Masz alergię na słońce? W tym roku nie zepsuje Ci lata!

24 czerwca 2020notino.pl
Słoneczne dni kojarzą się z dobrym nastrojem, spacerami w parku, grillowaniem i aktywnością na świeżym powietrzu. To wszystko pod warunkiem, że nie masz nadwrażliwości lub alergii na słońce. Przejawiają się one wysypkami, pokrzywką lub bolesnymi pęcherzykami na skórze, które mogą wywoływać latem duży dyskomfort. Jak uniknąć wysypki posłonecznej mimo największych upałów?

Niestety, fakty są nieubłagane. Do tej pory nie odkryto skutecznego leku na alergię słoneczną i zgodnie ze stanem obecnej wiedzy jej objawy nie znikną całkowicie z Twojego życia. Ale nie martw się – jeśli zastosujesz odpowiednie środki ostrożności, możesz skutecznie przeciwdziałać jej konsekwencjom!

Jakie mogą być przyczyny reakcji alergicznej na słońce?

Nie jest do końca jasne, dlaczego niektórzy ludzie mają alergię na słońce, a inni nie. Oprócz promieni UVA i UVB, które wnikają w skórę i zmuszają ją do obrony, wywołując odpowiedź immunologiczną, istnieje kilka innych, prawdopodobnych przyczyn:

 • Dziedziczenie: Jeśli ktoś z Twojej rodziny cierpi na wysypkę posłoneczną, czyli tzw. fotoalergiczne zapalenie skóry, istnieje duże prawdopodobieństwo, że i Ty możesz odziedziczyć tę przypadłość.
 • Dieta: Wśród roślin, które mogą przyczyniać się do powstania silnej alergii na słońce, znajdują się m.in. seler, figa, limonka, pasternak i ziele dziurawca.
 • Kosmetyki: Zwróć uwagę na skład stosowanych kosmetyków. Niektóre substancje chemiczne w połączeniu ze światłem słonecznym mogą wywoływać bardzo nieprzyjemne reakcje alergiczne. Należą do nich m.in. kwasy AHA i BHA, nadtlenek benzoilu, olejki eteryczne lub retinol.
 • Leki: Niektóre leki mogą zwiększać wrażliwość na światło słoneczne. Najczęstszymi winowajcami wystąpienia pokrzywki słonecznej są hormonalne środki antykoncepcyjne i antybiotyki z grupy tetracyklin. Dlatego warto uważnie czytać ulotki wszystkich przyjmowanych leków.

Jakie są najczęstsze rodzaje wysypki słonecznej?

Wśród najczęstszych alergii na słońce wymienia się wielopostaciowe osutki świetlne, obserwowane głównie wiosną, kiedy skóra po zimowych miesiącach wystawiona jest na silniejsze promieniowanie słoneczne. Rzadziej spotyka się dziedziczną formę fotoalergicznego zapalenia skóry. Przybiera ona często formę tak zwanych reakcji fotokontaktowych, powstających w wyniku połączenie promieniowania UV z kosmetykami, dietą lub lekami. Trzecim najczęstszym typem wysypki posłonecznej jest tak zwany trądzik letni (mallorca acne), przypominający zmiany trądzikowe.

Jak przejawia się alergia na słońce?

Większość dermatologów potrafi odróżnić alergię na słońce od innych chorób skóry przy pierwszym spojrzeniu. Czasem jednak konieczne jest wykonanie badań krwi lub fototestów, by określić, na jaki rodzaj uczulenia słonecznego cierpisz. Jeśli po pobycie na słońcu zaobserwujesz jeden lub kilka z poniższych objawów, zwróć się po poradę do specjalisty:

 • zaczerwienienie lub świąd skóry
 • pieczenie, spierzchnięcie lub łuszczenie się skóry
 • pęcherzyki z płynem, zmiany przypominające trądzik lub pokrzywka

Co może pomóc przy alergii na słońce?

Profilaktyka, profilaktyka i jeszcze raz profilaktyka.

 • Jeśli to możliwe, nie wychodź między 10:00 a 16:00, kiedy promieniowanie słoneczne jest najsilniejsze.
 • Podczas pobytu na zewnątrz poruszaj się w cieniu lub chowaj pod parasolem.
 • Noś koszulkę z długim rękawem i długie spodnie.
 • Co 2 godziny aplikuj krem ??przeciwsłoneczny przeznaczony do skóry alergicznej na nieosłonięte partie ciała.
 • Zwiększ spożycie witaminy D. Znajdziesz ją w awokado, grzybach, wątróbce, mango, rybach i jajkach.
 • Nie zapomnij o beta-karotenie, który wzmacnia potencjał obronny skóry. Znajdziesz go w batatach, marchwi, dyni czy szpinaku.
 • Aby zapobiegać przesuszaniu skóry, bardzo ważne jest jej regularne nawilżanie. Przyjmuj odpowiednią ilość płynów i stosuj krem nawilżający do skóry podatnej na alergie słoneczne.

Sposoby na letnią wysypkę słoneczną

Latem pamiętaj o stosowaniu kremu z wysokim współczynnikiem ochrony. Wybierz taki, który dodatkowo łagodzi świąd i przywraca komfort napiętej skórze.

Mleczko do opalania do skóry wrażliwej

Zaczerwienioną i podrażnioną skórę skutecznie złagodzi mleczko Lancaster Sun Sensitive Soothing Milk. Dzięki technologii Full Light ochroni Twoją skórę przed 100% promieniowania słonecznego, zapobiegając jednocześnie powstawaniu zmarszczek i przebarwień.

Kremy przeciwsłoneczne dla alergików

Znalezienie odpowiedniego kremu do opalania dla skóry z tendencją do uczuleń słonecznych nie musi być trudnym zadaniem. Mamy dla Was dwie sprawdzone propozycje. Wolisz klasyczny krem przeciwsłoneczny do skóry ze skłonnością do alergii na słońce? Wypróbuj kremowy żel Eucerin Sun Allergy Protect. Jeśli wolisz produkt w sprayu, postaw na Ladival Allergic.

Nasza WSKAZÓWKA: Alergia na słońce potrafi być szczególnie nieprzyjemna u dzieci. Specjalnie dla dziecięcej skóry opracowano delikatny i wodoodporny kremowy żel Ladival Dla dzieci.

Kojąca pielęgnacja po opalaniu

Regularne stosowanie kremu przeciwsłonecznego podczas pobytu na słońcu nie zamyka tematu pielęgnacji skóry alergicznej. Po powrocie do domu zapewnij swojej skórze optymalne nawilżenie w formie kojącej mgiełki Bioderma Photoderm After Sun SOS.

Letnia baza pod makijaż

Obawiasz się przejawów alergii na swojej twarzy? Kojąca pielęgnacja Bioderma Cicabio z miodem i cynkiem wspomaga regenerację skóry i sprawia, że alergia nie pozostawi na niej widocznych śladów. Ze względu na filtr SPF 50+ sprawdzi się też idealnie jako letnia baza pod makijaż.

Czy Ty też walczysz z alergią na słońce? Wierzymy, że dzięki naszym wskazówkom uda Ci się złagodzić jej objawy i cieszyć się latem na świeżym powietrzu!

Czytaj więcej