Wrażliwa skóra głowy
- Alfaparf Milano 1
- Dr. Barbara Sturm 1
- Joanna 1
- Nioxin 6
- Pantene 2
- Dla kobiet 10
- Dla mężczyzn 2
Sucha i swędząca skóra głowy – piękno włosów zaczyna się od zdrowej skóry
Borykasz się z nieprzyjemnie napiętą, suchą i swędzącą skórą głowy pokrytą nieestetycznymi łuskami? Dowiedz się, jak pielęgnować swędzącą i łuszczącą się skórę głowy, jak wybrać najlepszy szampon do suchej skóry głowy i przeciwdziałać nawrotom łupieżu! Zdrowa skóra głowy to podstawa zdrowych i pięknych włosów.
Jak rozpoznać suchą skórę głowy?
Jeśli naturalne procesy skóry, takie jak produkcja sebum i proces nawadniania, zostaną zakłócone, skóra zaczyna się przesuszać. Pierwsze objawy to właśnie nieprzyjemne ściągnięcie, swędzenie i szczypanie skóry głowy. Następnie może pojawić się zaczerwienienie, a także sucha skóra na włosach, przypominająca łupież. Włosy łatwiej się łamią, tracą blask, a włókno włosowe nie jest już wystarczająco chronione przed czynnikami zewnętrznymi. Ostatecznie skóra może przepuszczać zanieczyszczenia w głąb skóry głowy i wywoływać w niej mikro stany zapalne. Dlatego nie należy lekceważyć tego problemu i znaleźć jego przyczyny.
Przyczyny suchej i uwrażliwionej skóry głowy
Sucha i swędząca skóra głowy może mieć wiele przyczyn, najczęściej związanych z niewłaściwą pielęgnacją włosów, ale winny może być również stres, procesy starzenia, a także czynniki środowiskowe. Najczęstsze przyczyny suchej skóry to:
- Zbyt częste mycie włosów lub zbyt gorąca woda podczas mycia, które mogą pozbawiać skórę ochronnego filmu tłuszczowego.
- Starzenie się skóry w naturalny sposób prowadzi do jej nadmiernego przesuszenia.
- Stosowanie nieodpowiednich kosmetyków do włosów, które podrażniają i odwadniają skórę, a także niedostateczne zmycie szamponu podczas mycia włosów.
- Częste farbowanie i zabiegi z zastosowaniem wysokich temperatur (kręcenie, prostowanie, suszenie suszarką).
- Stres fizyczny lub emocjonalny.
- Zmiany hormonalne i niewłaściwy styl życia (palenie papierosów, alkohol).
- Niedobór witamin i składników mineralnych w diecie, głównie niedobór witaminy A, cynku oraz kwasów tłuszczowych omega-3.
- Nadmierna ekspozycja na światło słoneczne oraz gorące lub zimne powietrze.
- Atopowe zapalenie skóry lub łuszczyca.
Sucha skóra głowy czy łupież? Oto jest pytanie.
Sucha skóra głowy może w pierwszej chwili przypominać łupież. Ale to dwa różne problemy skórne. Jak więc można stwierdzić z całą pewnością, czy jest to sucha skóra głowy czy już łupież?
- Sucha skóra głowy, czyli “łupież suchy”, ma postać białych lub szarych łusek, które pojawiają się po podrapaniu skóry głowy lub podczas rozczesania włosów, ponieważ bardzo łatwo złuszczają się z powierzchni skóry. Jednocześnie suchej skórze często towarzyszą suche włosy, które mają tendencję do łamania się i strzępienia.
- Z kolei łupież tłusty jest wynikiem zwiększonej produkcji sebum, kiedy łuski mają tendencję do przyklejania się do skóry głowy. Łupież tłusty, inaczej łojotokowy, ma zwykle żółtawy kolor, jest cięższy, gromadzi się na skórze w formie łusek i jest trudny do usunięcia. W dodatku lubi powracać, ponieważ jego przyczyną jest namnażanie się drożdżaka z gatunku malassezia furfur. W tym przypadku zaleca się produkty z olejkami z drzewa herbacianego oraz kosmetyki CBD do włosów.
Co stosować na suchą skórę głowy, aby skutecznie ją ukoić i nawilżyć?
Pierwszym krokiem jest zadbanie o odpowiednią dietę bogatą w witaminy i minerały oraz dostateczną podaż płynów. Jeśli chcesz zwiększyć podać korzystnych substancji, wypróbuj witaminy do włosów, które zawierają biotynę, selen, cynk i inne substancje niezbędne dla zdrowia skóry i włosów.
