Przejdź do głównej zawartości

Projekt MAKE SPF YOUR BFF: promieniowanie UVA i UVB – które z nich jest gorsze?

27.04.2023

Iva Davies

Przeczytasz w 4 minuty

W ostatnim odcinku naszej serii blogowej MAKE SPF YOUR BFF, omawialiśmy, dlaczego należy nakładać krem z filtrem każdego ranka (a nawet w ciągu dnia). Tym razem skupimy się na tym, czym właściwie jest promieniowanie UV, na czym polega i jaki jest jego wpływ na skórę.

Promieniowanie UV – co to jest? 

Promieniowanie ultrafioletowe (UltraViolet) to typ promieniowania słonecznego. Istnieją trzy rodzaje: UVA, UVB i UVC. Od UVC nam na szczęście nic nie grozi, ponieważ zostaje zatrzymane przez warstwę ozonową atmosfery. Inaczej jest z promieniowaniem UVA i UVB.

Mogą mieć szkodliwy wpływ na skórę, oczy i system odpornościowy oraz być przyczyną poparzeń, raka skóry i innych schorzeń. Jest nam ono potrzebne do życia, jednocześnie jednak trzeba się przed nim chronić. Pomogą nam w tym wysokiej jakości kremy do twarzy z filtrami o szerokim spektrum ochrony, które chronią skórę przez promieniowaniem UVA i UVB. Poznasz je po oznaczeniach UVB/UVA, filtr SPF/PA+ lub broad spectrum.  Najlepiej sięgaj od razu po kremy ochronne PA+++ lub PA++++.

Wskaźnik PA: 

  • PA+ = słaby stopień ochrony przed promieniowaniem UVA
  • PA++ = średni stopień ochrony przed promieniowaniem UVA
  • PA+++ = wysoki stopień ochrony przed promieniowaniem UVA
  • PA++++ = bardzo wysoki stopień ochrony przed promieniowaniem UVA.

Promieniowanie UVA 

Promienie UVA stanowią około dziewięćdziesiąt pięć procent światła słonecznego, na które jesteśmy codziennie narażeni. Dokładnie tak – codziennie. Promieniowanie UVA jest z nami przez cały czas. Nawet wtedy, kiedy jest pochmurno, pada deszcz lub jest taka mgła, że nie jesteśmy w stanie dostrzec czubka własnego nosa. Przechodzi też przez szkło. A jak już wiemy, że nie da się przed nimi ukryć, to czas spojrzeć prawdzie w oczy i dowiedzieć się, jakich nieprzyjemności może być przyczyną.

Najłatwiejsze w zapamiętaniu będzie uvA – A jak ageing. Czyli starzenie się. Promienie UVA wnikają w skórę głębiej niż promienie UVB, uszkadzając włókna kolagenowe i prowadząc do przedwczesnego starzenia się skóry. Możesz spodziewać się po nim ekspresowego pojawienia się zmarszczek i plam pigmentowych. Promieniowanie to może również powodować alergię na słońce oraz przyczynić się do rozwoju raka skóry.

A więc jeśli ochronisz swoją twarz i ciało przed tym rodzajem promieniowania, zachowasz młodość (niemal) na wieki.

Najlepsze kremy do twarzy o szerokim spektrum ochrony

Promieniowanie UVB 

Promienie UVB są krótsze niż promienie UVA i nie wnikają tak głęboko w skórę. Nie przenikają też przez chmury i szkło, więc nie szkodzą Twojej skórze, kiedy jest pochmurno. Na czym więc polega ich szkodliwość? Sięgnijmy znowu po pomoc, czyli uvBB jak burning. Czyli oparzenie. Promieniowanie UVB jest odpowiedzialne za zaczerwienienie skóry, oparzenia słoneczne i inne zmiany na powierzchni skóry. Mogą też niestety oczywiście powodować raka skóry.

Promieniowanie UVB jest najbardziej odczuwalne w obszarach równikowych. Na naszej, północnej półkuli jest ono najintensywniejsze od kwietnia do października. W tym okresie ważna jest dodatkowa ochrona, zwłaszcza w godzinach od 10 do 16. Promieniowanie UVB jest również znacznie silniejsze na większych wysokościach, dlatego narciarze i turyści górscy nie powinni zapominać o porządnym posmarowaniu twarzy odpowiednim kremem. Co więcej, śnieg, piasek i woda odbijają promienie UV, dlatego naprawdę ważne jest, aby w takich warunkach chronić skórę specjalnymi kremami z faktorem ochronnym

Najlepsze kremy do ciała o szerokim spektrum ochrony

Teraz już wiesz, dlaczego bez filtra ani rusz! W kolejnej odsłonie naszego projektu MAKE SPF YOUR BFF przyjrzymy się różnicy między filtrami chemicznymi i fizycznymi.