Przejdź do głównej zawartości

Najlepszy olejek do twarzy: jak go wybrać i jak prawidłowo stosować?

11.09.2020

notino.pl

Przeczytasz w 6 minut

Olejki do twarzy stanowią uniwersalne wsparcie w codziennej pielęgnacji! Jeśli jeszcze nie znasz ich zalet, warto nadrobić zaległości. Możesz stosować je również, jeżeli masz wrażliwą lub przetłuszczającą się skórę. Co potrafi olejek i jak dobrać odpowiedni produkt, dostosowany do Twoich potrzeb?

Jakie właściwości mają olejki do twarzy?

Olejki zawierają bogactwo witamin, minerałów oraz innych substancji aktywnych. Szybko się w nich zakochasz, a jeśli znajdziesz ten jedyny dla Twojego typu cery, nie będziesz chciała się z nim rozstać. Oto główne powody, dla których olejki do twarzy cieszą się tak dużą popularnością:

  1. Perfekcyjnie zmywają makijaż.
  2. Zapewniają skórze odpowiedni poziom nawilżenia.
  3. Są idealnym źródłem naturalnych substancji odżywczych.
  4. Stymulują zdolność skóry do regeneracji.
  5. Hamują procesy starzenia się skóry.

Jak dobrać odpowiedni olejek?

Aby móc maksymalnie wykorzystywać dobrodziejstwa olejków, należy dostosowywać ich zalety do potrzeb swojej skóry. Olejki klasyfikuje się wg tzw. skali komedogenności od 0 do 5. Najwyższa wartość niesie za sobą ryzyko zapychania porów i w rezultacie powstawania zmian trądzikowych. Jeśli masz problematyczną cerę, wybieraj raczej olejki o niskiej komedogenności. Znajdziesz wśród nich między innymi olej arganowy, konopny oraz jojoba, które sprawdzą się przy każdym typie skóry. Olejek lniany czy kokosowy należą z kolei do olejów o wysokim stopniu komedogenności.

Dobierz najlepszy naturalny olejek do rodzaju skóry:

  • Skóra przetłuszczająca się: winogronowy, jojoba, dzika róża, konopny…
  • Skóra sucha: morelowy, arganowy, różany, rycynowy…
  • Skóra wrażliwa: lawendowy, arganowy, różany…
  • Skóra mieszana: winogronowy, jojoba, wiesiołkowy…
  • Skóra problematyczna: lawendowy, rycynowy, arganowy…

Nie musisz wybierać wyłącznie czystych olejków naturalnych. W kosmetykach dostępne są często kompozycje olejków, wzbogacone o inne substancje odżywcze i nawilżające, które wzmacniają efekt działania.

Jak stosować olejki do twarzy?

Olejek do twarzy nie jest kremem. Pamiętaj, że olejki nie zastąpią właściwości kremu czy serum. Nie są w stanie nawilżyć skóry, ponieważ nie zawierają wody. Dlatego aplikuj olejek na wilgotną skórę lub łącz go z uzupełniającą pielęgnacją nawilżającą. Olejek nie nawilża, ale pomaga utrzymywać optymalny poziom nawodnienia w głębszych warstwach skóry.

Wystarczy rozprowadzić kropel olejku równomiernie na czole, policzkach i podbródku, przesuwając się od środka ku zewnętrznym konturom twarzy. Możesz również delikatnie wklepywać go w skórę, lekko masując.

WSKAZÓWKA: Jeśli chcesz stosować olejek w ramach porannej pielęgnacji, odczekaj co najmniej 10 minut przed aplikacją makijażu. Po nałożeniu tłustego olejku makijaż może nie przylegać dobrze do skóry i pozostawiać nieestetyczne plamy. Dlatego pozwól olejowi dobrze się wchłonąć. Jeśli stosujesz olejek wieczorem, możesz to zrobić w ramach zabiegu pielęgnacyjnego i wypróbować cudowne właściwości masażu twarzy gua sha!

Olejek do skóry problematycznej

Twoja skóra od czasu do czasu stwarza problemy? W tym przypadku stosuj raczej olejki niekomedogenne, takie jak na przykład arganowy Renovality Original Series, który stanowi ponadto doskonałe rozwiązanie dla suchej cery! Jeśli masz raczej przetłuszczającą się niż suchą skórę, wybierz olejek jojoba lub konopny.

Olejek przeciwzmarszczkowy

Nie zaniedbuj niczego w walce ze zmarszczkami. Regularne stosowanie olejku potrafi je zredukować, ale przede wszystkim sprawdzi się w ramach efektywnej profilaktyki. Lancôme Absolue Precious Oil to najlepszy wybór, jeśli pragniesz zachować młodzieńczy wygląd przesuszonej skóry. Zawiera również olejek esencjonalny z róży, który w przypadku suchej skóry potrafi zdziałać cuda!

Zmarszczki skutecznie zwalczać będzie również Elemis Pro-Collagen Marine Oil dzięki ekstraktom z morskich alg. Doskonale nawilżają i utrzymują w skórze optymalny poziom nawodnienia na długo. Z drugiej strony czasami wykazują tendencję do zapychania porów, nie są zatem najlepszym wyborem do skóry tłustej ze skłonnością do trądziku.

Jeśli zmarszczki to jeszcze nie jest Twój problem, ale szukasz sposobów, by im zapobiec, wypróbuj suchy olejek do twarzy Biotherm Skin Best Liquid Glow. Aby zapewnić dodatkowy efekt, możesz stosować go od czasu do czasu w ramach maski. Wystarczy nanieść grubszą warstwę olejku i zetrzeć ją po dziesięciu minutach.

Olejek na przebarwienia

Chcesz codziennie budzić się piękna? Olejek na noc Emma Hardie Brilliance należy nanosić przed snem i pozostawić go do rana, aby walczył z przebarwieniami i zapewnił skórze energię na nowy dzień. Zawiera między innymi ekstrakt z lawendy, który działa korzystnie na zmiany trądzikowe, a także poprawia jakość snu.

Olejek ujędrniający

Nazwa olejku Weleda Granat mówi sama za siebie. Ekstrakt z nasion granatów wspomaga regenerację skóry, choć znajdziesz w nim również olejek awokado, arganowy czy morelowy. To doskonała kombinacja, która sprawi, że Twoja skóra zyska piękne ujędrnienie.

Olejek wspierający nawilżenie skóry

Czy masz wrażenie, że Twoja skóra bywa czasem bardziej pozbawiona wody niż suszone owoce? Jeśli tak, emulsja Estée Lauder Revitalizing Supreme + jest dla Ciebie stworzona. Ratunek przynosi koktajl aktywnych substancji nawilżających, a dzięki olejkom roślinnym dodatkowo zapewnia skórze bogate odżywienie.

NASZA RADA NA ZAKOŃCZENIE: Szukasz uniwersalnego partnera w podróży? Zdecydowanym zwycięzcą jest suchy olejek do twarzy, włosów i ciała Nuxe Huile Prodigieuse – wszystko, czego potrzebujesz, znajdziesz w jego (pięknie pachnącej) kompozycji.

Zdecydowałaś już, który olejek do twarzy wypróbować w pierwszej kolejności?