Żele i batony energetyczne: kiedy, dlaczego i jak?
Tak, jak samochód potrzebuje paliwa do jazdy, Twój organizm potrzebuje regularnego i odpowiedniego odżywiania. Tym bardziej, jeśli uprawiasz sport. Organizm ludzki jest jednak bardziej skomplikowany niż samochód i czasem potrzebuje uzupełnienia energii także w trakcie aktywności sportowej – czy to dłuższej wycieczki rowerowej, pieszej wyprawy czy półmaratonu. W takim przypadku w plecaku lub na pasie powinien się znaleźć suplement diety, który doda Ci energii: baton energetyczny lub żel energetyczny.
Kiedy wybrać żel energetyczny, a kiedy baton energetyczny?
Forma płynu lub żelu jest znacznie szybciej i łatwiej przyswajalna niż pokarm stały. Jeżeli więc jesteś w trakcie ciężkiego treningu lub zawodów, kończą Ci się baterie, ale za chwilę znowu będziesz pedałować/biec pełną parą, nie możesz sobie pozwolić na niestrawność. W takim przypadku sięgnij po żel energetyczny, który dzięki swojej konsystencji jest łatwo przyswajalny. Dzięki praktycznemu opakowaniu żel energetyczny mieści się w kieszeni i nie przeszkadza podczas aktywności.
Jeżeli jednak wybierasz się na długą wędrówkę lub planujesz aktywność fizyczną nieco dłuższą, ale nie tak intensywną, wystarczy Ci baton energetyczny. Będzie się wprawdzie dłużej trawił, ale w tym przypadku nie będzie Ci to przeszkadzać.
Jakie substancje znajdziemy w żelach energetycznych?
Największy procent będą tu stanowić cukry (węglowodany szybko przyswajalne), różne substancje stymulujące, takie jak kofeina czy tauryna, aminokwasy chroniące masę mięśniową i zwiększające wydolność, witaminy, minerały, a czasem jakieś substancje słodzące.
Wskazówka: Odżywianie podczas treningu to ostatnia rzecz, którą należy się zająć w swojej diecie. Nie wolno zapominać o zrównoważonym posiłku przedtreningowym, pełnym węglowodanów złożonych i wysokiej jakości białka, a dodatkowo można się też pobudzić odpowiednim preworkoutem.