Przejdź do głównej zawartości

Jak uzyskać efekt idealnie czystej skóry? Wypróbuj z nami double cleansing

18.04.2024

Petra Vachousek

Przeczytasz w 6 minut

Wszyscy marzymy o zdrowej i pięknej skórze, ale niewiele osób wie, jak ją głęboko i skutecznie oczyścić. Dzięki podwójnemu oczyszczaniu Twoja cera będzie idealnie przygotowana na kolejny etap pielęgnacji. Tak naprawdę to nic trudnego, szczególnie z naszymi podpowiedziami!

Demakijaż i oczyszczanie skóry to podstawa codziennej pielęgnacji twarzy. Nikt w to nie wątpi. Pytanie brzmi, czy robimy to dobrze. Efekt idealnie czystej, a tym samym zdrowej i pięknej cery najłatwiej osiągnąć w dwóch głównych krokach, tj. metodą double cleansing. 

Domowe głębokie oczyszczanie to niezbędny warunek dla zdrowej i nieskazitelnej cery. Jeśli skóra nie będzie odpowiednio oczyszczona, nie ma znaczenia, jaki booster, krem czy serum na nią naniesiesz. Bez idealnie czystej cery inwestycja w takie produkty to wyrzucanie pieniędzy w błoto.

Pierwszy krok w double cleansingu – demakijaż

Najpierw należy dokładnie, ale delikatnie zmyć makijaż z twarzy. Makijażfiltry przeciwsłoneczne i pot najlepiej zmyć za pomocą mleczka do demakijażuolejku lub balsamu. Jedynie preparat na bazie oleju rozpuści i usunie wszelkie zanieczyszczenia z powierzchni skóry.

Demakijaż skóry można uczynić przyjemniejszym, stosując szczoteczkę soniczną, na którą wystarczy nanieś swój ulubiony preparat do demakijażu. „Jeśli chcesz używać szczoteczki, to jedynie sonicznej. Lepiej nie stosować szczoteczek rotacyjnych, które mogą powodować podrażnienia skóry” – zgadzają się eksperci, z którymi rozmawialiśmy.

Po zakończeniu pierwszego etapu demakijażu można również użyć miękkiego, zwilżonego ręcznika lub rękawicy do demakijażu z mikrofibry, za pomocą której z łatwością usuniesz wszelkie zanieczyszczenia z twarzy. W każdym przypadku upewnij się, że wszystkie stosowane akcesoria są idealnie czyste i przeznaczone wyłącznie do czyszczenia skóry.

Niezbędne produkty do dokładnego demakijażu

Drugi krok w double cleansingu – oczyszczanie twarzy

Po dokładnym demakijażu należy przejść do właściwego etapu oczyszczania skóry. Sięgnij po produkty na bazie żelu lub pianki, które rozpuszczą pozostałości zanieczyszczeń z pierwszego etapu oczyszczania twarzy. 

Do oczyszczania twarzy należy wybrać produkt dostosowany do rodzaju i potrzeb swojej skóry. „Możesz sięgnąć po kosmetyki, które wspomagają głębokie oczyszczanie skóry trądzikowej, głębokie oczyszczanie porów, redukują przebarwienia, nawilżają i tak dalej. Pamiętaj, że najważniejszym celem jest zdrowa bariera skórna, więc wybieraj produkty, które nie naruszają mikrobiomu skóry” – przypomina kosmetyczka Kristýna Hlaváčová.

Jeśli chodzi o sposoby głębokiego oczyszczania skóry trądzikowej, double cleansing możesz zakończyć aplikując preparat celujący w zmiany trądzikowe do zastosowań miejscowych lub zastosować plaster gojący. Spowoduje to szybsze wysuszenie pryszczy i zapobiegnie ich dalszemu rozprzestrzenianiu się na skórze. Alternatywnie można zastosować jedną z oczyszczających maseczek przeciwtrądzikowych, które można aplikować również miejscowo. Pamiętaj, by zmian trądzikowych nie wyciskać. Jest to stan zapalny, który może rozprzestrzenić się na całą twarz. Warto więc tego pozostawić je w rękach profesjonalistów.

Produkty odpowiednie podczas drugiego etapu oczyszczania skóry

Dobrym pomysłem jest zastosowanie na koniec całego procesu oczyszczania skóry toniku. Tonik oczyszczający wyreguluje pH skóry i poprawi jej zdolność do wchłaniania substancji aktywnych zawartych w produktach, które będziesz nakładać na skórę w kolejnych etapach pielęgnacji, takich jak booster, serum, krem, maska itp.

Delikatny peeling jako przyjemny bonus

Po dokładnym złuszczeniu i oczyszczeniu skóry można również wykonać delikatny peeling skóry. Delikatny peeling do twarzy wystarczy aplikować raz lub dwa razy w tygodniu, a w przypadku skóry wrażliwej nawet raz na dwa tygodnie. 

„Doskonałe efekty złuszczające zapewnią Ci kwasy BHA i kwasy AHA, kwas glikolowy, migdałowy lub salicylowy. Radziłabym też unikać peelingów gruboziarnistych, które mogą powodować mikropęknięcia w powierzchni skóry i zaburzać jej barierę ochronną” – przestrzega kosmetyczka Kristýna.

Po złuszczaniu można kontynuować pielęgnację skóry, stosując booster, a następnie serum nawilżające i krem na dzień lub krem na noc. Rano pamiętaj o użyciu kremu z filtrem SPF, stanowiącego ostatnią warstwę ochronną. 

Delikatne peelingi do twarzy

Rankiem wystarczy zastosować jedynie drugi etap double cleansing 

Żebyś jednak nie miała wrażenia, że całe dnie spędzasz na oczyszczaniu skóry, mamy dla Ciebie dobrą wiadomość. Chociaż oczyszczanie twarzy rano i wieczorem jest ważne, w ramach porannej rutyny można zrezygnować z pierwszego etapu, czyli demakijażu. Wystarczy tu stosować łagodne, niepieniące się produkty lub zwykłą wodę.

Głębokie oczyszczanie twarzy dla mężczyzn

Mężczyźni często uważają, że konieczność dogłębnego oczyszczania skóry ich nie dotyczy. Ale bardzo się tu mylą. Mogą wprawdzie stosować znacznie prostszą rutynę, ale zdecydowanie powinni pamiętać o regularnym oczyszczaniu skóry. 

Mężczyźni mogą od razu przejść do drugiego kroku, tj. do oczyszczania rano i wieczorem. Ideałem byłoby zastosowanie żelu oczyszczającego lub pianki plus toniku. Wystarczy nanieść na dłonie niewielką ilość toniku nawilżającego i delikatnie wklepać go w skórę. Nawiasem mówiąc, panowie są przyzwyczajeni do aplikowania wody kolońskiej w ten sam sposób.

Oczyszczanie twarzy dla mężczyzn

Czy przekonaliśmy Cię do stosowania double cleansing? Jeśli tak, brawo! Twoja skóra Ci się za to odwdzięczy – wyraźnie lepszą kondycją i piękniejszym wyglądem.