Pory są niezbędne skórze, aby mogła pozyskiwać przez nie tlen oraz wydzielać sebum, usuwając szkodliwe substancje. Jeśli hormony są w równowadze, sebum wydziela się i rozprowadza po powierzchni skóry naturalnie, nie powodując żadnych problemów. Zaczynają się one jednak, kiedy gruczoły skóry produkują sebum zbyt intensywnie. Jego nadmiar wraz z obumarłymi komórkami skóry oraz zanieczyszczeniami zapycha i rozszerza pory. Czarna barwa zaskórników powstaje w wyniku utleniania się górnej warstwy zatkanego pora.
Z czym walczysz
Niesławne zaskórniki i wągry najczęściej pojawiają się na skórze mieszanej i tłustej, a walka z nimi jest zwykle długa i pełna desperacji. W Ameryce istnieje nawet definicja zaburzenia o nazwie porexia, powstającego w wyniku zbytniego koncentrowania się na rozszerzonych porach. My w Polsce być może nie poświęcamy wągrom aż tyle uwagi, ale z pewnością słyszeliśmy o ludziach, którzy zrobią wszystko, aby pozbyć się zaskórników. A może sami nimi jesteśmy?
Dlaczego to takie trudne?
Chociaż wydaje się, że zwyczajne mycie twarzy może rozwiązać sprawę, płukanie skóry wodą niestety nic nie daje. Może jedynie przesuszać skórę, co stanowi nowy impuls do zwiększonej produkcji sebum i nie pomaga hamować procesu powstawania zaskórników. Istnieje jednak kilka sprawdzonych sposobów na dogłębne oczyszczanie skóry, aby znów cieszyć się jej promiennym blaskiem.
10 najlepszych sposobów na zmniejszenie porów:
1. Oczyszczanie to podstawa
Niezależnie od tego, czy stosujesz makijaż, czy nie, pamiętaj o oczyszczaniu skóry rano i wieczorem. Chociaż rankiem Twoja skóra wygląda na czystą, ze względu na nocny proces detoksykacji potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji również po przebudzeniu. Aby pozostała świeża przez cały dzień, zapewnij jej od czasu do czasu pielęgnację opartą na ekstrakcie z rumianku i niacynamidzie (forma witaminy B3), które znajdziesz na przykład w oczyszczającym sprayu do twarzy Revolution Skincare Niacinamide. Substancje zawarte w produkcie regulują produkcję sebum
2. Skuteczni pomocnicy
Czasami wystarczy niewielki zator, spowodowany obumarłymi komórkami skóry, aby por przestał być drożny. W przypadku tłustej lub mieszanej skóry regularny peeling to podstawa. Oprócz produktów o działaniu ścierającym, świetnie sprawdząją się również mechaniczne lub elektryczne szczoteczki do twarzy, które głęboko oczyszczają rozszerzone pory i stymulują ukrwienie skóry. Dodatkową korzyść stanowi fakt, że przy pomocy niektórych z nich możesz nanosić kosmetyki do rozszerzonych porów.
3. Ostrożnie z dotykiem
Nawet jeśli dbasz o higienę, na skórze dłoni znajduje się mnóstwo bakterii. Jeśli stale dotykasz twarzy, zwiększa się ryzyko zanieczyszczenia porów.
4. Cynk może Ci pomóc
Tlenek cynku, tj. mikropigment pochodzenia mineralnego, zawarty w kosmetykach wykazuje właściwości antyseptyczne i ściągające, aktywując mechanizmy obronne i procesy gojenia się skóry. Co powiesz na lekki krem nawilżający do skóry z rozszerzonymi porami i przeciwdziałający błyszczeniu się skóry Bioderma Sébium Mat Control ?
5. Doraźne rozwiązania
Jeśli chcesz szybko rozwiązać problem rozszerzonych porów na nosie czy policzkach, sięgnij po jednorazowy plaster oczyszczający, taki jak np.Holika Holika Pig Nose Clear Blackhead. Przyklej go, a po wyschnięciu po prostu ściągnij. Efekty będą jeszcze lepsze, jeśli przed aplikacją rozgrzejesz skórę gorącym, wilgotnym ręcznikiem, dzięki czemu pory otworzą się, a zanieczyszczenia będą lepiej przywierać do powierzchni plastra.