pomaluj paznokcie i pójdź na sanki

Zamiast zakupów, poświęć czas na manicure, a następnie weź swoich bliskich do teatru na świąteczne przedstawienie, na lodowisko lub sanki na pobliskiej górce. Przypomnij sobie, że zdolność do cieszenia się życiem jak dziecko nie jest uzależniona od PESEL-u. A niezbędne zakupy świąteczne zrób na szybko w sieci, korzystając np. z naszych sprawdzonych świątecznych podpowiedzi, które zaoszczędzą Twój czas.

„Ucz się na drobnych sprawach wyrywać z objęć gorączkowego szaleństwa i przedświątecznego ferworu, który dla wielu zaczyna się już nawet we wrześniu od gorączkowego spisywania listy rzeczy do zrobienia. Nawet jeśli odznaczysz je wszystkie po kolei, nie sprawi Ci to wielkiej radości, bo bardzo możliwe, że wcześniej wyeksploatujesz się do poziomu, z którego trudno dosięgnąć do poczucia szczęścia. Zamiast tego zatrzymaj się i pomyśl, co w przygotowywaniu się do Świąt czyni Cię naprawdę szczęśliwą. I tego się trzymaj. A pozostałe rzeczy odpuść. To Twój czas, Twoja energia, a więc wykorzystaj je w sposób, który sprawia, że czujesz się dobrze” – radzi coachka.

Zarządzaj swoim czasem z czułością wobec siebie.

Pamiętaj, że Święta to w zasadzie kwestia tygodnia. A gdy weźmiesz pod uwagę, że przez x miesięcy wkładasz masę pracy, uwagi i wysiłku, inwestując właśnie w te siedem dni, to chyba naprawdę nie ma sensu? Odpuść sobie tradycje, które nie są dla Ciebie szczególnie ważne. Nie warto się nimi stresować, a już na pewno nie warto się wyeksploatować do tego stopnia, że zaczynasz mieć problemy ze snem. 

Jak najwięcej przebywaj na świeżym powietrzu i szukaj wolnego czasu na tworzenie, czytanie czy rysowanie. Głowa zmęczona całorocznym nawałem obowiązków naprawdę to doceni. Przełącz się w tryb świąteczny. I to warte jest nawet skromniejszego wystroju i powierzchownego sprzątania (przecież dobrze wiesz, że ledwo odkurzysz, możesz zacząć sprzątać od nowa, to nie ma sensu)!

Na problemy ze zmęczeniem i snem, wypróbuj

Jeśli piec, to w towarzystwie i z ponczem w ręku 

Przedświąteczne wypieki zamień w imprezę z ponczem, niekończącymi się kolędami i po prostu baw się dobrze. Możesz również wprowadzić nową tradycję wspólnego pieczenia i umówić się, że podczas gdy Ty robisz podwójną porcję sernika, Twoja przyjaciółka/sąsiadka przygotowuje podwójny makowiec. Nawet najsłodszy kawałek ciasta może się okazać brutalnie gorzki, jeśli będziesz musiała stać przy piekarniku o 2 w nocy, żeby go upiec. 

Ciasto możesz przecież kupić. Jeśli chcesz się poczuć jeszcze lepiej, poszukaj ofert organizacji charytatywnych, dla których świąteczne wypieki są ważnym źródłem dochodu. A żeby Twój dom pachniał ciastem, wystarczy zapalić odpowiednie świece zapachowe!

Wypróbuj ich aromatyczny zapach

Zachowaj równowagę

Święta Bożego Narodzenia nadchodzą też w czasie, kiedy w naturalny sposób dokonujemy podsumowania kończącego się roku. A często nie idzie to w parze z przedświąteczną gorączką i pesymistycznym nastrojem, wynikającym z przemęczenia. Przez to wszystko mijający rok może wydawać się gorszym, niż był.

„W takim momencie, osłabieni zmęczeniem całego roku, często popełniamy błąd, podejmując jeszcze bardziej radykalne decyzje. I to jeszcze na długo przed nadejściem odpowiedniego momentu na noworoczne postanowienia“, wyjaśnia trenerka Martina Fau, zalecając, by nowe cele przełożyć na czas, kiedy będziemy bardziej wypoczęci i zrelaksowani. To, co chwilowo doskwiera Ci najbardziej, po prostu odłóż na jakiś czas. Kiedy odpoczniesz i nabierzesz dystansu, wszystko wygląda inaczej. 

Pożyczki na prezenty nie są dobrym rozwiązaniem

Trzeba też powiedzieć: nie wydawaj więcej niż to naprawdę konieczne. Pożyczanie na kupno prezentów nigdy nie jest dobrym pomysłem, a już na pewno nie w czasach kryzysu gospodarczego. Jeśli właśnie to Cię gryzie, poszukaj inspiracji dotyczących niedrogich prezentów (a wiele z nich może być naprawdę trafionych!) i, co najważniejsze, porozmawiaj o tym wprost z bliskimi, z którymi zamierzasz spędzić święta. Nie ma nawet potrzeby, by mówić „nie stać mnie na to“, wystarczy ustalić z bliskimi limit wydatków na ten cel lub losowanie jednej osoby, dla której należy przygotować prezent, co zwykle wszyscy przyjmują z westchnieniem ulgi. 

W te Święta po prostu zadbajcie o spokój i komfort. To kilka dni, które zamiast jakoś przetrwać, postarajmy się naprawdę w pełni przeżyć! 

Czytaj więcej