Przejdź do głównej zawartości

Najczęściej popełniane przez nas błędy w zimowej pielęgnacji skóry. Czy też je popełniasz?

29.01.2024

Petra Vachousek

Przeczytasz w 6 minut

Słabo nawilżona cera. Jeśli w ogóle jakiś krem z filtrem, to tylko na nartach – oczywiście pod warunkiem, że świeci słońce. Wypijanie niewystarczającej ilości płynów. Brzmi znajomo? Pielęgnacja skóry w okresie zimowym ma określone zasady. Ignorując je, ryzykujesz, że cera się na Tobie „zemści”. Jak unikać podstawowych błędów w pielęgnacji cery, kiedy za oknem szaleją mrozy?

Odnosisz wrażenie, że dobrze dbasz o swoją cerę. Codziennie rano dokładnie ją oczyszczasz, wieczorem nie lekceważysz demakijażu. Używasz kosmetyków wysokiej jakości. Pamiętasz o użyciu serum, nakładasz krem na dzieńna noc. Pewnie dałoby jeszcze radę wymienić kilka kolejnych produktów. Pomimo to wydaje Ci się, że Twoja cera nie jest w najlepszej kondycji.  Dlaczego tak się dzieje? Być może nieświadomie popełniasz któryś z poniższych błędów: 

1. Zapominasz o nawilżaniu 

Ktoś kiedyś puścił w obieg fake newsa, że zimą nie można używać kremów nawilżających, bo zawierają cząsteczki wody, które pod wpływem zimna zamarzają na skórze i są dla niej szkodliwe. Skądże znowu! Cera źle reaguje na częste zmiany temperatur, przegrzane pomieszczana i suche powietrze. To dlatego właśnie zimą bywa tak często przesuszona. 

“Sięgaj po kremy ze składnikami nawilżającymi i szukaj produktów zawierających probiotyki.”

Krem nawilżający tworzy na powierzchni skóry warstwę ochronną, która zapobiega utracie nawilżenia. Jest ono dla cery niezbędne, szczególnie zimą. Możesz spokojnie wybrać gęstszy krem od tego, którego używasz latem.  

– W składzie produktów zwracaj uwagę na składniki nawilżające, do których należą np. gliceryna i kwas hialuronowy. Pamiętaj również o ceramidach, lipidach, olejach i peptydach. Sięgaj też po produkty zawierające probiotyki, które wzmacniają mikrobiom skóry – zaleca Kristýna Majerová, ekspertka w dziedzinie medycyny estetycznej z @better_skin_now.

Twoi obrońcy nawilżenia

2. Zaprowadź rewolucję w swojej rutynie pielęgnacyjnej 

Niektórzy z nas do pielęgnacji cery używają tych samych produktów przez cały rok, podczas gdy inni wraz ze zmianą pory roku wymieniają też kompletnie kosmetyki, do których cera już zdążyła przywyknąć. Ani jedno z tych radykalnych podejść nie jest w 100% odpowiednie.  W ten sposób fundujemy naszej cerze szok, który może nas kosztować podrażnienia. Spróbuj wsłuchać się w autentyczne potrzeby Twojej cery. Kiedy odczuwasz dyskomfort, od razu reaguj. 

– Jeśli Twoja cera po wielu miesiącach zdążyła przywyknąć do lekkich i żelowych kremów do twarzy, przerzucenie się na 100% masło shea nie będzie najlepszym pomysłem. Taka zmiana może doprowadzić do pojawienia się trądziku lub wyraźnego pogorszenia kondycji skóry. Dlatego zalecam ostrożną wymianę zestawu kosmetyków. – radzi kosmetyczka i właścicielka studia pielęgnacji skóry Jekatěna Nagy. 

Serum do twarzy zapewniające delikatną pielęgnację zimą

3. Nie stosujesz kosmetyków z filtrem ochronnym 

Zachmurzone niebo i temperatura na minusie nie sprzyjają pamiętaniu o kremach z filtrem. Warto jednak regularnie sobie o tym przypominać. Zimowe słońce wygląda bardzo niepozornie, ale w rzeczywistości promieniuje z wielką siłą. Promieniowanie UVB jest o nieco mniej intensywne, ale nie dotyczy to promieniowania UVA, które przedostaje się zarówno przez zachmurzone niebo, jak i szyby. 

„Polecam stosowanie filtra SPF 30 albo nawet 50. Trzydziestka nadaje się do warunków miejskich, w góry zabrałabym ze sobą pięćdziesiątkę.“

Promieniowanie UVA zwiększa ryzyko wystąpienia raka skóry.  – Powoduje również przedwczesne starzenie się skóry, którego objawami są np. utrata elastyczności, pojawienie się zmarszczek i nieestetyczne przebarwienia – wyjaśnia kosmetolożka Veronika Michalová z @veronika.skincare.

Niezależnie od tego, czy słońce świeci czy nie, produktów z filtrem SPFużywaj przez 365 dni w roku. Idealne są kremy na dzień wyposażone w wystarczająco wysoki poziom ochrony. – Warto sięgnąć po kremy z filtrem SPF 30 albo nawet SPF 50. W mieście wystarczy smarować się trzydziestką, na wyjazd w góry czy na narty lepiej zaopatrzyć się w produkt z wyższym filtrem. Aplikację kremu należy powtarzać kilka razy dziennie – dodaje kosmetyczka. 

Zapanuj nad promieniami słońca

4. Wypijasz mało płynów, narażasz skórę na podrażnienia mechaniczne  

Zimą zazwyczaj pijemy mniej wody, ale zapotrzebowanie organizmu – w tym cery – na wodę nie znika wraz z pojawieniem się mrozu. Dlatego staraj się pić co najmniej dwa dzbanki niegazowanej wody z plasterkami cytryny i cynamonem dziennie. Sięgnij po herbaty rozgrzewające i porządny, gorący bulion. 

Kiedy już odpowiednio się nawodnisz, zwróć uwagę na swoją garderobę. Gryzące golfy i szorstkie szaliki mogą podrażniać i osłabiać skórę poprzez tarcie. Dlatego lepiej wybierać przyjemniejsze materiały, które są delikatniejsze dla naszej skóry. 

Czy zdarza Ci się popełniać któryś z powyższych błędów? Jeśli nie, to teraz masz 100% pewność, że robisz wszystko jak należy – i nasze gratulacje! 

Nasza wskazówka: Skóra twarzy i ciała również skorzystają (nie tylko zimą) na regularnej suplementacji kolagenem. Jeśli chcesz uzupełnić jego niedobory, najskuteczniejszym sposobem by to zrobić, jest spożywanie kolagenu w postaci suplementu diety. Pozyskuje się go ze źródeł zwierzęcych – z tkanek wołowych lub wieprzowych albo z ryb. Kolagen rybi (zwany też morskim) jest bardzo dobrze przyswajalny przez organizm i stanowi źródło szeregu aminokwasów. Jednym z nich jest hydroksyprolina, która stanowi najważniejszy składnik do produkcji kolagenu w komórkach.

Wybierz najskuteczniejszy kolagen