Przejdź do głównej zawartości

Uspokajające zapachy do sypialni. Zapach ziół ułatwia zasypianie, zapach bawełny przynosi poczucie bezpieczeństwa

24.05.2023

Jana Potuznik

Przeczytasz w 3 minuty

Wyobraź sobie, że Twoja sypialnia do oaza spokoju. Wystarczy przekroczyć jej próg, by poczuć, jak uspokaja się rytm serca, automatycznie bierzesz głęboki oddech, mięśnie rozluźniają się... Ze spokojem od razu usypiasz. Brzmi jak marzenie ściętej głowy? Niekoniecznie! Często wystarczy sięgnąć po odpowiedni zapach do sypialni!

Pachnąca terapia antystresowa 

Codziennie to samo –  ciało spięte po całym tygodniu, mózg zmęczony po wysiłku po wszystkich już zrobionych lub dopiero czekających go zadaniach. A co dopiero myśli o nadchodzącym dniu! Meetingi w pracy. Testy w szkole. Sterta domowych obowiązków. Zamiast się zrelaksować, mózg pracuje na najwyższych obrotach.

Kładziesz się do łóżka i nie możesz usnąć. A przecież tak bardzo potrzebujesz odpocząć! Tylko że im bardziej się stresujesz, tym trudniej jest Ci usnąć. Na szczęście mogą Ci w tym pomóc kojące zapachy. Czyli jakie? 

Zioła, które rozluźnią każdego 

Jeśli masz taką możliwość, postaw na zioła. Wieczorem zaparz sobie ulubione zioła ułatwiające zasypianie. Dobrze sprawdzi się rumianek, lawenda, melisa, waleriana, do mieszanek czasami dodaje się też konopie lub mak polny...

W sypialni oprócz herbatki możesz też sięgnąć po ziołowe zapachy. Najwygodniejszą opcją jest lawendowy spray do pościeli. Wystarczy rozpylić spray na poduszkę i cieszyć się delikatną słodyczą zapachu lawendy. To szybkie rozwiązanie, po które możesz sięgnąć również w podróży. Tak samo jak po relaksacyjny spray do pomieszczeń.

Co wolisz – spray do pościeli czy spray do pomieszczeń?

Dyfuzory ultradźwiękowe tworzące mieszanki wyjątkowych zapachów 

Zastanawiasz się nad wypróbowaniem dyfuzora ultradźwiękowego? Możesz w nim zmieszać różne zapachy, w zależności od nastroju. Do wieczornej mieszanki olejków eterycznych nie zapomnij dodać lawendy. Jej właściwości harmonizujące są naprawdę wyjątkowe! 

Jeśli chodzi o inne olejki, dobrze działa też delikatna melisa lub, co może wydawać się zaskakujące, olejek majerankowy, który nie tylko uspokaja, ale też ułatwia spokojne oddychanie. Jeżeli chcesz zatrzymać gonitwę myśli, wlej do dyfuzora kilka kropel wanilii lub żywicy benzoesowej. 

Jeśli masz taką możliwość, kupuj tylko naturalne olejki eteryczne. Działają najlepiej i możesz mieć pewność, że mają naturalny skład.

Jeśli masz taką możliwość, kupuj tylko naturalne olejki eteryczne. Działają najlepiej i możesz mieć pewność, że mają naturalny skład.

Zapach bawełny, prania i górskiego powietrza 

Zastanów się, kiedy najlepiej Ci się śpi... W otoczeniu gór i lasów, gdzie jest świeże powietrze? Czy nie zasypia Ci się lepiej w świeżo zmienionej pościeli?

Tak po prostu jest –  do najbardziej uspokajających należą zapachy świeżego powietrza, lasu, morza, bawełny oraz świeżo wypranej pościeli. Każdy z nich działa wspaniale jako zapach ułatwiający zasypianie. A najlepsze jest to, że możesz się nimi otoczyć również w sypialni dzięki świeczkom, sprayom i dyfuzorom trzcinowym.

Świece zapachowe i inne pachnące rozwiązania na spokojny sen

Wyrafinowane zapachy dla wymagających śpiochów 

Wolisz bardziej wyrafinowane i bardziej skomplikowane kompozycje zapachowe? Wśród uspokajających zapachów do sypialni z pewnością znajdziesz coś dla siebie. Pole do popisu jest też szerokie jeśli chodzi o zapachy wprowadzające intymną atmosferę.

Pozwól sobie na odrobinę sypialnianej prowokacji

A tak swoją drogą, to wiele z wymienionych zapachów nadaje się również na prezent! Dla każdego, kto jest Ci bliski...