Przejdź do głównej zawartości

Piękne stopy bez zrogowaceń? Przygotuj się na lato!

20.05.2020

notino.pl

Przeczytasz w 6 minut

Latem szczególnie chcemy zadbać o swoje stopy, aby z prawdziwą przyjemnością nałożyć sandały, klapki czy japonki. Martwi Cię zrogowaciała i szorstka skóra na piętach? Rozwiąż ten problem raz na zawsze.

Mimo że latem stopy mogą wreszcie swobodnie oddychać, w znacznie większym stopniu narażone są na uliczny kurz, promieniowanie słoneczne czy też nie zawsze komfortowe letnie obuwie. W ten sposób skóra stóp szybko traci niezbędne nawodnienie, a jeśli nie jest regularnie pielęgnowana, z czasem staje się napięta, zaczerwieniona, złuszcza się, a zrogowaciałe pięty mogą zacząć pękać. Możesz temu jednak zapobiec, ponieważ efektywna pielęgnacja stóp nigdy nie była tak łatwa.

10 najlepszych trików na zrogowaciałą skórę stóp

1. Złuszczanie to podstawa

Pierwszy etap na drodze do pięknych stóp wiedzie przez regularne usuwanie zrogowaciałej skóry stóp pumeksem lub pilnikiem do stóp. Stwardniałą skórę na stopach warto po kąpieli czy prysznicu złuszczyć przy pomocy elektrycznego pilnika do stóp Scholl Velvet Smooth. Urządzenie nie uszkadza skóry, ponieważ rotacyjna głowica kontroluje siłę nacisku i wyłącza się przy nadmiernym złuszczaniu. Wodoodporny wariant pilnika do stóp możesz stosować również w wannie.

Specjalny pumeks do stóp, taki jak np. pumeks wulkaniczny Magnum Natural zapewni złuszczenie nawet grubszych warstw zrogowaceń. Stwardniałą skórę stóp masuj okrężnymi ruchami aż do uzyskania pożądanego efektu. Aby stopy były aksamitnie gładkie, warto zastosować dodatkowo drobniejszy pumeks, ręczny pilnik lub wygładzającą głowicę elektrycznego pilnika do stóp.

2. Aksamitna gładkość

Doskonałe efekty wygładzające zapewni Ci również delikatny peeling mechaniczny, który usunie obumarłe komórki skóry nawet na podbiciu czy kostkach. Podobny efekt uzyskasz, spacerując boso po piasku, ale uwaga – zbyt gorąca powierzchnia może poparzyć i wysuszyć powierzchnię stóp.

3. Nawilżaj

Aby skóra pozostała elastyczna, warto często smarować ją wyspecjalizowanymi kosmetykami z substancjami higroskopijnymi, wiążącymi wilgoć. Krem do popękanych pięt Scholl Cracked Heel zawiera sól sodową kwasu hialuronowego oraz mocznik, który wiąże w skórze ogromne ilości wody, podobnie jak gliceryna, wchodząca w skład kremu do suchych stóp La Roche-Posay Lipikar Podologics. Oba produkty wyraźnie redukują odciski, wygładzają skórę i przyspieszają regenerację popękanych pięt.

4. Ekstra dawka nawilżenia

Suchym stopom i stwardniałej skórze stóp możesz od czasu do czasu zafundować kąpiel solną. Sól pomoże doprowadzić i zamknąć wodę w głębszych warstwach epidermy. Do kąpieli dodaj wybrane olejki, takie jak migdałowy, morelowy, arganowy czy oliwkowy. Kąpiel powinna być przyjemnie ciepła, ponieważ zbyt wysoka temperatura może naruszyć warstwę hydrolipidową i wysuszyć skórę.

5. Ekspresowa pomoc

Jeśli Twoje stopy wymagają natychmiastowego nawodnienia, idealnym rozwiązaniem może okazać się odżywcza maska do stóp. Wystarczy pozostawić ją na określony czas (do 20 minut), aby zapewnić skórze stóp i piętom głębokie nawilżenie oraz wygładzenie. Maski do stóp KORIKA SciBeauty, Scholl Expert Care czy Neutrogena Norwegian Formula® CICA Repair zawierają specjalne składniki, błyskawicznie regenerujące suchą skórę i poprawiające stan zrogowaciałych pięt, takie jak witamina A i E, mocznik, masło shea, gliceryna czy olejki bogate w kwasy tłuszczowe omega 6. Wystarczy kilka minut relaksu, a Twoje nogi staną się znów miękkie i gładkie.

6. Złuszczaj

Słyszałaś już o skarpetkach złuszczających? Innowacyjne maski do stóp, usuwające zrogowaciałą skórę, w postaci skarpetek nasączonych substancjami aktywnymi – najczęściej na bazie aktywnych kwasów, złuszczają obumarłe komórki i nawet największe zgrubienia. Skarpetki należy pozostawić na stopach na około 90–120 minut, a następnie spłukać stopy wodą i osuszyć. Stopy będą gładsze od razu po użyciu maski, ale pełny efekt zaobserwujesz w ciągu kilku następnych dni. Stara skóra stóp będzie się w tym czasie stopniowo złuszczać. Długość całego procesu złuszczania wierzchniej warstwy obumarłych komórek skóry zależy od stanu stóp przed aplikacją maski. Nie należy przyspieszać tego procesu przy pomocy elektrycznych pilników do stóp czy pumeksu. Złuszczające się partie skóry muszą zejść same. Ponieważ może to potrwać kilka dni, zabieg z zastosowaniem skarpetek należy planować z wyprzedzeniem.

7. Pod bezchmurnym niebem

W otwartych butach poparzeniu słonecznemu mogą ulec również boki i spód stopy. Jeśli czeka Cię pobyt na świeżym powietrzu, nie zapomnij o ochronie przeciwsłonecznej całej powierzchni stóp. Wieczorem możesz zastosować pielęgnacyjny balsam do ciała do skóry suchej Biotherm Oil Therapy Baume Corps, który głęboko nawilża, a dzięki olejkowi morelowemu regeneruje strukturę suchej skóry.

8. Doping witaminowy

Czy wiesz, że niedobór witaminy A może być przyczyną nie tylko zaburzeń wzroku, ale również suchej skóry i zrogowaciałych pięt? Nadmierne przesuszanie się skóry jest jednym z wielu przejawów jej deficytu w organizmie. Z kolei bez witaminy C skóra staje się bardziej szorstka, a witamina E zapewnia jej ochronę przed wolnymi rodnikami.

9. Zasłużony relaks

Zapewnij stopom częstszy wypoczynek w uniesionej pozycji. Im dłużej stoisz w ciągu dnia, tym bardziej utrudniona staje się cyrkulacja krwi. Latem nogi mogą puchnąć z uwagi na temperaturę, co może skutkować napięciem skóry i tendencją do pękania.

10. Właściwe obuwie

Niekiedy za zrogowaciałą skórę stóp odpowiada również niewłaściwy dobór obuwia. Aby zapobiec nieprzyjemnej grzybicy stóp, poceniu czy rogowaceniu skóry, unikaj obuwia wyściełanego materiałem syntetycznym. Pocenie się stóp może również wpływać na przyspieszenie procesu rogowacenia.