Przejdź do głównej zawartości

2 grudnia: ciesz się kojącym światłem świec i medytuj

2.12.2023

notino.pl

Przeczytasz w 2 minuty

Zamknij oczy i wyobraź sobie siebie przy kominku... Jak się czujesz? Czy odczuwasz ciszę i spokój? Tego rodzaju uczucia wiążą się z magią żywego ognia i subtelnego światła, które roztacza wokół siebie. Według szamanów ogień chroni nas, daje nam siłę, spala wszystko, co stare i złe. Jeśli masz w domu kominek, korzystaj z niego! I koniecznie uzupełnij zapas świec! Im więcej blasku, tym lepiej.

Jak działa na nas ogień? 

Wyewoluowaliśmy poza jaskinie już dawno, ale wciąż pozostało w nas wiele cech, charakterystycznych dla początków ludzkości. Żywy ogień oznaczał zawsze większe bezpieczeństwo. Migoczące światło ognia – dziś także świec – daje nam niesamowite poczucie spokoju. Co więcej, ogień ma w sobie magiczną moc całkowitego zatrzymania czasu, wciągając nas w chwilę obecną, a także budując poczucie intymności i atmosfery bliskości.  

Podczas oglądania płomienia świecy lub ognia nasza świadomość przechodzi od pełnej czujności do poziomu alfa, czyli stanu płynnego, zrelaksowanego i spokojnego. Po zapaleniu świecy coś się zmienia. Powstaje przestrzeń do wewnętrznego wyciszenia, regeneracji, zredukowania stresu i niepokoju. Patrzenie w płomień wywołuje również stan medytacyjny. 

A co z zapachem świec? 

Stawiając na świecę zapachową, można z łatwością modyfikować swój nastrój. Cytrusy dodają energii, lawenda uspokaja, a nuty drzewne uziemiają i dodają pewności siebie. W czasie Adwentu można również postawić na romantyczne kompozycje lub autentyczny zapach świątecznych wypieków. To naprawdę wzmacnia ciepło domowego ogniska, przy którym można się rozgrzać lepiej niż pod najbardziej przytulnym kocem. 

Zapal świecę zapachową