Jak dobrać prawidłową ochronę przed słońcem
Jedną z ważnych wskazówek są symbole podane na produktach. UVA i UVB to standard. UVA chroni nas przed starzeniem skóry, UVB przed oparzeniami. Dlatego trzeba sprawdzać na opakowaniach produktów oba symbole.
Mi osobiście odpowiadają zarówno filtry chemiczne, jak i mineralne. Ogólnie oba są bardzo korzystne, ale niektórzy preferują mineralne. Są one zdecydowanie bardziej odpowiednie dla skóry wrażliwej i dla dzieci. Niektóre marki łączą oba typy filtrów. Jeśli cierpisz na alergię na słońce, lepiej sięgnąć właśnie po filtry mineralne. Przyjemnym bonusem jest to, że ten rodzaj filtra jest mniej szkodliwy dla środowiska.
Równie ważna jest konsystencja produktu. Jeśli masz bardziej tłustą skórę, wybieraj lżejsze emulsje o nielepkiej konsystencji. Nie będą tworzyć grudek pod makijażem. Capital Soleil Mattifying 3 in 1, matujący krem ochronny do twarzy SPF50+ jest odpowiedni do skóry ze skłonnością do nasilonego wydzielania sebum. Na taki typ skóry nie powinno się nanosić wielu warstw produktów. Bardziej odpowiednie jest stosowanie serum do skóry twarzy i kremu ochronnego.
Atrakcyjnym typem produktów są olejki. Dodają skórze blasku. Niektóre olejki mają bardziej tłustą konsystencję, inne zachowują się jak suchy olejek. Produkty w postaci olejków z filtrem SPF mogą też zawierać delikatny złotawy brokat, który wygląda bardzo efektownie na ciele.
Lubisz uprawiać sport? W takim razie docenisz produkty w sprayu, których nanoszenie jest bardzo łatwe. Przeważnie są bardziej odporne na działanie wody i potu, ale przede wszystkim bardzo łatwo nanieść kolejną warstwę, gdy pierwsza nie jest wystarczająca. Produktów w sprayu możesz użyć w dowolnym momencie, nawet na makijaż, co pozwala utrzymać odpowiednią ochronę przeciwsłoneczną. Zwykle mają wysoki faktor ochronny.
Sun Sunsistick, kredka ochronna do wrażliwych miejsc SPF 50+ zapewnia wysoki poziom ochrony i nadaje się przede wszystkim do stosowania miejscowego. Wspaniale chroni usta, nos, uszy i inne wrażliwe miejsca. Pomyśl też o tym, że tatuaże, blizny lub miejsca po zabiegach dermatologicznych również wymagają wysokiej ochrony SPF, a odpowiednie produkty muszą być praktyczne w użyciu. Dlatego bywają zarówno transparentne, jak i tonujące. Często pozostawiają jaśniejszą warstwę, aby było widać miejsce pokrycia.
Jak chronić włosy przed słońcem?
Czy wiesz, że włosy potrzebują ochrony przed słońcem tak samo jak skóra? Jeśli masz grubsze i bardziej porowate włosy lub delikatną i wrażliwą skórę głowy, to musisz poświęcić im więcej uwagi, szczególnie wtedy, gdy jesteś nad morzem i na Twoje włosy działa nie tylko słońce, ale też sól. Włosy na głowie nadmiernie się przesuszają, a skóra głowy cierpi tak samo jak skóra twarzy. Wiele preparatów do włosów, oprócz filtrów UV, zawiera też odżywcze olejki, które regenerują lub nawilżają włosy.
Piękne urlopowe fale w połączeniu z ochroną zapewni Ci Kérastase Soleil Huile Sirene, nawilżający dwufazowy olejek w mgiełce, tworzący plażowy efekt. Pomaga między innymi podkreślić piękną strukturę pofalowanych włosów. Z kolei głębokie nawilżenie docenią głównie suche włosy i przesuszone końcówki.
Jaki SPF jest odpowiedni tylko do twarzy?
Sama stosuję SPF 30. Podczas porannych zabiegów na krem na dzień nanoszę krem ochronny. Dla mojej suchej skóry lepsze są kremy o lżejszej konsystencji. Krem zapewniający ochronę przeciwsłoneczną należy stosować nie tylko na urlopie. Jeśli jeszcze nie chronisz się przed słońcem, to najwyższy czas zacząć.
Dowiedziono, że codzienne stosowanie ochrony przeciwsłonecznej znacząco opóźnia proces starzenia. Prawidłowa ochrona przeciwsłoneczna to zatem najlepszy pomocnik w walce przeciwko starzeniu, co oczywiście dotyczy także mężczyzn. Ich skóra jest wprawdzie grubsza, ale w ciągu życia bywa bardziej sucha i porowata, chociaż mężczyźni aż tak się tym nie przejmują. Ich skóra reaguje na słońce podobnie jak skóra kobiet. Wyraźniejsze zmarszczki pojawiają się u mężczyzn po 40 roku życia, skóra bywa bardziej ściągnięta. Widoczne stają się też popękane naczynka. U mężczyzn dużo częściej występuje też rak podstawnokomórkowy. To nowotwór skóry rozwijający się w najbardziej narażonych na działanie słońca miejscach skóry, bywa złośliwy i łagodny. Dlatego warto pamiętać o corocznej kontroli znamion, która stanowi bardzo ważną profilaktykę dla całej rodziny.
Czy masz wrażliwą skórę? Sięgnij po fluid-krem do opalania z SPF 50+. Osłabiona bariera skórna potrzebuje silniejszej ochrony. Jeśli masz przebarwienia, powinnaś się na stałe zaprzyjaźnić z preparatami z filtrem SPF.
Jeśli należysz do kobiet, które z jakiegokolwiek powodu nie lubią nakładania więcej warstw produktów, wypróbuj Purito Daily Go-To Sunscreen, lekki krem ochrony do twarzy SPF 50+. Tak lekkie kremy możesz nanosić nawet w większej liczbie warstw, a i tak nie będziesz mieć wrażenia, że skóra jest obciążona i „dusi się”. Drugą możliwością jest pominięcie w swoich zabiegach upiększających klasycznego kremu na dzień i zastąpienie go produktem z filtrem SPF, głównie w miesiącach letnich.
Wiele kobiet ma problem z delikatną i wrażliwą skórą na ustach. W takiej sytuacji polecam balsamy z wysokim SPF, które pielęgnują, a jednocześnie chronią usta.
Czy podkład z SPF zapewnia dostateczną ochronę?
Czy wystarczy nanieść podkład z SPF, by nasza skóra była wystarczająco chroniona? Nic podobnego! Podkład z SPF zapewnia wprawdzie określony poziom ochrony, ale nigdy nie zastąpi wysokiej jakości produktu z filtrem SPF. A to z prostego powodu: podkładu nie nanosisz na skórę twarzy w taki sam sposób jak krem, to znaczy na całą twarz, szyję i ewentualnie dekolt. Niektóre z nas stosują podkład tylko jako korektor, czyli wyłącznie na niektóre partie twarzy.
Wskazane jest jednak stosowanie produktu ochronnego razem z podkładem z SPF. W przypadku niektórych typów skóry naniesienie podkładu może uchronić skórę przed powstaniem przebarwień. W każdym przypadku podkład, krem tonujący lub krem BB z filtrem będą wspaniałym wyborem, jeśli zechcesz zapewnić twarzy jeszcze lepszą ochronę przed słońcem.
Filtr SPF to po prostu konieczność. Potrzeba. Rutyna. Nie unikajmy słońca. Ale cieszmy się nim z rozsądkiem.