Aby jeszcze bardziej wzmocnić efekt ogólnego odżywienia i nawilżenia skóry głowy, można również postawić na odpowiednią pielęgnację zewnętrzną, która zapobiegać będzie nieprzyjemnemu swędzeniu i łuszczeniu się skóry głowy. Zacznij od wyboru najlepszej pielęgnacji. Wybierz szampon na swędzącą skórę głowy, szampon do suchej skóry głowy, a także uzupełniające je odżywki, balsamy i toniki do włosów.
Szampon do suchej skóry głowy
Co zastosować w pierwszej kolejności w przypadku suchej skóry głowy? Właściwa pielęgnacja skóry wrażliwej zaczyna się od delikatnego oczyszczania. Delikatny szampon do suchej i swędzącej skóry głowy pomoże złagodzić świąd, zapewni natychmiastowe nawilżenie, a nawet jest w stanie zapobiegać stanom zapalnym. Dzięki naturalnym składnikom i neutralnemu pH przywraca równowagę produkcji sebum, delikatnie oczyszcza i regeneruje skórę.
Szampon na swędzącą skórę głowy i inne tego typu produkty powinny zawierać substancje aktywne, takie jak:
- Mocznik wykazuje doskonałe właściwości nawilżające i łagodzące.
- Aloes odżywia cebulki włosów i skutecznie nawilża skórę.
- Gliceryna, uważana za naturalną substancję nawilżającą, zatrzymuje nawodnienie w głębi skóry.
- Kolagen skutecznie wzmacnia skórę głowy i zapobiega nadmiernemu wypadaniu włosów.
- Polidokanol skutecznie łagodzi świąd.
- Kwas mlekowy (mleczan) wspomaga regulację nawodnienia w skórze.
Produkty do pielęgnacji suchej skóry głowy nie powinny zawierać:
- Alkoholu, który przyczynia się do wysuszenia skóry.
- Silikonów, które zapychają pory skóry.
Peeling do skóry głowy
Podaruj swoim włosom i skórze od czasu do czasu porządny detoks. Peeling do włosów doskonale oczyszcza skórę głowy z zanieczyszczeń, pozostałości po produktach do stylizacji i obumarłych komórek naskórka oraz sprzyja lepszemu ukrwieniu i dotlenieniu skóry.
Nawilżająca pielęgnacja nie tylko dla włosów
Aby ukoić skórę po dokładnym umyciu, następny w kolejce jest zabieg głęboko odżywiający – specjalna odżywka czy maska do suchej skóry głowy podtrzymywać będzie optymalne nawilżenie skóry i włosów oraz wzmacniać je i chronić przed dalszymi uszkodzeniami.
Specjalna pielęgnacja dla ekstremalnie suchej skóry głowy
Jak pielęgnować suchą skórę głowypomiędzy myciami? Zrób jeszcze jeden krok w kierunku pięknych włosów i zdrowej skóry głowy. W ofercie dostępne są specjalne wcierki i toniki do skóry głowy, które przywracają jej niezbędne nawilżenie oraz rewitalizują ją i chronią przed wpływem czynników zewnętrznych.
- Toniki do włosów i skóry głowy łagodzą świąd i podrażnienia oraz poprawiają ogólną kondycję skóry. Ponadto wzmacniają cebulki włosowe i barierę ochronną skóry oraz redukują wypadanie włosów. Możesz stosować tonik nawet dwa razy dziennie, aby złagodzić ostry świąd. Wcierki do włosów do suchej skóry głowy mogą zawierać kofeinę, która wzmacnia cebulki włosów, niacynę wspomagającą krążenie krwi czy cynk, który przyczynia się do wzrostu włosów.
- Serum do włosów łagodzi podrażnienia suchej skóry głowy i głęboko ją odżywia. Sera bogate są zwykle w naturalne ekstrakty i inne składniki aktywne, takie jak kwas hialuronowy, witaminę E czy rumianek.
Nasza sugestia: Co może wesprzeć dodatkowo suchą skórę głowy jeszcze przed samym myciem włosów? Zapewnij swojej skórze dodatkową pielęgnację i zrób odżywczy okład na godzinę przed myciem włosów. Wypróbuj naturalny olejek do włosów przeznaczony do suchej skóry głowy, na przykład olejek morelowy, różany czy arganowy.
Zapewnij ulgę suchej i podrażnionej skórze głowy i ciesz się znów błyszczącymi i pięknymi włosami! Ekstremalnie sucha skóra i swędząca głowa zasługują na najlepszą pielęgnację. Sięgnij po wzmacniające maski i szampony do suchej skóry głowy czy odżywczy tonik lub serum do włosów, które raz na zawsze zapewnią Ci ulgę i rozwiążą problem nieprzyjemnego świądu i dyskomfortu!