Przejdź do głównej zawartości

Monitor oddechu dla niemowląt: doskonałe wsparcie spokojnie przespanych nocy

17.05.2022

notino.pl

Przeczytasz w 4 minuty

Spodziewasz się dziecka i robisz listę zakupów, organizując wszystko na jego przywitanie? Oprócz wyboru wózka i ubranek na kilka pierwszych miesięcy, być może rozważasz też zakup monitora oddechu. To naturalne, że chcesz zapewnić swojemu dziecku ochronę również wtedy, gdy śpi.

Monitor oddechu monitoruje oddech u śpiącego dziecka. Jeśli dziecko wstrzyma oddech, urządzenie wydaje głośne dźwięki, aby przebudzić dziecko oraz dać Ci znać, że potrzebna jest interwencja.

Oddech u dzieci może być naturalnie nieregularny, zwłaszcza w pierwszym roku życia. Pomimo najlepszej pielęgnacji, dziecko może przestać oddychać z różnych powodów, między innymi wskutek zablokowania dróg oddechowych. Niekiedy rytm oddechu może ulec zaburzeniu i przerwa pomiędzy oddechami za bardzo się wydłuża. Może się też zdarzyć, że dziecku odbije się po karmieniu piersią, zwymiotuje podczas snu w pozycji leżącej, ma problemy z wzięciem oddechu leżąc na brzuszku itd.

Niebezpieczeństwo zatrzymania oddechu rośnie również w przebiegu chorób wirusowych, gorączki, drgawek czy obturacyjnego zapalenia oskrzeli. Większą uwagę należy poświęcić dzieciom urodzonym z ciąż wyższego ryzyka, wcześniakom i tym, które cierpią na bezdech senny.

Produkty

Jak działa monitor oddechu? W przypadku monitora Jablotron Nanny BM-02, podłączoną podkładkę z czujnikami należy umieścić pod materacem w łóżeczku, w miejscu, w którym zwykle dziecko leży. Urządzenie monitoruje oddech dziecka i jeśli wykryje oddech rzadszy niż osiem razy na minutę, uruchamia alarm, słyszalny nawet przy zamkniętych drzwiach.

Obsługa monitora jest bardzo prosta: wystarczy włożyć baterie do jednostki monitorującej z czujnikami i alarmem, umieścić płytkę sensoryczną pod materacem i włączyć monitor.

Gdy monitor włączy alarm, musisz wiedzieć, co robić. Jeśli usłyszysz sygnał ostrzegawczy monitora oddechu, sprawdź, czy dziecko się wybudziło i się porusza.

Wyjmij dziecko z łóżeczka i połóż je na płaskiej powierzchni. Gdyby dziecko pozostało w łóżeczku na miękkim materacu, ewentualny masaż serca nie byłby skuteczny. 

Rozpocznij od stymulacji dotykowej podeszwy stopy dziecka. Zwróć się do dziecka jego imieniem. Jeśli dziecko nie reaguje ruchem, krzykiem czy płaczem, natychmiast poproś innych domowników o pomoc. Jeśli jest ktoś z Tobą w domu, poproś go o wybranie numeru alarmowego 112.

Ustaw główkę dziecka w pozycji neutralnej. 
Jeżeli dziecko ma więcej niż 1 rok, należy odchylić jego główkę i usunąć widoczne przeszkody w drogach oddechowych. Ale najpierw sprawdź, czy widzisz coś w ustach lub gardle!

Obserwując dziecko przez 10 sekund, sprawdź czy zaczęło oddychać. Przyłóż ucho do ust dziecka, posłuchaj, czy oddycha i obserwuj ruch klatki piersiowej.

Jeśli dziecko nie oddycha, zrób wdech i szczelnie obejmij ustami nos i usta dziecka. Wydychaj stopniowo powietrze z ust przez 1 sekundę, tak aby klatka piersiowa dziecka uniosła się. Powtórz całą procedurę 2 razy.

Palcami wskazującym i środkowym uciśnij 15 razy okolice mostka pośrodku klatki piersiowej dziecka. Uciskaj z częstotliwością około 2 naciśnięć na sekundę (w rytm piosenek „Jingle Bells” lub „Stayin' Alive” zespołu Bee Gees) do 1/3 głębokości klatki piersiowej. 

Po upływie 1 minuty zadzwoń pod numer 112, jeśli nikt inny jeszcze tego nie zrobił.

Po wybraniu numeru 112 przełącz telefon na tryb głośnomówiący i umieść go obok głowy dziecka. Postaraj się zachować spokój, by nie marnować czasu. Po wybraniu numeru telefonu należy powtórzyć procedurę udzielania pierwszej pomocy w tej samej kolejności, tj. 15 uciśnięć klatki piersiowej na 2 oddechy. Następnie postępuj zgodnie z instrukcjami operatora numeru alarmowego.

Macierzyństwo może naturalnie rodzić różne obawy i niepokój w zakresie pielęgnacji dziecka, jego bezpieczeństwa oraz zdrowia. Warto słuchać głosu intuicji. Monitor oddechu jest w stanie rozwiać wiele Twoich obaw i przywrócić spokój, stale monitorując oddech i ruchy dziecka, umożliwiając Ci wypoczynek i regenerację przed kolejnym, wspólnym dniem z Twoim maleństwem.