Jak rozpoznać łojotokowe zapalenie skóry?
Jeśli zaobserwujesz u siebie powyższe objawy, oznacza to, że na Twojej skórze rozwinął się stan zapalny, wywołany nadmiernym namnożeniem się drożdżaków typu Malassezia. Skóra stara się temu przeciwdziałać, przyspieszając produkcję komórek skóry. To sprawia, że komórki starzeją się szybciej, a proces złuszczania przebiega bardziej gwałtownie. Stany zapalne widoczne są w miejscach, gdzie skóra naturalnie produkuje większą ilość sebum – najczęściej na skórze głowy, za uszami, wzdłuż linii włosów i na twarzy.
Łojotokowe zapalenie skóry (ŁZS) nie jest chorobą zakaźną ani stanowiącą zagrożenie dla zdrowia. Może jednak oddziaływać na Twoje samopoczucie i wpływać na sferę psychiczną, społeczną i emocjonalną.
Co stanowi przyczynę łojotoku?
Podatność na tę chorobę jest w dużej mierze zdeterminowana przez predyspozycje genetyczne. Przyczyną mogą być zaburzenia hormonalne, nadmiernie przetłuszczająca się skóra lub zaburzenia na tle immunologicznym. Jeśli borykasz się z łojotokowym zapaleniem skóry, skonsultuj się z lekarzem, aby sprawdzić, czy nie masz niedoboru witaminy B. Chorobę zaostrza (jak większość problemów zdrowotnych) niezdrowy tryb życia czy długotrwały stres. Chociaż często można zauważyć redukcję łojotoku w miesiącach letnich (dzięki ekspozycji na słońce), zdecydowanie warto pamiętać o ochronie SPF i noszeniu nakrycia głowy podczas słonecznych dni.
Co robić w przypadku łojotokowego zapalenia skóry?
Jeśli podejrzewasz, że Twój problem nie jest zwykłym łupieżem, warto jak najszybciej udać się do dermatologa. Na szczęście na rynku znajdziesz wiele produktów, które są w stanie wesprzeć leczenie łojotoku, zlokalizowanego na skórze głowy. Zalecamy szampon przeciwłojotokowy Alfaparf Milano Semi Di Lino Scalp Rebalance, który wspomaga skórę głowy w regulacji produkcji sebum, a przy regularnym stosowaniu przywraca naturalną równowagę pH. Natychmiastową ulgę przy świądzie skóry głowy zapewnią Ci również szampony Ducray Kelual DS czy Vichy Dercos Anti-Dandruff, które koją uwrażliwioną skórę.
6 podstawowych wskazówek dotyczących łojotoku
- Dokładnie zmywaj ze skóry wszystkie produkty
Bez względu na to, czy jest to żel pod prysznic, szampon czy kosmetyk do mycia skóry, zawsze upewnij się, że stosowany produkt został dokładnie zmyty ze skóry i włosów. Spłukiwanie skóry i włosów powinno trwać dwa razy dłużej niż samo mycie czy oczyszczanie.
- Dokładnie oczyść swoją skórę
Dla detoksykacji skóry i cebulek włosów zalecamy włączenie do regularnej pielęgnacji peelingu do włosów. Wypróbuj na przykład Fusio Scrub Énergisant. Po umyciu włosów szamponem i spłukaniu ich wodą, nałóż peeling i wykonaj bardzo delikatny masaż. Usuniesz w ten sposób pozostałości zanieczyszczeń i obumarłe komórki skóry.
- Ogranicz ilość stosowanych kosmetyków
Podczas okresów nasilenia choroby lub podczas leczenia warto czasowo zrezygnować z produktów do stylizacji, makijażu czy niektórych kosmetyków, które mogą dodatkowo obciążać lub uwrażliwiać skórę. Perfumy stosuj raczej na ubranie niż na skórę. Przełóż wizytę u fryzjera, zwłaszcza jeśli planujesz koloryzację włosów.
- Noś materiały oddychające
Staraj się wybierać odzież wykonaną z naturalnych tkanin. Zapewniają one cyrkulację powietrza na powierzchni skóry. Sztuczne tkaniny i materiały tworzą z kolei idealne środowisko do namnażania się drożdży.
- Nie zapomnij o wewnętrznym oczyszczaniu
Zrównoważona dieta z odpowiednią ilością witamin i minerałów z pewnością wpłynie korzystnie na stan Twojej skóry. Ogranicz do minimum spożycie alkoholu oraz bardzo pikantnych lub słodkich potraw. Postaraj się znaleźć sposób, aby zredukować nadmierne obciążenie emocjonalne i stres.
- Konsekwencja w leczeniu łojotoku to klucz do sukcesu
Należy pamiętać o regularnym stosowaniu leków, zaleconych przez lekarza dermatologa.
Problemów występujących przy łojotoku nie pozbędziemy się z dnia na dzień. Łojotokowe zapalenie skóry jest chorobą przewlekłą, do której leczenia trzeba wiele wytrwałości, cierpliwości i konsekwencji. Jeśli jednak zapewnisz swojej skórze odpowiednią pielęgnację i regularnie będziesz odwiedzać lekarza specjalistę, możesz przejąć kontrolę nad chorobą i jej niepożądanymi objawami.