Przejdź do głównej zawartości

Najlepsze sposoby na golenie miejsc intymnych. Bez krostek i podrażnień

15.04.2024

Jana Krajco

Przeczytasz w 6 minut

To nie pierwszy raz, kiedy bierzemy żyletkę do ręki, ale wiadomo – niewielu z nas określiłoby się mianem eksperta od golenia miejsc intymnych. W przeciwnym razie nie mielibyśmy do czynienia tak często z zacięciami (auć!), wrośniętymi włoskami i podrażnioną skórą. Da się jakoś obejść bez tych wątpliwych przyjemności? Pewnie, że tak! I nawet pokażemy ci, w jaki sposób.

Nożyczki utorują ci drogę

Zanim wezwiesz na pomoc naostrzonych towarzyszy broni, przygotuj swój wzgórek łonowy na golenie. Będziesz golić miejsce intymne po raz pierwszy? A może na kilka tygodni pozostawiłaś owłosienie samemu sobie? W takiej sytuacji sięgnij po nożyczki lub trymer do okolic bikini i najpierw skróć grzywę. To znacznie ułatwi proces golenia. Kto wie, może nawet stwierdzisz, że przycięte włoski wyglądają niczego sobie i jeszcze na jakiś czas odłożysz maszynkę do golenia? 

Gładki początek 

Twoje włoski zapewne nie poddadzą się bez walki. Zjednaj sobie ich przychylność wystawiając je na działanie ciepłej wody lub pary na około 5–10 minut podczas kąpieli lub prysznica. To trochę zmiękczy owłosienie. 

Następnie umyj skórę dokładnie płynem do higieny intymnej oczyszczając ją z potu, sebum i wszelkich innych zanieczyszczeń. Oczyszczającą kropką nad „i” będzie zastosowanie peelingu do ciała. Usunie on obumarły naskórek, oczyści zatkane mieszki włosowe, zapobiegnie wrastaniu włosków i sprawi, że ostrze będzie się przesuwać po maksymalnie gładkim podłożu. Pamiętaj o wybraniu delikatnego, odpowiedniego do skóry wrażliwej peelingu, aby nie podrażnić skóry jeszcze zanim w ogóle sięgniesz po żyletkę.

BFF w goleniu miejsc intymnych

Golenie bez żelu to zdecydowanie no-no

Golenie okolic bikini wymaga porządnego nawilżenia, i to przez cały czas. Bez żelu czy innego produktu do golenia miejsc intymnych ani rusz! Pożegnaj podrażnienia i zaczerwienienia na zawsze wybierając produkt nie zawierający perfum czy alkoholu, za to z zawartością składników o działaniu kojącym, takich jak, np. aloes. Na żelu nie oszczędzaj – obficie smaruj nim wszystkie miejsca, które będziesz golić. Dzięki temu będziesz wiedzieć, które partie skóry już zostały ogolone i nie będziesz ich męczyć dwa razy. 

Jak golić miejsca intymne, aby były naprawdę gładkie?

Najwyższy czas chwycić za ostrą czystą żyletkę czy maszynkę do golenia oraz zabrać się do dzieła. Zawsze nas kusi, żeby golić się pod włos, ale naprawdę nie polecamy – możesz zostać z podrażnioną skórą i wrośniętymi włoskami. Gładsze efekty osiągniesz goląc się z włosem. Napnij skórę i ogól ja krótkimi, płynnymi pociągnięciami maszynki. Nie przyciskaj zbyt mocno – ostra żyletka tego nie wymaga. Opłucz ostrze po każdym pociągnięciu i staraj się nie golić jednego miejsca więcej niż dwa razy. 

Golenie „tam na dole” tak, jak lubisz

Gotowe? Jeśli tak, to teraz umyj skórę letnią wodą i osusz ją, by napawać się efektami. Dodaj kropli nawilżenia w postaci delikatnego kremu do ciała. Zanim wystawisz skórę na słońce lub wskoczysz w obcisłe dżinsy, pozwól jej jeszcze przez chwilę odpoczywać. Przez następnych parę dni pamiętaj o regularnym nawilżaniu i złuszczaniu naskórka, nawet jeśli się nie golisz.

Jeżeli dodatkowo zaczniesz nosić bawełnianą bieliznę, twoja skóra oszaleje z zachwytu i od razu zapomni o istnieniu czegoś takiego jak krostki i wysypka po goleniu miejsc intymnych.

Krostki w świetle reflektorów

Nawet jeśli zrobiłaś dosłownie wszystko, aby zapobiec powstaniu krostek, wysypce i wrośniętym włoskom, to rzeczy czasami wymykają się spod kontroli. Winę za to ponosi czasami nie tyle stępiona żyletka czy nieodpowiednia pielęgnacja, ale np. alergia lub zbyt częste golenie. Dobra wiadomość – nieprzyjemne objawy zwykle ustępują same po kilku dniach, wystarczy nałożenie delikatnego żelu łagodzącego.

Jeśli na skórze w okolicach bikini pojawią się krostki, nie wyciskaj jej! To tylko pogorszy rozprzestrzenianie się bakterii i infekcji. Lepiej poczekać, aż sama się wchłonie. Z wrastającymi włoskami poradzą sobie zdezynfekowana igła lub pęseta, tylko potem nie zapomnij o dokładnym oczyszczeniu tych miejsc.

Golenie miejsc intymnych: inne sposoby

W osiągnięciu gładkich okolic bikini może Ci pomóc nie tylko klasyczna damska maszynka do golenia. Jednak – ku uciesze Twojego owłosienia – żaden z dostępnych sposobów nie jest w 100% magiczny, a golenie wymaga pójścia na kompromis. Jakie są inne sposoby na golenie?

  • Kremy do depilacji: Posmaruj kremem miejsca, z których chcesz pozbyć się owłosienia (najpierw zrób test na małym kawałku skóry, aby sprawdzić, jak skóra zareaguje na krem), odczekaj kilka minut i zetrzyj. Proste i bezbolesne. Efekty utrzymują się przez kilka dni, podobnie jak w przypadku golenia maszynką. 
  • Epilatory IPLCo powiesz na rozprawienie się z włoskami raz na zawsze (albo przynajmniej na baaaardzo długi czas)? Potrafią to epilatory IPL wykorzystujące działanie światła pulsacyjnego. Tylko uzbrój się w odrobinę cierpliwości i przygotuj swój portfel na nieco większy wydatek.
  • EpilatoryTo nie jest zabawa dla wrażliwców. Jeśli jednak dasz radę wytrzymać kilka nieprzyjemnych minut, to wypróbuj epilator. Wyrywa włoski wraz z cebulkami, sprawiając, że efekty utrzymują się przez parę tygodni. 
  • Wosk do depilacji i plastry z woskiem: Podobnie jak epilator działają też wosk i pasta cukrowa, które usuwają włoski wraz z cebulkami. Może chwilę potrwać, zanim nabierzesz wprawy. Uważaj na podrażnienia, a w przypadku gorącego wosku również na poparzenia. 

Teraz już wiesz, jak golić miejsca intymne tak, aby osiągnąć efekty gładkiej skóry rodem z reklam. Całkiem niezłe uczucie, prawda?