Przejdź do głównej zawartości

Co oznaczają symbole w produktach?

Na tej stronie znajdziesz szczegółowe wyjaśnienie wszystkich ikonek, które widnieją obok poszczególnych produktów.

Vegan

Nie zawiera składników pochodzenia zwierzęcego.

Produkt wegański z certyfikatem potwierdzającym pochodzenie roślinne wszystkich składników. Do składników zwierzęcych zalicza się m.in. wosk pszczeli (Cera Alba lub Beeswax), łój, kolagen, ekstrakt z kawioru, śluz ślimaka (Snail Extract) czy miód. Niektóre składniki, takie jak skwalen czy placenta występują zarówno w formie odzwierzęcej, jak i wegańskiej.

BIO

Produkt posiada certyfikat BIO.

Produkt z oznaczeniem BIO posiada jeden z europejskich certyfikatów potwierdzających, że zawiera on wyłącznie składniki uprawiane zgodnie z normami rolnictwa ekologicznego.

Każdy kraj ma nieco inne kryteria, ale łączy je to, że kosmetyki ekologiczne nie zawierają syntetycznych substancji zapachowych, barwników i surowców modyfikowanych genetycznie (GMO), produktów ropopochodnych (wazelina i oleje mineralne) czy chemicznych filtrów UV.

Naturalny

Produkt zawiera przynajmniej 85% składników pochodzenia naturalnego.

Kosmetyki naturalne to produkty zawierające co najmniej 85% składników pochodzenia naturalnego. Za naturalne składniki uznajemy m.in. oleje, tłuszcze, woski i ekstrakty pozyskiwane z roślin, olejki eteryczne czy wosk pszczeli.

Zrównoważony

Produkt jest przyjazny dla środowiska.

Produkty z etykietą zrównoważonego rozwoju w pewien sposób przyczyniają się do ochrony środowiska naturalnego. Produkty mogą zawierać składniki pozyskiwane w sposób etyczny, ich opakowania są wykonane z materiałów pochodzących z recyklingu lub nadających się do ponownego przetworzenia, uwzględniają ogólny ślad węglowy podczas transportu albo nie przyczyniają się do zanieczyszczenia mórz i oceanów.

Definicja jest dość szeroka, a oznaczenie to otrzymują od nas tylko starannie wyselekcjonowane produkty.

Dermokosmetyk

Produkt testowany dermatologicznie.

Dermokosmetyki to preparaty, które zostały poddane testom dermatologicznym, oceniającym ich działanie drażniące w grupie ochotników. Niektóre marki tworzą swoje dermokosmetyki w oparciu o badania kliniczne, inne we współpracy ze specjalistami z dziedziny dermatologii.

Dermokosmetyki są hipoalergiczne, dlatego nadają się do skóry wrażliwej i dziecięcej.

SPF

Produkt chroni przed promieniowaniem ultrafioletowym.

Kosmetyki z filtrem SPF chronią skórę przed promieniowaniem ultrafioletowym. Rozróżnia się dwa rodzaje promieniowania: UVB i UVA.

Promieniowanie UVB przenika do zewnętrznych warstw skóry i odpowiada za oparzenia słoneczne. Promieniowanie UVA wnika głębiej i jest odpowiedzialne za powstawanie przedwczesnych zmarszczek i przebarwień. Nie każdy produkt z oznaczeniem SPF chroni przed oboma rodzajami promieniowania.

Wartość liczbowa podana przy oznaczeniu SPF wskazuje czas ochrony przed poparzeniem słonecznym.

Opakowanie podróżne

Praktyczna wielkość do użycia w podróży.

Nie zawsze chcesz lub możesz wziąć ze sobą w podróż flakon perfum czy duży żel pod prysznic. W naszej ofercie znajdziesz praktyczne miniatury swoich ulubionych kosmetyków, które zajmą mniej miejsca w bagażu. Pojemność opakowania podróżnego to zwykle 10–40 ml dla perfum, 5–20 ml dla kremów do twarzy oraz 1–5 ml dla podkładów.

Bez środków perfumujących

Produkt jest całkowicie bezzapachowy.

Kosmetyki bezzapachowe nie zawierają składników perfumujących, olejków eterycznych ani syntetycznych środków zapachowych. Produkty są odpowiednie dla osób o wrażliwej skórze, dzieci lub po prostu dla tych, które nie lubią perfumowanych kosmetyków.

Bez silikonów

Produkty nie zawierają żadnych silikonów.

Jak sama nazwa wskazuje, kosmetyki bezsilikonowe nie zawierają silikonów. Powodem, dla którego niektóre marki kosmetyczne rezygnują z silikonów, jest ich bioakumulacja w przyrodzie oraz brak tolerancji w przypadku wybranych rodzajów skóry czy włosów.

Na liście składników kryją się one zazwyczaj pod nazwami substancji z końcówkami -cone, -ane, -onol.

Bez alkoholu

Skład produktu nie zawiera alkoholu.

Na liście składników kosmetyków bezalkoholowych nie znajdziesz substancji pod nazwą Alcohol czy Alcohol denat. Alkohol wysusza skórę, dlatego nie powinien znajdować się w kremach pod oczy oraz produktach do skóry suchej i wrażliwej. Długie stosowanie na skórze przetłuszczającej się zaburza proces naturalnej produkcji sebum i paradoksalnie może pogorszyć stan skóry.

Z drugiej strony alkohol może wspierać zdrowie skóry dzięki swoim właściwościom dezynfekującym, co wykorzystuje się m.in. w żelach do dezynfekcji rąk.

Bez aluminium

Nie zawiera żadnych pochodnych aluminium.

Aluminium (glin), które znajdziesz na liście składników pod nazwą Aluminum lub Alum, jest metalem powszechnie występującym w przyrodzie. W kosmetyce stosowany jest w antyperspirantach, w kosmetykach kolorowych lub jako środek ścierny w pastach do zębów.

Dostępne są badania potwierdzające związek aluminium z występowaniem raka piersi, ale niektóre studia obalają tę hipotezę. Dlatego decyzję o stosowaniu kosmetyków z glinem należy podjąć samodzielnie.

Bez siarczanów

Nie zawiera siarczanów.

Siarczany są zwykle pozyskiwane z ropy naftowej i powszechnie stosowane jako środki pieniące w kosmetykach. Są środkami powierzchniowo czynnymi, kryjącymi się w formułach produktów także jako tenzydy (tensydy) czy surfaktanty.

Siarczany można znaleźć w szamponach, żelach pod prysznic, mydłach czy piankach do kąpieli, najczęściej pod skrótami SLS (Sodium lauryl sulfate), SLES (Sodium laureth sulfate) i ALS (Ammonium lauryl sulfate).

Doskonale zmywają wszelkie zanieczyszczenia z powierzchni skóry, ale potrafią też przyczynić się do degradacji ochronnej warstwy mikroflory. Siarczany przesuszają skórę, a nawet mogą ją podrażniać.